ИН4С

ИН4С портал

Влаховић поднијела оставку на мјесто предсједнице Одбора директора Скијалишта ЦГ из моралних, професионалних и патриотских разлога

1 min read

Предсједница Одбора директора Скијалишта Црне Горе Милена Влаховић поднијела је оставку на ту позицију из како је саопштила моралних, професионалних и патриотских разлога, након што је у дужем континуитету имала изразита неслагања са менаџментом Скијалишта Црне Горе, незадовољна динамиком и правцем развоја скијалишта у државном власништву, као и незаинтересованошћу Владе Црне Горе за реализацију пројекта од значаја за развој сјевера Црне Горе, а што иде у корист приватним интересима грађевинског лобија.

Писмо оставке Милене Влаховић упућено Влади Црне Горе и Министарству туризма преносимо интегрално у наставку:

„Поштовани,

Као предсједница Одбора директора Скијалишта Црне Горе д.о.о. осјећам моралну, професионалну и патриотску обавезу да Вам се обратим и укажем на неке чињенице које могу бити од користи за будући развој овог државног предузећа, на које нажалост због околности којима сам до сада вршила функцију, нијесам била у могућности да утичем.

У важећем Просторном плану Бјесласице и Комова према којем се развија инфраструктура којом управљају Скијалишта Црне Горе(СЦГ), и тренутно планирају даље инвестиције, сматрам да нијесу исплативе и одрживе на дуг рок, јер план није усклађен са неминовним и евидентним глобалним климатским промјенама. План који је израђен прије скоро 20 година, нажалост је креиран под великим утицајем и у прекомјерном интересу приватних инвеститора за развој стамбених јединица за продају на постојећим скијалиштима, а инфраструктура вриједна стотинама милиона еура комплетна планирана о државном трошку. По мом запажању овај грађевински лоби нажалост годинама врши велики лош утицај на развој ски центара, усмјеравајући га у свом интересу, често на штету државног. Самим тим и заустављање пројеката у општинама Бијело Поље, Мојковац и Беране у које су до сада уложена велика државна средства иде на руку поменутом лобију, да не би имали конкуренцију у продаји већ изграђених станова на колашинској страни Бјеласице. Влада нема разумијевања за развој сјевера и интересе локалног становништва што показују и информације из последњег пописа становништва.

Сматрам да је неопходно да се Просторни план за Бјеласицу и Комове хитно и темељито ревидира, при чему се треба усмјерити на цјелогодишњи туризам на овим планинама, у државном интересу и интересу становника сјевера и што већој самоодрживости планинских центара, при чему треба водити рачуна да се до сада направљена инфраструктура што прије приведе намјени и спријечи њено даље пропадање.

Као предсједница трочланог Одбора директора од почетка нијесм била задовољна радом менаџмента СЦГ и покушавала сам да Одбор преиспита рад извршног директора, али нијесам наишла на подршку. Трудила сам се да своју функцију обављам независно и у државном интересу, али нажалост осјетан утицај политичких структура и грађевинског лобија на остатак одбора и менаџмент је учинио да мој утицај није довољан за било какву позитивну промјену.
Не треба образлагати чињеницу да је осњежавање неопходно. Током августа 2023. сам припремила и у септембру предложила идејно рјешење пројекта Малог хитног осњежавањана Скијалишту Колашин 1600 којим је требало са постојећег потока, који никада не пресушује и који протиче између стаза бр. 5 и 7 направити акумулацију и осњежавање доњег дијела тих стаза. Тиме би се могао оснијежити комерцијално најважнији дио стаза: нови ски лифт типа тањир , трака за почетнике и плато око ресторана. Пројекат је био испланиран да се због хитности изврши из сопствених средстава, око 300.000€ које су Скијалишта тада имала, по принципу пројектуј-изгради и од тог момента могао је бити изведен прије децембра 2023. Нажалост остатак Одбора то није подржао те није реализован. Након пропале сезоне јасно је да би исход зимске сезоне 23/24 био другачији да је до овога дошло. Пројекат који сам тада предложила, поред тога што није скуп, је практично самоодржив и изискује минимално ангажовање електричне енергије јер вода иде слободним падом, и може бити и компатибилан било каквом будућем већем пројекту осњежавања овог скијалишта.

Нажалост велики систем осњежавања који је предвиђен застарјелим Планом за Бјеласицу и Комове је скуп и мегаломански пројекат који није одржив на дуг рок, осим енормне цијене од око 80 милиона еура, због великих издатака за електричну енергију због пумпања воде са много нижих кота надморске висине. Улазне информације о количинама воде на Бјеласици за тај пројекат су преузете из студије коју је поручио и финансирао грађевински лоби и коси се са реалношћу јер планина Бјеласица није сушна планина, већ обилује извориштима и то на високим котама. Мегаломански пројекат осњежавања, све и да је исплатив, и да има новца за њега, није могуће ставити у функцију ни за зимску сезону 24/25, ни за сезону 25/26. Требамо направити пројекат такав да искористимо воду коју имамо на високим котама, а евентуални недостатак у неким периодима надопунити водом која се појавила при изградњи тунела Клисура (на око 1460мнв). Садашњим мегаломанским рјешењем практично ту исту воду дочекујемо да се слије до Ријеке Мушовића на око 1100 нмв и онда је враћати узбрдо уз огроми утрошак ел. енергије.

Како ни за овај предлог, ни за друге предлоге и питања нијесам наишла на добру сарадњу и подршку, у овом саставу менџмента, без подршке Владе није могућ квалитетан рад у Одбору, те из истих разлога дајем неопозиву оставку на мјесто предсједнице Одбора директора Скијалишта Црне Горе д.о.о и на на чланство у Одбору.

У жељи да Влада Црне Горе постави Одбор који ће бити у таквом саставу да брзо допринесе корјенитим позитивним промјенама у Скијалиштима ЦГ и ради у интересу државе и грађана Црне Горе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *