ИН4С

ИН4С портал

Власт САД може да уништи свакога ко одбије да са њом сарађује

1 min read

bela kucaАмериканац Ладар Левисон – оснивач електронске поште Lavabit коју је користио бивши сарадник CIA Едвард Сноуден – објаснио је њено затварање.

„Ако одбијеш да сарађујеш с властима САД, могу да ти одузму све: компанију, новац, слободу, а ти, практично, не можеш да урадиш ништа”, изјавио је Левисон.

Левисон је истакао да би власти САД могле да му „намакну” огроман дуг или да га пошаљу у затвор. „Заправо, фактички су ме већ сатерале у ћошак”, објаснио је он.

Оснивач Lavabit-а признао је да се, затварајући га, највише плашио да то нико неће приметити. „Али, у исто време сам се веома надао да ће тај корак довести до неких позитивних промена”, истакао је он.

„Ја ћу бранити своје интересе на суду и трудићу се да овај случај постане преседан у правосудном систему САД”, рекао је Левисон.

Он је, такође, изјавио да намерава да лобира у Конгресу за измену постојећег законодавства, пошто у овом тренутку „америчке компаније нису у стању да обезбеде корисницима потпуну приватност поштанских услуга, па чак ни софтвер који је заштићен од неовлашћених улазака”.

„Уколико власти САД имају право да натерају компаније као што је моја да направе за њих специјалне рупе у својим системима, који су у свему осталом заштићени, то представља озбиљан проблем у целој нашој бранши”, указао је Левисон.

Одлука о затварању Lavabit-а донета је 9. августа. Један од разлога затварања, по речима Левисона, била је вишегодишња парница са властима САД.

„Био сам принуђен да донесем тешку одлуку: да постанем саучесник злочина против америчког народа или да затворим Lavabit, на чије оснивање је отишло 10 година великог труда. После много размишљања, донео сам одлуку да прекинем његов рад”, изјавио је Левисон.

Почетком јуна, бивши запослени CIA Едвард Сноуден изјавио је медијима да су највеће америчке интернет компаније дале CIA и NSA приступ својим серверима, што је омогућило тајним службама да дођу до свих података о корисницима.

Сноуден је, такође, испричао медијима да су америчке тајне службе током неколико година пратили милионе грађана Бразила, пресретали до 20 милиона телефонских разговора дневно у Немачкој и чак прислушкивали телефоне руских грађана.

Овај догађај изазвао је велико негодовање у целом свету.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *