ИН4С

ИН4С портал

Влада раскинула седам уговора о концесијама за изградњу малих хидроелектрана

“Стихијско планирање изградње мХЕ ће се у коначном негативно одразити на све грађане, будући да је до сада поднијето пет тужби Привредном суду за накнаду штете. Незахвално је говорити у овом тренутку о износу штете која ће се тек утврдити у судском поступку који је пред нама", казали су из Министарства

Влада је раскинула седам уговора о концесији којима је била предвиђена изградња малих хидроелекетрана, саопштено је Телевизији Вијести из Министарства капиталних инвестиција.

“Раскинути су уговори о изградњи малих хидроелектрана на сљедећим водотоцима: Ђуричка ријека у Плаву, Бистрици у Бијелом Пољу, Буковици у Шавнику, Режевића ријеци у Будви, Љевишкој и Раштаку у Колашину. На водотоку Раштак је била предвиђена изградња двије мХЕ на основу два уговора о концесији”, казали су из Министарства.

Очекивано, Влада ће због тога морати да плати одштету инвеститорима, али још не знају колику. За то оптужују претходну власт.

“Стихијско планирање изградње мХЕ ће се у коначном негативно одразити на све грађане, будући да је до сада поднијето пет тужби Привредном суду за накнаду штете. Незахвално је говорити у овом тренутку о износу штете која ће се тек утврдити у судском поступку који је пред нама. Конкретне одлуке око пројеката који се већ реализују не желимо исхитрено доносити без сагледавања свих могућих утицаја“, објашњавају из Министарства.

Грађани коју су мјесецима протестовали и бранили ријеке од машина не крију радост због одбране, како кажу, богатства Црне Горе.

“Ми смо презадовољни што је одбрањена Буковица. Добили једну грађанску Владу, да мисле ипак о грађанима својим, а не да мисле само о појединцима који ће да пуне џепове са наших ријека и планина и осталих богатстава Црне Горе”, каже Вељко Булатовић из Доње Буковице.

Булатовић поручује да њиховој борби још није дошао крај.

“Нама ријека значи живот, не само нама, свим становницима Црне Горе, оне су држава Црна Гора заједно са народом. Нисмо у потпуности задовољни док се не буду заштитиле све ријеке у Црној гори. То су бисери Црне Горе.”

Из Министарства капиталних инвестиција увјеравају да ће то и учинити.

“Ситуација у којој смо се као друштво нашли након стихијске градње малих електрана, друштвених и еколошких посљедица, као резултат ће имати велики негативни утицај на цијело наше друштво, а чије сразмјере само назиремо у овом тренутку. Са сигурношћу се може рећи да ова Влада неће давати нове концесије за градњу малих електрана”, казали су Телевизији Вијести.

Влада је већ средином јануара прекинула поступак одобравања изградње мале електране „Слатина“ у Колашину, коју гради компанија ББ „Хидро“, у сувласништву сина предсједника државе Блажа Ђукановића.

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

12 thoughts on “Влада раскинула седам уговора о концесијама за изградњу малих хидроелектрана

  1. Ovo su dobri potezi i moraju se podrzati. Nazalost u mnogim situacijama je prekasno i proci ce decenije dok se posljedice dripackog devastiranja Crne Gore saniraju. Ja kad sam prije tri godine vidio kakve su posljedice pozara na Viranju izvise Ljubotinja, gdje je borova suma podizana 60 godina potpuno unistena, ostavljajuci pejzaz kao na Mjesecu, zgrozio sam se. Takodje Garac, koji je dobio ime po tamnoj gustoj sumi pretvoren u kamenjar i veliko je pitanje da li ce se ikad sanirati. Cuo sam da su u posljednjih 30 godina tu namjerno izazivali pozari, da bi se brala jedna skupa vrsta pecurke, koja raste na ogorelini. Ko je u tome mogao da vodi racuna u jednoj divljoj drzavi, gdje su ubijali ljude na ulici u sred bijelog dana, a Milo i njegovi lopovi i razbojnici ukrali milione eura. Dosta ce vremena proteci dok se stvori privid realnosti, a za sustinske promjene XXI vijek je vec kratak.

  2. Ако се докаже да су локације добијене по кумовским линијама,и ван редовне процедуре,тј.да има правних мањкавости у поступку,нема никакве надокнаде штете. Могу инвеститори само да врате кредите које су узели по врло повољним условима.Евентуално цена израде пројекта ако доказ постоји,и накнада за почете грађевинске радове,ако има таквих случајева. То је мања штета,него да се настави даље са радовима. Постоји могућност да и инвеститори плате велику оштету за уништавање природних лепота,само доказати њихово саучесништво на намештеним конкурсима за концесије,што добрим правницима није проблем доказати.

    28
    1. I Blazovu i svaku drugu. Proveriti ko je radio uticaj na zivotnu okolinu, pa njega u zatvor, a i da plati za raskinute koncesije. takodje i odgovorno lice u opstini i ministra

      22
  3. Aj sa srećom. Uništavanje riječnih korita i uopšte životne sredine, da bi neki pametnjakovići dobili nekakve subvencije, a nakon nekoliko godina zaboravili da postoje „mini hidroelektrane“ je van svake pameti. Još da se rijeke zaštite od devastacije otpadom i stvar bi bila kompletna.

    32
  4. Tako je….
    Zaustavimo „Progres na Montenegrinski Nacin“….
    Sacuvajmo Blago, Dragulje i Bisere Crne Gore….
    Kao Nas Jedini Put u Zivot i OPSTANAK….

    47

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net