Влаовић: Оснивањем балетског ансамбла желимо да задржимо умјетнике
1 min readОснивање Црногорског балетског ансамбла потврда је наше политике да задржимо црногорске умјетнике након школовања и осигурамо им услове да у својој држави раде и професионално се усавршавају, а публици ће омогућити богатију понуду културних дешавања, саопштила је министарка културе и медија, Маша Влаовић.
Она је, на данашњој сједници Владе, на којој је на иницијативу Министарства усвојен Предлог новог Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији радних мјеста Јавне установе Музички центар Црне Горе (МЦЦГ), којим је предвиђено оснивање Црногорског балетског ансамбла, казала да се тај акт доноси због потребе за унапређењем и развојем нове пословне политике у складу са Стратегијом развоја МЦЦГ, тенденцијом за стручним знањем и вјештинама у овој области, кадровском рационализацијом, као и потребом да се балет професионализује.
– Стварање умјетничких ансамбала високо-професионалних способности и квалитета, уз примјену савременог и модерног системема пословања, перманентно спровођење кадровске политике јачања свих умјетничких и стручних позиција, увођење нових занимања и нових радних позиција биће примарни задатак МЦЦГ, што представља веома битан сегмент у црногорској култури – истакла је Влаовић.
Указала је да је у односу на важећи Правилник број извршилаца остао исти (142 извршиоца) за исти број систематизованих радних мјеста (80 радних мјеста), појашњавајући да је предложена измјена у погледу реорганизације постојећих кадровских рјешења сходно својим компетенцијама и искуству.
– Посебан акценат стављен је на умјетничке ансамбле, односно основање новог Црногорског балетског ансамбла. Наведена измјена ће бити основ за развој музичке дјелатности у Црној Гори, по којима ће ова установа бити препозната у националним оквирима и шире, а реализоваће се управо усвајањем овог акта – рекла је Влаовић.
Оцијенила је да је оснивање Црногорског балетског ансамбла прави начин да се школованим плесачима да могућност да се професионално остваре кроз оно за шта су се школовали 13 година кроз ниже и средње образовање.
– До сад, нико од школованих плесача кроз балет није могао остваривати своју егзистенцију. Посљедице оваквог односа према балету су биле одлазак балетских плесача у иностранство, прекид балетске праксе након школовања, неповратна преорјентација на друго занимање и ускраћивање балетског репертоара домаћој публици“ – навела је Влаовић.
Указала је да експериментална, двогодишња пракса коју је спроводио МЦЦГ са балетским студиом показала је да Црна Гора има потенцијала за оснивање професионалног балетског ансамбла.
– Та чињеница је заснована како на домаћем кадру који нам стоји на располагању, тако и на интересовању публике – казала је Влаовић.
она је појаснилае да постојање професионалног балетског ансамбла повлачи за собом и сродне гране професије као што су редитељ, композитор, костимограф, сценограф, графички дизајнер, чиме би се кроз балет мултипликовали многи школовани кадрови са или без претходног искуства у овој умјетности.
ДАН
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: