„Влада неће бити идеална, битно да што прије дође до политичке стабилности“
1 min readБешић је гостујући у емисији „Аргументи“ на ТВЦГ навео да Спајић има више комбинација, а само је питање какву ће одабрати и у односу на то ће морати да сноси одређену политичку одговорност.
Каква год да буде та Влада неће бити идеална, али је битно да се што прије дође до политичке стабилности.
„Кад политичке стабилности нема то није добро ни за кога, ни за грађане, али ни за те партије“, каже Бешић.
Како је додао, свака математика је могла да каже да ће бити проблема са састављањем те владе. За Бешића је све ово очекивано и знао је да неће бити брзо формирана.
„Актери који желе да буду у Влади желе да то буде што прије и разумијем ту врсту нестрпљења, али након три деценије власти ДПС-а ово је нормално. Раније сте имали јаке и предвидљиве коалиционе договоре. И тада је било трговине, али је ДПС умио да тргује, али да то не буде толико пред очима јавности“, навео је Бешић.
Истиче да Спајић мора о овом процесу ефективно да комуницира са јавношћу а не да пушта аналитичаре и медије да нагађају шта се дешава. Комуникација са јавношћу мора бити готово на дневном нивоу, а посебно након разговора са политичким субјектима.
Бешић поручује да грађани морају да покажу стрпљење, а политички актери да изван партијских интереса ставе значајније – интересе грађана.
Политичка аналитичарка Ана Ненезић сматра да се од избра до данас доста тога измијенило, јер смо након избора имали велику подршку ПЕС-у, а сада је све у питању.
„Спајић када буде донио одлуку бира правац у којем ће да иде Црна Гора. Очекивали смо промјене у систему вриједности и то је изостало, очекивало се много, и грађани су прилично уморни. Преговори се воде без једног вриједносног оквира“, каже Ненезић.
Додаје да се не знају основни циљеви ПЕС-а због процеса унутар партије, и не знају који су то принципи око којих су се окупили.
„То је у старту био економски програм, али сада видимо да се о њему ништа не зна. Немају снагу, немају лидерски потенцијал и капацитет. Спајић има опција, а вјерујем да је најреалнија да се воде преговори са УРА-ом, и то је најбезбједнији пут за Спајића. Нисам сигурна да има снаге да се одлучи за неке радикалније одлуке, тако да остаје УРА или ДПС“, сматра Ненезић.
Бешић истиче да грађанима није јасно од кога долази опструкција у преговорима.
„Ако неко тражи већи број министарстава то није опструкција него преговори. Оно што може да се квалификује као опструкција, то су поступци двије посланице ПЕС-а које су у контакту са Јаковом Милатовићем. Оне нијесу под контролом ПЕС-а и Спајића и имају неки свој концепт, да ли је њихов или нечији други, показаће се, и то се може квалификовати као опструкција. Оне ће или промијенити став или ће бити искључене из партије, али било би добро да оне наступају аутономно и треба да изађу у јавност и изнесу свој став. Очекујем да оне нешто кажу и дају разлоге зашто не подржавају Спајића“, каже Бешић.
Ненезић истиче да оптужбе да Јаков Милатовић опструира процес није стигао само од ПЕС-а, већ и Демократа, а ту се и бивши ДФ ослањао на изјаве предсједника државе.
Казала је да су непримјерени притисци од међународних партнера, али и из Србије. Умијешали су се у преговоре да се ЗБЦГ укључи у власт и то је закомпликовало тај процес.
„Погрешна теза је да су ЗБЦГ аутентични представници српског народа, има још партија које се брину о положају српског народа, а непримјерено је да вршите притисак који Србија прави“, каже Ненезић.
Бешић се није сложио са Ненезић у вези уплива са стране на преговарачки процес. Каже да је јасно да владајуће структуре Србије воде отворену кампању да ЗБЦГ буде дио власти у Црној Гори, али и западни партнери се понашају на исти начин и не желе ЗБЦГ у влади.
„Е сад, то што ради влада Србије зове се опструкцијом, а када то раде западне амбасаде онда то није опструкција. Зашто западни партнери неће ЗБЦГ у власти, јер је јасно да та колиција не жели да има идентификацију са ЕУ, они неће бити против, али не заговарају ту проевропску агенду. При томе су врло беневоленти према Русији, и зато је конфронтација са њима, а ови не схватају да без те агенде неће придобити западне партнере“, каже Бешић.
Ненезић каже да не зна зашто се није ушло у процес избора предсједника Скупштине. Демократе, сматра она, имају 41 посланика за тај избор и не види разлог зашто УРА то не би подржала.
Бешић истиче да су Демократе до сада показали принципијелност и не мијењу свој став чак и кад им је на штету. Тако да Спајић не може очекивати да ће се они предомислити и подржати формирање владе уз помоћ ДПС-а.
Није питање да ли ће се формирати влада од 41 посланика, већ да и ће та влада моћи да направи корјените промјене.
Оцјењује Ненезић да је интегритет Спајића значајно угрожен због оптужби да ће се задужити, да ће продати ЕПЦГ и слично, а са друге стране нема његовог одговора на то.
„Тачна је констатација бившег ДФ-а да се ПЕС прије или касније, да би имали стабилну владу, мора опредијелити или за ЗБЦГ или за ДПС. Мандатар може, да тако кажем, да скрпи ту владу и мимо тога, али питање је како ће да функцинише. Програм Европа сад 2, нагађамо шта је то, а не можете да кажете нећемо да вам кажемо како ћемо то реализовати. То не смије да буде тајна“, каже Бешић.
Он истиче, да ако Спајић изабере бивши ДФ имаће идеолошке проблеме, али то не прави штету ПЕС-у, а избор ДПС-а би било најлогичније у идеолошком смислу, јер нема идеолошке тачке у којој се не слажу, исто је и са УРА-ом. Ако не буде владе, већ нови избори, највећи губитник је ПЕС.
Ненезић додаје и да је једна од опција ако не буде договора и формирање концентрационе владе.
По питању пописа Ненезић истиче да треба бити врло опрезан и одговорно водити тај процес и да није лоше рјешење да се укључе и међународни партнери.
Бешић додаје да и ако се буде одложио попис за двије или три године, остаће исти проблеми који се и сада помињу, ништа се неће промијенити. Тражио би свакако помоћ Еуростата, али је попис потребан свима и није за његово одлагање, преноси РТЦГ портал.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Обоје ДПС аналитичари и обожаваоци . Бешлић а не Бешић је 10 година на кориту ДПСа. Ненезићка мање и више наклоњена ПЕСу. Џаба кречите Мицхеј је погубљен вријеме му цури а узео аванс за немогућу мисију.