ИН4С

ИН4С портал

Врховном суду нејасан закључак Вишег суда о имовини: Сумњају да је Звицерова супруга прикривала власништво

Радоје Звицер

У поступку одлучивања о укидању привремене мјере забране коришћења и располагања имовином за коју се сумња да је стечена криминалном дјелатношћу и да припада наводном вођи „кавчана“ Радоју Звицеру, судије Врховног суда су утврдиле да су нижестепени судови у својим пресудама повриједили закон у корист тог четрдесетдвогодишњег Которанина, пише ДАН.

Ради се о пет некретнина у Подгорици чија је укупна површина више од 350 м2. Врховни суд је усвојио захтјев за заштиту законитости Врховног државног тужилаштва и констатовао да је нејасан закључак вијећа Вишег суда да не постоји основана сумња да се ради о имовини прибављеној криминалном дјелатношћу организације чији је организатор Радоје Звицер, иако је, како то произилази из образлажења њиховог рјешења, неспорно да је његова супруга Тамара Звицер била задужена за опремање станова и да је управо она била заинтересована да се не открије ко је прави купац предметних станова.

Имајући у виду садржину порука и комуникација остварених између супруге окривљеног Тамаре Звицер и радника који је био ангажован на опремању предметних станова, суд је нашао да постоји основана сумња да су ове непокретности имовина Радоја Звицера. У том смислу, суд је посебно имао у виду однос његове супруге према предметним непокретностима – становима, што произилази из интензивне комуникације са једним од радника, прије свега њену ангажованост и посвећеност око свих детаља везаних за опремање станова, у ком правцу она даје упутства, предлоге и наредбе у вези са набавком недостајућих уређаја, интересујући се за период завршетка радова, шифру за отварање улазних врата зграде и за кључеве од станова, а што је карактеристично за фактичке власнике, што је, према ставу суда, управо њен супруг Радоје Звицер.

Врховни суд је у овој одлуци образложио, између осталог, и да циљ и сврха дјеловања ове криминалне организације јасно упућују на закључак да су и послови у вези са куповином некретнина од новца стеченог криминалном дјелатношћу у највећем могућем обиму били прикривени, због чега управо, супротно резону вијећа Вишег суда у Подгорици, није ни логично очекивати да предметне некретнине буду уписане на организатора, односно на неко од њему блиских лица.

Врховни суд је утврдио да је вијеће Вишег суда у Подгорици одлучујући да укине рјешење истражног судије о одређивању привремене мјере обезбјеђења забране коришћења и располагања непокретности изнијело потпуно нејасне и у знатној мјери противрјечне разлоге.

Из списа предмета произилази да постоји основана сумња да је Радоје Звицер учинио кривично дјело стварање криминалне организације, односно да је током друге половине 2020. године на територији Црне Горе, Јужне Америке, Африке, Европе и Аустралије организовао криминалну организацију, чији чланови су постали окривљени М.Љ., Л.П., Ж.Р., С.Н., К.С., В.М., Р.Д., М.Р., П.Р., П.Н. и други, која за циљ има вршење кривичних дјела за која се по закону може изрећи казна затвора од четири године или тежа казна – шверц дроге, држање оружја, кријумчарење, убиство, тешко убиство, злоупотреба службеног положаја и прање новца.

Укинута мјера судије за истраге

Истражни судија Вишег суда у Подгорици је првобитним рјешењем одредио привремену мјеру обезбјеђења забране коришћења и располагања у односу на пет непокретности у Подгорици због постојања основане сумње да је ријеч о имовини која је стечена криминалном дјелатношћу. Кривично вијеће Вишег суда је у жалбеном поступку, који је покренуо формални власник некретнина, укинуло привремену мјеру коју је одредио истражни судија.

Радници их одали

Да је покушавала да прикриј стварног власника станова, према ставу суда, утврђује се и из реакције Тамаре Звицер након што је сазнала да су надлежни инспектори дошли да обилазе станове, када упозорава К.В. да не открива чији су станови, а након што јој К. каже да су присутни радници инспекторима већ показали станове, негодује да то не могу да раде, већ да је требало да кажу да не знају чији су станови и да јој К. то одмах пренесе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *