ИН4С

ИН4С портал

Влада Србије: Југословенска кинотека мења назив, манастир Манасија добија статус изузетног значаја

Манастир Манасија (Фото М. Лакић)

Влада Републике Србије усвојила је на седници више одлука које се односе на утврђивање мера заштите, граница заштићене околине и мера заштите заштићене околине споменика културе као непокретног културног добра од изузетног значаја, као и археолошких налазишта која су добила статус изузетног значаја.

Статус непокретног културног добра од изузетног културног и историјског значаја добио је манастир Манасија који је грађен, уз прекиде, у периоду између 1406. и 1418. године, под ктиторством деспота Стефана Лазаревића.

Иако је у значајној мери оштећено, сликарство овог манастира представља највећи домет српске уметности 15. века, а сама Манасија јединствену споменичку целину уз остале споменике, испоснице, утврђења и остале цркве у широј околини.

Исти статус од сада имају и средњевековни манастир Ариље, у Ариљу, посвећен светом Ахилију, као и археолошка налазишта Царичин град, мађарско грбље Дворина у селу Бања и археолошко налазиште Мора Вагеи у Михајловицу, на територији Општине Неготин.
Југословенска кинотека мења назив

Чланови Владе донели су Одлуку о промени назива Југословенске кинотеке у Државни аудиовизуелни архив Србије Југословенска кинотека.
Државни аудиовизуелни архив Србије Југословенска кинотека утврђен је као централна установа заштите и очувања филмског и осталог аудиовизуелног наслеђа за територију Србије и у његовој надлежности је вођење централног регистра културних добара, као и регистра културних добара од изузетног и великог значаја у нашој земљи.

На седници је усвојено Решење о давању сагласности на Програм Црвеног крста Србије „Припрема за деловање у несрећама – обезбеђивање минималних хуманитарних потреба и примена утврђених стандарда у опремању и обуци тимова Црвеног крста за деловање у несрећама – 2024. година“, којим се обезбеђује да средства прикупљена од продаје сваке карте за манифестације међународног карактера из области културе, забаве и спорта, у износу од два одсто цене карте, буду уплаћена на рачун буџетског фонда за Црвени крст Србије.

Циљ овог програма јесте јачање капацитета ЦКС, попуњавање залиха у магацинима најчешће траженим артиклима, подршка у опремању и обучавању за спровођење задатака и друго. Такође, дата је сагласности на Програм Црвеног крста Србије Ефикасан одговор на несреће – јачање капацитета Црвеног крста за деловање у несрећама – 2024. година.

Влада је такође дала сагласност да Републичка дирекција за робне резерве бесповратно испоручи евро дизел Општини Сурдулица, у количини од 10.000 литара, а у циљу отклањања последица изазваних елементарном непогодом – пожаром.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *