Врховни суд потврдио пресуду за убиство Шћекића: Осуђени на по 30 година затвора

Врховни суд Црне Горе потврдио је пресуду за убиство полицијског инспектора Славољуба Шћекића којом су Саша Борета, Љубо Биговић, Љубо Вујадиновић и Милан Шћекић осуђени на по 30 година затвора, док је оптужени Алан Кожар у случају подметања бомбе на градилишту хотела „Сплендид“ осуђен на јединствену казну затвора у трајању од шест година и два мјесеца.
„Врховни суд Црне Горе донио је пресуду којом су одбијене као неосноване жалбе Врховног државног тужилаштва, оптуженог Милана Шћекића и његових бранилаца и бранилаца оптужених Љуба Вујадиновића, док је уважио жалбе оптуженог Саше Борете и његових бранилаца и бранилаца оптуженог Љуба Биговића и Алана Кожара и преиначио пресуду Апелационог суда само у односу на кривично дјело изнуда у покушају везано за дешавања подметање и активирање експлозивних направа на градилишту хотела „Сплендид“, налазећи да се ради о основном облику тог кривичног дјела, а не о квалификаторном облику овог дјела како је то закључио другостепени суд, док су жалбе изјављене у корист ових оптужених у преосталом дијелу оцијењене неоснованим“, наводи се у пресуди.
Врховни суд Црне Горе је оцијенио да су нижестепени судови правилно и потпуно утврдили све одлучне чињенице које су од значаја за правну оцјену кривичних дјела због којих су оптужени проглашени кривим и за правилну примјену одредби Кривичног законика.
По оцјени овог суда, Виши суд у Подгорици и Апелациони суд су поуздано закључили да је оптужени Алан Кожар, подстрекнут од оптужених Саше Борете и Љуба Биговића, у јуну и јулу 2005. године, са њему познатим особама, у три наврата учествовао у подметању експлозива на градилишту хотела „Сплендид“ у Бечићима – Будва и да је мотив подметања и активирања експлозивних направа био да се сувласници предузећа „Монтенегро старс“, које је било инвеститор радова, принуде да купе сусједне непокретности за износ од два милиона и песто хиљада евра иако они нијесу били заинтресовани за њихову куповину, а са намјером да оптужени Саша Борета, Љубо Биговић и Алан Кожар себи прибаве противправну имовинску корист.
Такође, Врховни суд је нашао да су нижестепени судови правилно утврдили да су оптужени Љубо Вујадиновић и Милан Шћекић организовали убиство полицијског инспектора Славољуба Шћекића у ноћи 30. августа 2005. године, у насељу Толоши, подстрекнути од оптужених Саше Борете и Љуба Биговића, који су им за то кривично дјело обећали високу новчану награду.
„Мотив подстрекача био је намјера оптужених Саше Борете и Љуба Биговића да се прекине полицијска истрага којом је руководио сада покојни Славољуб Шћекић и остану неоткривени актери подметања експлозива на градилишту хотела „Сплендид“. Извршиоци убиства су возило џип „Чироки“, које је коришћено приликом извршења убиства, одвезли до Команског моста и уништили га активирањем експлозивне направе“, наводи се у пресуди.
Врховни суд је закључио да су неосновани наводи жалби оптужених и њихових бранилаца којима је указивано на битне повреде одредаба кривичног поступка.
„С тим у вези, утврђено је да нижестепене пресуде немају недостатке који би се могли подвести под битну повреду одредаба кривичног поступка“, истичу у Врховном суду.
Посебно наглашавају да Апелациони суд није повриједио право на одбрану оптуженог Милана Шћекића тиме што на претресу није непосредно саслушао свједока, коме је у ранијим фазама поступка био додијење статус заштићеног свједока.
„Наиме, присуство овог свједока није било могуће обезбиједити, а та немогућност супституисана је читањем и репродуковањем аудиовизулених снимака његовог саслушања у претходном поступку и на два главна претреса. Сем тога, нижестепене пресуде се нијесу заснивале искључиво или у одлучујућој мјери на исказу овог свједока. Због тога је Врховни суд, с позивом на ставове Европског суда за људска права, оцијенио да је поступање нижестепених судова у складу са стандардима заштите права на одбрану из Европске конвенције о људским правима и основним слободама“, истиче се у пресуди.
Врховни суд Црне Горе је нашао да је Апелациони суд након одржаног претеса отклонио повреде на које је указано у ранијој одлуци Врховног суда од 2. априла 014.године.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

