ИН4С

ИН4С портал

Владина комисија умјесто Управе за инспекцијске послове: Влада Предлог закона по хитном поступку предала у скупштинску процедуру, без спровођења јавне расправе

Фото: Влада Црне Горе

Саопштење Института алтернатива преносимо у цјелости:

Институт алтернатива (ИА) упутио је сугестије Законодавном и Одбору за политички систем, правосуђе и управу, како би посланици амандмански дјеловали у циљу унапређења Предлога закона о измјенама и допунама Закона о инспекцијском надзору.

Посланицима смо се обратили будући да је Влада Црне Горе 8. маја, по хитном поступку, Предлог закона предала у скупштинску процедуру, без спровођења јавне расправе. Није одржан ни округли сто о предлогу, стога нисмо били у могућности да дамо предлоге и сугестије на текст овог закона, чије су измјене започете још 2017. године, када је посљедњи пут и одржана јавна расправа.

Кључна измјена системског оквира садржана је у предлогу оснивања Координационог тијела за усклађивање и праћење инспекцијских надзора, као сталног радног тијела владе које између осталог “координира радом свих инспекцијских органа“. Овлашћења координационог тијела за усклађивање и праћење инспекцијских надзора, наведена у предлогу закона, значајно надилазе природу и циљеве овлашћења сталног радног тијела прописаних Уредбом о раду Владе. Подсјећамо да су стална радна тијела владе: Комисија за политички систем, унутрашњу и вањску политику, Комисија за економску политику и финансијски систем, Комисија за кадровска и административна питања и Комисија за расподјелу дијела средстава буџетске резерве.

Сугестије за унапређење законског текста резултат су мониторинга рада инспекција који је ИА спровео. Анализа „Како раде инспекције? – Преглед рада седам инспекција у областима од ризика за корупцију“ доступна је на сајту ИА. Мониторинг рада, који је обухватио седам различитих инспекција, показао је да улога инспекција у борби против корупције није довољно развијена, а што се посебно огледа у изостанку јединственог стратешког приступа и разрађеног правног оквира. Предложене законске измјене не дају рјешење за утврђене недостатке, као што су неуједначено планирање надзора, процјена ризика на основу стандардизоване методологије, поступање по инцијативама.

Посланицима смо указали да је потребно прецизирати начин и поступак међусобног усклађивања годишњих планова рада различитих инспекција, као и да годишњи план рада треба да садржи прецизан план заједничких/координисаних инспекцијских надзора. Такође, потребно је прецизирати процедуру усклађивања планова.

Надаље, указали смо да у члану који се односи на процјену ризика није прецизирано да ли је у питању једна стандардизована методологија, те није јасно да ли сваки инспекцијски орган самостално доноси методологију или се усвајају искључиво на нивоу министарства. Такође, потребно је додатно размотрити могућност утврђивања обавезе припреме и усвајања стандардизованих смјерница за израду саме методологије (за процјену и степеновање ризика).

Сматрамо да је потребно прописати да је инспекцијски орган, односно правно лице, дужно да изради интерну процедуру за поступање по иницијативама којом би се дефинисао рок и редосљед поступања, као и да је учине доступном грађанима, односно проактивно објаве на сајту. Уколико је инспекција ненадлежна за поступање по запримљеној иницијативи, дужна је да без одлагања или у одређеном временском року, иницијативу прослиједи надлежној инспекцији.

Сугерисали смо и да је потребно учинити обавезним сачињавање контролних листа, будући да их садашњи предлог оставља као могућност, а не и обавезу, али и да Координационо тијело припрема смјернице за израду општег обрасца записника о инспекцијском надзору.

Посланике смо подсјетили и да је Влада, поред овог Предлога закона, у скупштинску процедуру упутила и Предлог закона о измјенама и допунама закона којима су прописане одредбе у инспекцијском надзору, а који предвиђа измјене чак 82 закона. Критиковали смо Владу која промјену модела инспекцијског надзора спроводи на брзину, без претходних анализа стања, а супротно оквиру јавне управе, на шта је Институт алтернатива више пута указивао.

Више пута смо реаговали на то што је Влада започела озбиљну реформу на основу закључака из Анализе ефикасности дјеловања Управе за инспекцијске послове из 2021. године, занемаривши то да тада није цијењен рад инспекција које дјелују у оквиру министарстава.

Институт алтернатива ће и убудуће помно пратити даље поступке процеса реформе инспекцијског надзора у Црној Гори, и благовремено реаговати и упућивати конструктивне сугестије када је у питању овако озбиљна реформа, и благовремено повратно информисати јавност.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *