Влада Њемачке одобрила напуштање угља као горива

Илустрација (Фото: Пиксабеј)
Предлог закона о напуштању угља као горива најкасније до 2038. године, усвојен је данас у Савјету министара Владе Њемачке, упркос критици еколошких организација које тврде да је рок предуг.
Представљен средином јануара после вишемјесечних преговора под све већим притиском активиста за одбрану климе, тај пропис на 202 странице, утврђује рокове и надокнаду за постепено гашење електрана на угаљ.
Њемачка има за циљ да одустане од угља најкасније до 2038. године, а тај рок може да „напредује за три године” – до 2035, зависно од извјештаја о напретку који ће бити обављени 2026. и 2029. године.
Али борци за климу, укључујући њемачки огранак покрета „Петком за будућност” и организацију „Гринпис”, врше притисак на владу да појача напоре.
Демонстранти су се данас окупили испред зграде Владе, од којих су неки били с маскама с ликом Ангеле Меркел и министра економије Петера Алтмајера. „Ваш угаљ пријети нашој будућности” и „Угаљ убија заштиту климе” – писало је на транспарентима.
Други су тражили да се „Угаси Дателн 4” – нова електрана на угаљ у сливу Рајне, која би требало да почне с радом овог љета.
„Ми смо усред климатске кризе и није оправдано да њемачке електране на угаљ настављају да раде још 18 година”, рекла је Лиза Голднер из „Гринписа”.
„Предлог закона не поштује стотине хиљада гласова младих и дјеце”, рекао је Куанг Паш из покрета „Петак за будућност”.
„Знам да се о одређеним елементима овог закона разговара и критикује, али влада покреће важан и темељни развој нашег снабдијевања енергијом и важан корак за смањење емисије ЦО2”, реаговао је портпарол Ангеле Меркел, Штефан Зајберт на редовној конференцији за штампу.
Затварање постројења на лигнит, посебно загађујућу врсту угља ће почети већ 31. децембра ове, 2020. године, у комплексом којим управља група РВЕ код рудника Гарцвајлер на западу Њемачке.
Берлин је оператерима електрана на угаљ обећао 4,35 милијарди евра одштете, расподијељене „током петнаест година после затварања”.
Погођени запослени такође ће добити подршку док ће укупна финансијска помоћ од 40 милијарди евра бити додијељена рударским регионима до 2038. године, пише у предлогу закона усвојеног у мају 2019. године, јавља АФП а преноси Бета.
„Даљи развој обновљивих извора енергије који ће достићи 65 одсто укупне потрошње 2030. године биће спроведен потом”, посебним законом, рекла је Влада.
Индустријска федерација БДИ упозорила је на могући раст цијена електричне енергије што би довело до „озбиљних недостатака у погледу конкурентности”.
У плану усвојеном у децембру, Њемачка је поставила циљ смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште за 55 одсто до 2030. године у односу на ниво из 1990. године, иако је већ сигурно да неће постићи своје климатске циљеве за 2020. годину.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

