Влада крије податке о вези политичара и мафије
1 min readВлада Црне Горе одбила је да објави извјештај Европске комисије о тренутном стању преговора у поглављима 23 и 24, ускраћујући тиме јавност за информацију каква је оцјена напретка у области спречавања корупције и организованог криминала, прања новца и шверца наркотика.
Од 2013.године, када је Црна Гора отворила ова поглавља, није објелодањен ниједан извјештај Европске комисије (ЕК) који се стриктно односи на ова поглавља.
Европска комисија, како је саопштено „Дану“, редовно анализира стање у та два поглавља, али досад, на иницијативу црногорске стране, ниједан документ који је сачинила ЕК није објављен на сајту Владе.
Европска комисија је у аналитичком извјештају који је претходио отварању поглавља 23 навела да информације из агенција за спровођење закона указују на могуће постојање ризика повезивања између организованог криминала и политичке елите Црне Горе.
– Стога је важно за Црну Гору да ради на стварању амбијента у којем би било омогућено спровођење закона и несметан рад судске власти сугерисали су тада из Европске комисије.
Истраживач јавних политика у Институту Алтернатива и члан Радне групе за преговарачко поглавље 23 Дина Бајрамспахић позвала је Владу Црне Горе и Министарство европских послова да, по узору на преговарачки тим Владе Србије, објаве извјештај Европске комисије о тренутном стању у поглављима 23 и 24 у приступним преговорима. У питању је, како је казала, такозвани нон-пејпер.
– У Србији је тај документ објављен на сајту Канцеларије за европске интеграције. Из српског извјештаја се може видјети да је нонпејпер документ који пружа слику о стању у области владавине права и напретка Србије у другој половини 2016. године у поглављима 23 и 24. Пошто се, због нове динамике израде, извјештај Европске комисије о напретку ове године не објављује, већ је планиран за прољеће 2018. године, ово је уједно и једини извјештај Европске комисије који се ове године бави земљама региона и кључним областима владавине права, објаснила је Бајрамспахићева.
По њеном суду, доступност докумената из преговарачког процеса је од кључне важности за информисаност грађана, за укључење свих актера који могу да дају допринос и за успјех и одрживост реформи које се спроводе.
– Ово је вишеструко важно у овом конкретном случају, будући да поглавља 23 и 24 спадају у најзахтјевнија и одлучујућа јер су под пријетњом активирања клаузуле баланса до краја преговора. Клаузула представља блажи облик суспензије преговора који би се манифестовао у блокади отварања нових преговарачких поглавља уколико не буде даљег и довољног напретка у поглављима 23 и 24 – појаснила је Бајрамспахићева.
Како је истакла, објављивање поменутог извјештаја у Србији је потврдило да не постоје разлози због којих би га требало крити од очију јавности.
– Могуће је преговоре у овим поглављима учинити транспарентнијим истакла је Бајрамспахићева.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: