Вранеш: Борићемо се да у Пљевљима угаљ замијенимо гасом
1 min readПриоритет актуелне локалне власти у години пред нама биће очување финансијске стабилности, привлачење инвестиција и отварање нових радних мјеста, казао је за „Дан“ предсједник Општине Пљевља др Дарио Вранеш.
Он стиче да ће локална управа у 2025. години учинити све да створи што повољније услове за нове инвестиције и отварање производних капацитета у области дрвопрераде, прехрамбене индустрије и туризма. Да би у томе успјели, Вранеш наглашава да су неопходни добри односи са Владом Црне Горе, али да ће на корист бити и наклоњеност Пљевљима Владе Србије и Републике Српске. Вранеш подсјећа да су Пљевљаци „када се разбијала она велика Југославија, чврсто стајали на позицији да нам границе неће донијети добро“.
– Протеклих година свједоци смо огромног исељавање нашег становништва и пад привредне производње. То значи да су Пљевљаци били у праву када су се залагали против граница и подјела. Сада, заједно са својим сарадницима, чиним све што је у мојој моћи да „омекшам“ границе према сусједним државама како би помогли развој Пљеваља. Јако нам је битно да имамо добре саобраћајне везе са сусједном Фочом, Чајничем, Прибојем и Пријепољем. Да гасовод који ће се градити до Пријепоља буде изграђен и до Пљеваља и да инвеститори који отварају производне погоне у Србији уложе новац и у Пљевља. За све ове и друге пројекте постоји добро расположење у Влади Србије. На нама је да се изборимо и да угаљ замијенимо гасом. На тај начин ћемо свима показати да ћемо повратити стару славу Пљеваља и да ће град под Голубињом опет бити јак индустријски центар, да ћемо имати здраву животну средину и живот достојан човјека – каже Вранеш и истиче да је становницима Пљеваља јако битно да и Влада Црне Горе води позитивну политику према свим сусједним државама.
Велика очекивања од отварања Универзитета
– Ове 2025. године очекујемо отварање Универзитета у Пљевљима. То ће бити велики искорак за нашу средину, јер ће Пљевља кроз отварање седам факултета опет постати центар гдје ће се школовати и образовати млади људи. Вјерујем да ћемо привући младе људе од Вишеграда преко Горажда и Чајнича и од Пештера и Златибора да дођу у Пљевља да студирају. Како су почетком ХХ вијека отварањем Прве српске гимназије 1901. године Пљевља постала центар тако очекујемо да ће бити и са отварањем Универзитета у Пљевљима – каже Вранеш и истиче да је локална управа у том правцу предузела низ мјера којима ће се квалитет живота младих људи побољшати.
– Ове године локална управа ће преузети контролу над спортском двораном Ада чиме ћемо створити добре услове за рад спортских организација и клубова. Влада је најавила изградњу отвореног базена, а радиће се и на изградњи других спортских терена. Све ће то, уз отварање Универзитета, утицати да млади људи долазе и остају да живе у нашем граду – наглашава Вранеш и као успјешан примјер развоја школског колектива наводи Средњу стручну школу (ССШ) у Пљевљима која је, како каже, добром организацијом превазишла локални карактер и претворила се у регионални школски центар.
Он истиче да је неопходно развијати одрживу индустријску производњу, јер се полако и сигурно период производње угља и електричне енергије из угља завршава.
– Последњих мјесеци и година слушамо причу да ће Термоелектрана Пљевља радити још петнаест година. За судбину ТЕ везана је и судбина Рудника угља. Оправдано се поставља питање шта ће бити са Пљевљима 2041. године уколико на вријеме не развијемо друге привредне гране. Сигурно постоје они које не занима шта ће се дешавати са Пљевљима и Пљевљацима за петнаест година, али садашња актуелна локална власт ради и радиће да се унапријед избјегне привредни и сваки други колапс. Као човјек чија је жеља да крај свог живота дочекам у Пљевљима и да моја дјеца наставе да живе овдје изузетно сам заинтересован да се Пљевља развијају и постану једна од најразвијенијих средина како у Црној Гори тако и у региону – нагласио је Вранеш.
Он истиче да локална управа има добру сардњу са Владом, али да ће се и грчевито борити за очување интереса Пљеваља.
– Пројектовани буџет Општине Пљевља у износу од 34 милиона еура је показатељ добре сарадње са Владом, али је показатељ и поштеног и домаћинског управљања локалном управом. Да је то тако показаћемо и у наредном периоду кроз трошење новца првенствено улагањем у локална предузећа, градску и сеоску инфраструктуру. Подизањем квалитета инфраструктуре један је од услова да се заинтересују и привуку нови инвеститори који ће уложити новацу отварање производних капацитета – каже Вранеш. и оцјењује да се вријеме експлоатације фосилних горива у Пљевљима приводи крају.
– Свједоци смо да је у овој години из енергетског сектора у Пљевљима отпуштено преко 200 људи. Већина отпуштених радника је из Рудника угља. Стога је наша обавеза да привучемо инвеститоре који ће отворити нове производне погоне у области дрвопрераде, месопрераде, прераде млијека и уложити новац у проширење туристичких капацитета – наглашава Вранеш и додаје да је први корак урађен доношењем одлуке да агробуџет Општине Пљевља не може бити мањи од пет одсто средстава текућег буџета, те да је то највећи општински агробуџет у Црној Гори.
Профункционисаће градски и приградски превоз
– Поред мјера на јачању привредних капацитета локална управа ће у 2025. години приступити рјешавању проблема градског и приградског саобраћаја. Пљевља већ двије деценије немају потпуно организован градски и приградски превоз. Тренутно имамо организовано неколико сеоских линија. Аутобуске линије са сусједним општинама практично да не постоје. Превоз из приградских насеља и на подручју града уопште не постоји. Родитељи довозе дјецу сопственим аутомобилима до школа, плаћају такси услуге или дјеца пјешаче и по неколико километара. Пензионери од својих минималних пензија издвајају новац за такси превоз до Дома здравља или болнице. Тешко се сналазе и многа запослена лица да дођу до радног мјеста из Црљеница, Отиловића, Оџака, Боровице, Комина или Жидовића. Да би олакшали грађанима Пљеваља одлучни смо да организујемо градски и приградски превоз. Чврсто вјерујем да ће први аутобуси кренути прије 1. септембра, односно прије почетка нове школске године. На овом пројекту има доста посла, али се Пљевља не могу даље развијати као градска средина уколико не буде организованог превоза путника- наводи Вранеш.
– У години која је за нама кроз бројне субвенције и друге мјере пољопривредници и сточари добили су од Општине милион еура. Пружањем директне помоћи пољопривредницима и сточарима осигурана је сировинска база за проширење капацитета у области прераде млијека и меса. На територији општине Пљевља током 2024. године откупљено је рекордних два милиона литара млијека.Отварањем нових погона или проширењем постојећих отварају се нова радна мјеста. Исто тако јачањем прехрамбене индустрије добијамо повољније цијене хране, али и стварамо услове за развој туристичке привреде. Морамо искористити туристичке потенцијале планина Љубишње и Ковач, ријеке Ћехотине и уз квалитетне прехрамбене производе створити могућност за отврање нових радних мјеста у области туризма – истиче Вранеш.
Он највљује да већ почетком године крећу у реализацију важних пројеката саобраћајне инфраструктуре.
– Одлучили смо да изградимо нове семафоре и кружне токове како бисмо повећали степен безбједности свих учесника у саобраћају и побољшали проток возила кроз само градско језгро – каже Вранеш.
Дан
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Треба општину Пљевља прогласити дистриктом како би имали већи степен аутономије, боље заштитили ресурсе и домаћински са њима управљали.