Влада одлучила: Хљеб не може бити скупљи од 50 центи!
1 min readВлада Црне Горе је донијела Одлуку о максималној малопродајној цијени пшеничног бијелог хљеба на предлог Министарства економског развоја, саопштено је из Министарства економског развоја (МЕР).
Као што су Вијести јуче и најавиле, Влада је ограничила цијену хљеба од 500 грама до 600 грама на 50 центу по комаду, а од 300 до 400 грама на 40 центи по комаду.
Како су казали, циљ доношења одлуке је спречавање даљег раста цијене пшеничног бијелог хљеба чиме би се у одређеној мјери смањило оптерећење на стандард грађана, а да се при томе не смањи мотивација предузетника за даљим развојем и обављањем дјелатности како трговаца, тако и произвођача.
„У години социјалне правде, осим што смо увели дјечји додатак, покренули пројекат туристичких ваучера, покренули иницијативу за испитивање рада запослених у социјалној дјелатности, увели социјални бон као помоћ нашим грађанима да преброде кризу изазвану пандемијом коронавируса, ограничили смо и малопродајну цијену пшеничног бијелог хљеба. Све ово није могуће урадити ако немамо заједничку визију и циљ, а то је друштво једнаких шанси. Циљ је да начин помагања грађанима буде видљивији и да помоћ стигне до оних којима је најпотребнија“, изјавио је Милатовић.
Истакао је да се ограничавањем цијене само пшеничног бијелог хљеба, као основне врсте хљеба штити стандард грађана, а нарочито најугроженијих социјалних слојева, при чему се не дјелује репресивно на цијену осталих врста пекарских производа.
„Овом одлуком утврђује се максимална цијена пшеничног бијелог хљеба, ради спречавања настанка тежих економских и друштвених посљедица, изазваних епидемијом ковида-19. Пшеничним бијелим хљебом тип – 500 сматра се хљеб са сљедећим основним састојцима: пшенично брашно тип – 500, вода, кухињска со, квасац, емулгатори и адитиви“, пише у саопштењу.
Из МЕР су казали да су привредна друштва, друга правна лица и предузетници који се баве прометом хљеба из члана 2 ове одлуке, дужни да образују цијене у складу са овом одлуком.
„Одлука ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у Службеном листу Црне Горе, а примјењиваће се до 31. децембра 2021. године.
Милатовић је казао и да је Влада усвојила Информацију о поступању са око 64 хиљаде литара јестивог уља којом се налаже надлежним институцијама да спроведу активности како би уље било подијељено социјално угроженом становништву.
Он је, казали су из МЕР, рекао да су поред програма социјалног бона, који је раније најављен од стране Министарства финансија и социјалног старања, ово додатне мјере којима се реагује на нагли скок цијена основних производа.
„У јеку евидентног пораста цијена основних животних намирница на глобалном нивоу, Влада прикупља податке и анализира марже у трговинама, како би у складу са тим наставила ефикасно да реагује. Ово је доказ да се у времену кризе понашамо одговорно, не смањујући плате и пензије, помажући социјално угроженим категоријама становништва. Циљ је да кризу пребродимо на начин да они који најмање могу, не трпе њене посљедице“, закључио је Милатовић.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
A maknite ovo kumim Vas Bogom!
Izgleda da cemo suva hljeba pa prismočimo sa vodom…. vaistinu prismočimo …osvjezilo bas
Znači da pekari, kojima je sve ostalo poskupjelo zbog politike nove vlasti, ne mogu ispratiti životni standard, pa će ili živjeti gore, ili davati otkaze, ili praviti manji i nekvalitetniji hljeb u najboljem slučaju. Vaistinu osvježilo!
Eksperti, do moga.Pih…
Proizvedes ekonomsku situaciju naglog opadanja i suzavanja ekonomije, i u tom suzavanju uspes da bez stranih sankcija ili nekog pritiska sam sebi proizvedes inflaciju, zatim inflaciju resavas veoma evropskim modelom planirane ekonomije i time izjebavas domace pekare i prodavce, pa opet novo nanovo oni smajuju obim posla, plate i radnike.
Tuga.