Војводић: Министар просвјете проговорио комплексом мега-паланке
1 min readВлада је донијела политичку одлуку, исхитрену и правно неутемељену и произвела парадоксалну ситуацију у покушајима да присили Универзитет Црне Горе да на неакредитовани студијски програм Високу медицинску школу у Беранама упише студенте, оцијенила је у интервјуу Побједи ректорка државног универзитета Радмила Војводић.
Изнијела је мишљење да је из Министарства просвете „проговорио комплекс мега-паланке“ пред једном од најбројнијих и највећих институција у Црној Гори – Универзитетом.
Она упозорава да су у овом случају на снази политичко и правно насиље, због једне погрешне одлуке која пријети да од озбиљне институције, каква је УЦГ, направи провизорујум. Коментаришући наредбу просвјетне инспекције према којој данас истиче рок да се испуни наређење да Универзитет упише бруцоше у беранску школу, Војводић је поручила да су изјавили жалбу на такво рјешење.
- Уложили смо тужбу Управном суду против незаконите лиценце, а спремна је наша уставна жалба за повреду аутономије Универзитета – казала је она. Војводић је поносна на реформу коју су спровели на Универзитету која је, како је рекла, већ резултирала све успјешнијим рангирањем ове установе на међународним листама, али, истиче она, права реформа тек предсто ји кроз примјену програма и нових института.
Војводић: Министарство нас тјера у „сиву зону“
„Универзитети нијесу установе са којима се разговара диктатом и вјерујем да та порука нема такву намјеру. Ипак, из Владиног ресора Министарства просвјете, одакле би требало да имамо подршку за реализацију реформи, ми имамо наредбе не да спроводимо, већ да кршимо законе„, изјавила је ректорка, додајући да, парадоксално или не, они који би требало да подстичу на квалитет и изналазе институте да квалитет контролишу тјерају УЦГ у „сиву зону“.
„Потребан нам је културолошки скок, наши ставови су чврсти као град“
„Понављамо упорно да не можемо уписивати студенте на неакредитовани студијски програм, нити остварити наставу по стандардима на које нас обавезује међународно верификован елаборат. То је наш став, чврст као град, од којег не одступамо. Посриједи је, све су прилике, исхитрена, непромишљена и неаргументована одлука коју је Влада кроз процедуре, ипак, донијела. За цивилизоване земље и несвакидашњи политички и законом неутемељен притисак на институцију Универзитета, како смо то и квалификовали на Сенату, о чему смо упознали Владу практично у 24 сата од донесене одлуке. На такав атак, једноставно речено, ми се држимо става да морамо бранити аутономију и капацитет институције. Држава се не може градити без снажних институција које имају мјерљиве резултате, зар не? Без тога је провизоријум. Нама је у овој држави потребан културолошки скок, а не популизам“, објашњава ректорка за Побједу.
Спремна уставна жалба за повреду аутономије Универзитета
На питање новинара шта ће бити са наредбом просвјетне инспекције којој рок истиче данас, Војводић одговара:
„Изјавили смо жалбу на такво рјешење, уложили смо тужбу Управном суду против незаконите лиценце, а спремна је наша уставна жалба за повреду аутономије Универзитета. Иначе, није ректор надлежан већ Управни одбор за расписивање конкурса за упис, што је доказ још једне површности оних који су овом наредбом запријетили.“
Војводић: Сукоб Владе и Универзитета огледало рада министарства
Ректорка УЦГ оцјењује за Побједу да је направљена огромна штета тиме што је јавност на манипулативан начин, и то преко правних института Министарства просвјете, увучена у неку врсту неповјерења према државном универзитету.
„Штета је и због фабрикованог сукоба Владе и Универзитета, што је својеврсно огледало рада ресорног министарства, рећи ћу отворено. Свједочимо о декларативном залагању за реформе, на снагу је ступио велики број реформских закона за образовање уопште, а када их спроводимо очито је плане са ресорног мјеста ауторитарни начин размишљања и олако баратање инструментима моћи. Да ли је то проговорио онај комплекс мега-паланке пред једном од најбројнијих и највећих институција у Црној Гори Универзитетом? Тешко ми је то рећи, али морам ‘реформе’ које Министарство на овај начин утјерује у Беранама су, народ би рекао, ‘кречење гроба’. Ма колико на први поглед паролашки звучало, зато смо стали не само у одбрану Универзитета као специфичне, аутономне институције, већ и у одбрану грађења институционалног капацитета црногорске државе.“
Може школовање у Беранама, само ако је у Подгорици
Беране има традицију средњег образовања здравствених техничара и треба да је његује, сматра ректорка, али одмах потом додаје да је за професију високе медицинске сестре и њену улогу у модерним здравственим системима био потребан озбиљан реформски подухват Медицинског факултета да програм који је до сада постајао у Беранама усклади са европски регулисаном професијом.
„Висока медицинска школа један је од наших 160 студијских програма. Током реформе он је чак два пута био у процесу акредитације. Прво 2015. када је враћен са Савјета за високо образовање управо зато што не испуњава услове у Беранама. Други пут 2016. у оквиру укупне реформе коначно је акредитован у Подгорици при Клиничком центру. Дакле, ми можемо и желимо да упишемо студенте на акредитовани програм у Подгорици. Неакредитовани прогам у Беранама не може се реализовати„, каже она.
Говорећи о данашњем стању на УЦГ, Војводић признаје да „не би било фер да не каже да смо у том процесу оздрављења имали подршку Владе“.
„Данас имамо интегрисану структуру на свим нивоима наше установе. Располажемо развојним фондом и планирамо развој инфраструктуре. Не би било фер да не кажем да смо у том процесу оздрављења и консолидације имали конструктивну подршку Владе као оснивача.“
Ректорка се припрема за „одсудну битку“
На питање о мотивацији за други мандат на челу Универзитета, Војводић каже да је задовољна постигнутим, али да главна битка тек предстоји.
„Одсудна битка, ипак, креће онда када уђемо у фазу реализације реформи, а то је од ове студијске године. Ту је мој мотив и циљ, да у тиму и оном најужем ректорском и најширем академском у дјело спроведемо све оно што је сада на папиру“, најављује Војводић.
Критеријуми пооштрени, плагијаторство „као и другдје“
Она је истакла да је „пооштравање критеријума“ разлог напретка УЦГ на међународним скалама, али у исто вријеме каже да је плагијаторство појава која је изражена ни мање ни више него другдје на Западном Балкану.
„Изражене су (појаве плагијаторства) ни мање ни више него што је то случај на Западном Балкану. Кроз софтвер за плагијаризам и потпуну доступност научних радова на веб-платформи штитимо се од те појаве“, навела је ректорка, не помињући притом ниједан поименични случај плагијата, као што је, нпр, случај бивше министарке Сање Влаховић.
Војводић: Није усвојено све што смо хтјели, али све ће то доћи на ред
Одговарајући на питање како је задовољна усвојеном реформон образовања, ректорка Војводић каже да није усвојено све што су хтјели у УЦГ, али додаје да ће све то доћи на ред.
„Да ли је усвојено све оно што је била наша жеља да се нормама прецизира, није, али ће и то временом неминовно доћи на ред. Можда наш покушај да законом обезбиједимо рангирање установа унутар тржишта образовања кроз међународне ранг-листе или постављање националних критеријума рангирања, који није прошао остаје такође питање времена“, наглашава она.
Правни циркус
„Сваком крштеном створу је јасно да акредитација и лиценца не иду једно без другог. Нити смо је тражили у Беранама, нити смо је могли добити, јер зато немамо акредитовани програм. Још 12. маја ове године, два дана након акредитације Универзитета, тражили смо лиценцу за Медицински факултет и Клинички центар како стоји у елаборату који су, по процедури, са најбољим оцјенама одобрили међународни експерти и усвојило управо Владино тијело. Добили смо је, ето гле чуда, у Беранама, баш дан након инспекцијског надзора, на којем је констатовано да Министарство није обавило своју обавезу да нам лиценцу сходно акредитацији да наравно у Подгорици. У том правном циркусу, од Министарства преко медија још смо сазнали и то да су били попустљиви, јер можда ни сам Медицински факултет, забога, не испуњава услове за лиценцу. Запитала сам се да ли то Министарство кани да сјутра затвори и Медицински факултет. А да додам и то, иако тамо постоје четири амфитеатра, изузетне лабораторије, уз наравно Клинички центар, који је најбоља могућа наставна база Факултета“, казала је ректорка.
Војводић: Бесмислице су да су реформе подршка приватним универзитетима
На питање да прокоментарише оптужбе да је у реформе ушла као подршка развоју приватних универзитета, Војводић саопштава да су то бесмислице.
„Бесмислице. Вријеме све покаже, а њих је већ демантовало, јер управо реформе недвосмислено показују у чујем интересу смо радили. Коначно, ми смо далеко по референтности испред приватних универзитета у Црној Гори и многих на Балкану. Чувам се тешких ријечи, поготово што тржиште образовања не доживљавам као нездрав ривалитет. Црна Гора као мала земља и тржиште, сматрам, још није зрела ни за оволики број универзитета, ни самосталних факултета. Квалитет је, сигурна сам, упитан, а чини се штета по друштво знања, којег су нам пуна уста у политичким паролама. Ипак се мора констатовати да је плуралистичко тржиште образовања глобална неминовност. Као институцију са 40-годишњом традицијом, добрим темељима и буџетом имамо огромну одговорност и морамо је бити свјесни. Но, свакако сви на тржишту образовања морамо једнако имати одговорност и слиједити регулативу“, објашњава она.
Војводић: Бјелица предложио да студенти спавају у Беранама, а да прате наставу у Подгорици
„Соломонско, такозвано компромисно рјешење око којег се гласало на Управном одбору гласило је: Да ли смо за то да студенти буду уписани на школу у Беранама, а да се настава изводи у Подгорици. Дакле, ваљда да спавају у студентском дому, такозваном Универзитетском центру у Беранама, да онда подршком Министарства саобраћаја путују у Подгорицу на наставу, а да понекад професори и стручни сарадници допутују до Берана кад нијесу ангажовани на Медицинском факултету, односно као љекари у Клиничком центру. Ко је у том циркусу био кловн, да опрости овај племенити забављачки жанр, показало се само. Посебну лекцију Управном одбору одржали су управо тројица представника Студентског парламента, чланова Управног одбора, упркос изложености недопустивим притисцима, јер су гласајући по савјести показали и академску храброст и како се штите интереси студената и знање. Притисак дијела Управног одбора који се у дискусији вртио у круг са једним јединим приједлогом да дођемо до компромиса, а да Владина одлука буде спроведена, најблаже речено, вријеђао је здраву логику“, навела је ректорка за Побједу.
Гашење Универзитета, принудна управа?
Војводић је изјавила да треба по сваку цијену спровести сваку одлуку, па била она и кршење закона и задирала у аутономију Универзитета, и жртвовала диплому за коју је превасходно Универзитет као институција одговоран.
„Иако су чланови УО већином од осам према шест гласова одбранили кредибилитет Универзитета и реформи, али с обзиром на то у каквом се након свега замешатељству налазимо, не бих се зачудила ни октроисаној одлуци да Министарство просвјете уведе какву принудну управу над Универзитетом. Радо бих да пречујем пријетећи глас са Управног одбора који је опоменуо ректора да Влада може ‘угасити Универзитет’. Ипак ми то још бруји у ушима“, истиче она.
Преламање сукоба два пола ДПС-а и ангажовање „медијских специјалаца“
Обиман простор да објасни јавности своје ставове дала је ректорки Војводић режимска Побједа, из пера новинара Каћуше Крсмановић, препознате у медијској и широј јавности као ангажовани сарадник служби АНБ-а.
Сукоб између фракција унутар владајуће ДПС, односно између струја лидера странке Мила Ђукановића и садашњег премијера Душка Марковића се заошрава све више.
Данас је, подсјетимо, Жељко Јаћимовић опозван из Управног одбора Универзитета Црне Горе јер није заступао ставове Министарства просвјете и Владе Црне Горе, на шта је, према кратком саопштењу Владе, био обавезан по Закону и Рјешењу.
Предсједник УО УЦГ Душко Бјелица јуче је и званично поднио оставку на ту функцију, након што је став који заступа ректорка Радмила Војводић надгласао став Министарства просвете везано за Медицинску школу у Беранама.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Na stranu njen politički angažman i bliskost sa režimom, ali zaista se mora imati razumijevanja za njen privatni život! Ne treba joj se čuditi jer njen „nazovimuž“ je, kako se priča, bio mnogo intimniji sa nekim strancima, matorim egzibicionistima koji se skidaju goli nasred međunarodnog aerodroma nego sa ovom objektivno lijepom ženom!
Nije ona tek tako „ljubiteljica“ Đidovih „lijevih skretanja“! Kako se ono kaže, „kuća joj ga daje“! Njen otac je bio komunistički silnik, mnogima je „presudio“, a zanimljivo je kako je i sam završio!
Одговори
Naletio na tvrd orah,a sve je rešavao levorom,tako to bude kad se misli da se sve može,i može do odredjene ure,ali ta ura mu je došla u KBC Titograd
Nije ona tek tako „ljubiteljica“ Đidovih „lijevih skretanja“! Kako se ono kaže, „kuća joj ga daje“! Njen otac je bio komunistički silnik, mnogima je „presudio“, a zanimljivo je kako je i sam završio!
Ova je zena ljepotica.Ja sam sa njom zadovoljan stoprocentno.Sto se tice Djage jbg nek vidi sa Milom oko toga da mu je vrati.Sa Milom.se slazem oko ukusa za djevojke.Jedino mu se Jami malo.vise ofucala.Ove dvije,Rada i Scepanovicka su mu top ribe???A Bjelici netreba uzeti katedru nego i pravo da ista taj poltron prica u javnosti.Kakav je to aktivista ove kriminalne grupacije DPS?Mimo to ne moze.
OVA LJUBITELJICA ĐIDA I NJEGOVIH“DEMOKRATSKIH“ISKORAKA I „LIJEVIH SKRETANJA“ JE NEŠTO ŠTO ZDRAVORAZUMSKOM ČOVJEKU IZAZIVA GAĐENJE.KOMINJARSKI NAKOT NIKAKO DA NAM SE SKINE SA GRBE .DA OVAKA KOMEDIJANTKA POSTANE REKTORKA BEZ DOKTORATA I BEZ IJEDNOG NAUČNOG RADA JE NONSES U CIJELOM SVIJETU.TA SPODOBA NEMA NI STIDA NI SRAMA DA STANE PRED AKADEMSKI ZBOR I SUČE SVOJ ZLI JEZIK U IMENU KOMUNJARSTVA I PROPASTI DRZAVNE UNIVERZE ZA INTERES PRIVATNIH SKALAMERIJA NAZVANIH UNIVERZA.
E kuku nama… ovo su predstavnici prosvjete
Гледајте је само како глумата, како се печи и бечи.
А видимо, што је опште познато, да је и за „чврсти курацолошки скок“!