ИН4С

ИН4С портал

Влада намјерава да купи акције „Монтенегроберзе“ у власништву „Атлас банке“

1 min read

Фото: Влада Црне Горе

Влада Црне Горе је усвојила Информацију о важности учествовања државе Црне Горе на тржишту капитала. Информацијом је истакнута важност да Министарство финансија и Влада прате дешавања на тржишту капитала и у случају адекватних понуда активно учествују у куповини акција.

– Ово укључује и могућност куповине удјела у самој „Монтенегроберзи“ АД Подгорица, што би допринијело институционалном присуству државе на овом тржишту. Подсјећамо да је власничка структура Монтенегроберзе“ АД таква да удио од преко 50% имају инвестициона друштва чији акционари не могу да остварују права која им припадају по основу власништва над акцијама у „Монтенегроберзи“, по основу судских одлука о блокади имовине- саопштео је из Владе.

Подсјећају да је приликом оснивања Берзе, држава била међу првим акционарима.

Оправданост куповине акција у власништву „Атлас банка у стечају“ АД Подгорица Проактивна улога државе у сфери јавних финансија подразумијева присуство и на тржишту капитала.

Тренутна акционарска структура

Тренутна акционарска структура „Монтенегроберзе“ ад Подгорица је следећа:

Акционари ИД-ОИФ Атлас Монт“ са 33,55%, ИД ЦГ Брокер-дилер“ АД са 17,26% и ДОО „Атлас Група“ са 6,17% учествују у власничкој структури Берзе, што у суми чини укупан власнички удио од 57,55% оних лица која тренутно не могу остваривати права која им припадају по основу власништва над акцијама у Монтенегроберзи“ (нпр. онемогућено је располагање акцијама и гласање на Скупштини акционара), по основу одлуке Суда о блокади имовине, а до окончања судских поступака који се односе на Атлас групу и лица повезана са истом.

Акционар „Атлас банка у стечају“ АД Подгорица са 5,79% власништва, за разлику од горе наведених акционара, има могућност да активно партиципира на Скупштинама акционара Монтенегроберзе“ и да располаже са акцијама (нпр. омогућена је потенцијална продаја истих).

На основу горе наведеног, потпуну контролу над Монтенегроберзом“ АД Подгорица тренутно остварују мањински акционари (ЦКБ банка АД и Прва банка АД) заједно са највећим мањинским акционаром,Борса Истанбул“ из Турске, на начин да је Предсједник Борда директора представник ЦКБ банке (4,88%), док су преостала три члана представници Борса Истанбул“ (24,43%), а четврти члан представник Прве банке АД (3,73%).

– С обзиром да је у последњих неколико мјесеци видљив значајан помак у том правцу и да је интенција државе да у будућности узме још веће учешће на тржишту капитала, за очекивати је да у сарадњи са институцијама тржишта капитала (Монтенегроберзаи ЦКДД) координирано ради на стварању повољнијег л сигурнијег амбијента за инвестирање. Сигурност инвестирања није обезбијеђена, управо из разлога што управљање Монетенгроберзом врше мањински акционари, од којих је највећи из иностранства-појашњено је из Владе.

Због наведеног, како истичу, намеће се као логичан закључак да држава уђе у власничку структуру „Монтенегроберзе“ у што већем проценту, што би само по себи аутоматски довело до враћања повјерења и сигурности у тржиште капитала, а са друге стране држави омогућило да се јефтиније и лакше задужује на домаћем тржишту капитала.

– Имајући у виду да стечајни поступак над Атлас банком у стечају“ АД Подгорица подразумијева тржишну валоризацију стечајне масе у правцу максимизације интереса стечајних повјерилаца (од којих је највећи Фонд за заштиту депозита – држава) то је за очекивати да сама држава, због горе наведеног интереса, откупи акције Атлас банке у стечају“ АД у Монтенегроберзи“ АД Поред наведеног држава има и економски интерес за откуп поменутих акција, јер тренутна капитализација Монтенегроберзе износи 2.011.011,00 евра (1 акција = 600,00 евра) док је укупна актива (имовина Монтенегроберзе) по билансима на 30.09.2022 године 2.532.003,00 евра , од чега само на ставку готовина отпада цца 1,5 мил. евра- појашњено је из Владе.

Уколико би држава преузела поменути пакет акција (197 акција x 600,00 евра) укупно би платила 118.200,00 евра, што би јој са 5,79 одсто власништва омогућило право на сазивање Скупштине акционара и предлагање једног члана Одбора директора.

– На овај начин држава би имала активну позицију у одлучивању о свим битним питањима даљег развоја тржишта капитала. Министарство финансија, у сарадњи са партнерима као што су Комисија за тржиште капитала и Монтенегроберза“ АД Подгорица, може допринијети враћању повјерења у тржиште капитала, као и већој сигурности приликом улагања сваког од учесника на тржишту- наводи се у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *