Влада одлучила: Држава купује два хеликоптера за МУП
1 min readВлада је донијела одлуку о куповини два хеликоптера за Министарство унутрашњих послова (МУП) и за ту сврху опредијелила од 12,5 до 18 милиона евра по хеликоптеру.
Како је саопштено из Владе, на данашњој сједници усвојена је информација о потреби набавке средњих вишенамјенских хеликоптера за МУП.
Информација се, како се додаје, односи на набавку два нова или коришћена средња вишенамјенска хеликоптера са одређеном опремом и припадајућом инсталацијом, као и обуком пилотског и техничког особља.
“Неопходна средства за набавку нових хеликоптера износе од 12,5 до 18 милиона евра (по једном хеликоптеру) без пореза, док би цијена коштања половних хеликоптера износила од осам до 10 милиона евра по једном хеликоптеру”, каже се у саопштењу.
Како се додаје, набавка нових или коришћених средњих вишенамјенских хеликоптера ће унаприједити систем заштите и спашавања кроз пружање услуга грађанима.
“Претходно је више институција које користе услуге Авио хеликоптерске јединице, Министарство здравља (Клинички центар Црне Горе), Завод за хитну медицинску помоћ, Црвени крст, Горска служба спашавања, Управа полиције и Управа поморске сигурности и управљања лукама, доставило Директорату за заштиту и спашавање мишљења о оправданости набавке нових хеликоптера”, наводи се у саопштењу.
Додаје се да како држава нема капацитета да за потребе сваке службе или институције појединачно, опредијели средства (хеликоптер) и особље, анализом је утврђено да би набавка два хеликоптера имала позитиван ефекат и унаприједила би се ефикасност сваке од наведених институција.
“Тим поводом, задужено је МУП – Директорат за заштиту и спашавање, да спроведу процес избора средњих вишенамјенских хеликоптера, те након тога спроведе поступак јавне набавке два нова или коришћена двомоторна средња вишенамјенска хеликоптера, за потребе Авио-хеликоптерске јединице МУП-а”, казали су из Владе.
На сједници је усвојен прилог Извјештају Европске комисије (ЕК) о Црној Гори 2023. који се односи на период 6. јуна прошле до 31. марта ове године.
“Прилог Извјештају се, у складу са утврђеном праксом, припрема и доставља ЕК два пута годишње, чиме се формално информише о укупним активностима које се реализује у оквиру процеса приступања”, каже се у саопштењу.
Појашањава се да прилог представља значајну полазну основу приликом израде годишњег Извјештаја за Црну Гору у којем се констатују остварени резултати и дају препоруке за даљи рад.
“Његова структура прати концепт посљедњег Извјештаја ЕК за Црну Гору из 2022. године, на начин да је усклађена са ревидираном методологијом проширења ЕУ и кластерским приступом који групише сродна поглавља у шест тематских цјелина”, наводи се у саопштењу.
Како се додаје, у документу је детаљно приказано стање преговора у области политичких и економских критеријума, реформе јавне управе, као и стање у погледу преузимања обавеза из чланства за 33 поглавља правне тековине Европске уније (ЕУ).
Влада је донијела одлуке о образовању преговарачких радних група за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе ЕУ за област правне тековине Уније које се односе на преговарачка поглавља слобода кретања капитала, информатичко друштво и медији, порези, наука и истраживање, образовање и култура, вањска, безбједносна и одбрамбена политика, финансијски надзор и финансијске и буџетске одредбе, чиме се преговарачка структура прилагођава актуелној фази преговарачког процеса.
Влада је донијела акциони план за имплементацију стратегије за борбу против трговине људима за период 2019 – 2024, за ову годину, и усвојила извјештај о реализацији акционог плана за прошлу годину.
Како се додаје, реализација акционог плана за ову годину допринијеће јачању мултидисциплинарног приступа борби против трговине људима у откривању и процесуирању тих кривичних дјела, побољшању идентификације потенцијалних жртава и жртава трговине људима јачањем стручних капацитета представника органа за спровођење закона.
Наводи се да ће реализација акционог плана допринијети и обезбјеђивању веће информисаности цјелокупне јавности, посебно осјетљивих категорија становништва и јачању њихове отпорности према потенцијалним изазовима.
У Извјештају о реализацији акционог плана за прошлу годину је истакнуто да је од 65 активности реализовано 36 (55 одсто), 15 дјелимично реализовано (23 одсто), док је нереализованих било 14 (22 одсто).
На сједници је усвојена информација о комуникационој кампањи у спровођењу дигиталне трансформације Црне Горе.
Комуникационом кампањом, како је наглашено у дискусији, жели се постићи превасходно континуирано процентуално повећење броја државних органа који ће спроводити заједничке активности, са циљем давања порука истог садржаја грађанима и привреди, као и неопходне синхронизације државне управе у комуникацији у области дигиталне трансформације.
“Тим поводом, задужено је Министарство јавне управе да формира радни тим за припрему акционог плана за спровођење комуникационе кампање дигиталне трансформације за 2023-2024 годину”, додаје се у саопштењу.
Влада је дала сагласност на предлог колективног уговора за службу Црногорске академије наука и умјетности.
На сједници су усвојени извјештај о реализацији акционог плана стратегије мањинске политике 2019-2023 за 2021/2022. годину и извјештај о реализацији акционог плана за спровођење стратегије развоја званичне статистике 2019-2023. година за прошлу годину и донијет је акциони план за ову годину, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: