ИН4С

ИН4С портал

Вучевић: Страдање српског народа током ратова је потврда континуиране геноцидне политике

1 min read

Предсједник Владе Србије Милош Вучевић рекао је данас да је српски народ током два свјетска рата као и током ратова деведесетих на простору данашње Републике Српске претрпјео велике жртве што, како је нагласио, потврђује да се ради о континуираној геноцидној политици са јасним циљем – уништавања српског народа на тим просторима.

„Ту опсједнутост српским фактором, рушилачким и реметилачким покушавали су да ‘излијече’ истрјебљењем читавог народа. По некима у најмању руку недобронамјерним људима Дрина је цивилизацијска граница истока и запада. А по њима Срби нема шта да траже на западној хемисфери“, рекао је Вучевић у Братунцу на обиљежавању страдања 3.267 Срба у средњем Подрињу и Бирчу током 1992. и 1993. године.

Додао је да је командант логора Јасеновац Макс Лубурић имао исту логику, а да су га његови сљедбеници прозвали генерал Дрињанин, јер се клео да ће од Срба очистити простор до реке Дрине.

„И тако су нас током Првог и Другог свјетског рата клале разноразне каме и ханџар дивизије“, рекао је Вучевић.

Он је нагласио да су ти логори били направљени за дјецу, жене и цивиле, и упитао да ли је то ишта друго него геноцид.

„За Србе је престао да важи закон, а велики и силни нису били спремни да признају српску жртву“, нагласио је премијер Србије.

Он је додао да су током Другог свјетског рата нацистичка Њемачка и војници Вермахта починили злочине који нису ни до данас добили своју цивилизацијску осуду, затворске казне нити одговарајуће резолуције.

„А нема српске куће која није завијена у црно током Другог свјетског рата“, рекао је Вучевић.

Истакао је да су Срби на том подручју почетком деведесетих били увјерени да су у два свјетска рата побиједили политику мржње према њима, али да су се у исто вријеме настављачи те политике поново спремали за рат.

„Зато нас не чуди податак да су Срби највише страдали у првим годинама рата. Тежак тактички положај Подриња је у почетку утицао да оно постане једно од најтежих ратишта у цијелој Републици Српској. Али троипогодишња одбрана свједочи о ријешености људи овог краја да бране своју слободу част и вјеру“, истакао је Вучевић.

Премијер Србије је посебно издвојио злочин који је почињен на православни Божић 7. јануара 1993. године, када је, како је рекао, почела бошњачко-муслиманска офанзива из Сребренице ка Братунцу и ријеци Дрини.

„У селу Кравице злочинци су извршили масакр баш на Божић, убијали су цивиле баш испред цркве на Божић. Коме је могао бити крив Владимир Гајић стар само четири године, или Новица Богићевић стар четрнаест година“, упитао је Вучевић.

Вучевић и званичници Србије и Републике Српске положили су данас вијенце код Спомен-крста на гробљу у Братунцу.

Поред делегације Србије коју је предводио премијер Милош Вучевић, вијенац је у име институција Републике Српске положио предсједник Републике Српске Милорад Додик у пратњи предсједника Народне скупштине Ненада Стевандића, премијера Радована Вишковића, изасланика српског члана Председништва БиХ Бошка Томића и министра рада и борачко-инвалидске заштите Данијела Егића.

Цвијеће су положиле делегације посланика у Народној скупштини Српске, српски представници у заједничким органима БиХ, чланови породица погинулих из регије Средњег Подриња и Бирча, делегације Борачке организације Републике Српске и других невладиних организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата и Народно-ослободилачког рата.

Прије полагање вијенаца, патријарх српски Порфирије је служио парастос на гробљу, до којег је дошла литија од храма Успенија Пресвете Богородице.

Обиљежавање 32. годишњице страдања Срба у Подрињу почело је јутрос литургијом у Цркви Успења Пресвете Богодорице у Братунцу, коју је служио патријарх Порфирије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

24 thoughts on “Вучевић: Страдање српског народа током ратова је потврда континуиране геноцидне политике

  1. Ubiti vojnika suprotne vojske koji puca na tebe je donekle opravdano ali Ubiti starog čoveka majku malo dete je koji pušku u ruke nema je bolest genocidnosti.

    194
  2. Obeležavanje stradanja Srba je važno kako bismo se sećali prošlosti i prenosili istinu budućim generacijama. Srpski narod je uvek bio na strani pravde.

    236
  3. Srpski narod je stradalnički narod, a ne narod dželata. Obeležavanje naših žrtava je ključno za očuvanje naše istorije i identiteta.

    210
  4. Ne smemo zaboraviti strašne zločine nad našim narodom. Obeležavanje stradanja Srba u srednjem Podrinju i Biraču je važno za očuvanje istine.

    237
  5. Srbija je kroz istoriju pokazala svoju slobodarsku snagu. Jedinstveno obeležavanje stradanja Srba je važno za očuvanje našeg identiteta.

    237
  6. Dva su razloga zlih napadača i Srbije i srpskog naroda bila prvi je želeli su da unište srpski narod da nepostoji a drugi razlog je to što su se svetili za gubitak u ratovima.

    231
  7. Pamćenje naših žrtava je važno kako bi se istina čula i ne zaboravila. Srpski narod je uvek bio na pravoj strani istorije, na strani pravde.

    237
    0
  8. Obeležavanje stradanja Srba je naša dužnost. Srpski narod je stradalnički narod i ne smemo dozvoliti da se naša istorija zaboravi ili iskrivi.

    233
  9. Ne smemo zaboraviti prošlost i strašne zločine nad našim narodom. Jedinstveno obeležavanje stradanja Srba je ključ za očuvanje istine i pravde.

    228
  10. Ne smemo zaboraviti prošlost i strašne zločine nad našim narodom. Jedinstveno obeležavanje stradanja Srba je ključ za očuvanje istine i pravde.

    332
  11. Srpski narod je kroz istoriju bio meta genocidne politike, ali smo uvek odoleli. Obeležavanje ovih tragičnih događaja je važno za očuvanje naše istorije i identiteta.

    338
  12. Jedinstveno obeležavanje stradanja Srba u srednjem Podrinju i Biraču je ključno za očuvanje sećanja na naše žrtve i prenošenje istine budućim generacijama.

    257
  13. A jel bio neko iz međunarodne zajednice da oda počast ovim stradalim Srbima!?
    A jel bio neko iz Federacije da oda počast ovim ubijenim ljudima… I zašto nisu bili?

    384
  14. Kroz vekove je naš narod stradao bio upleten u sve sukobe što na lokalnom što na svetskom nivou, lepo je setiti se svih žrtava i uvek treba da se sećamo

    224

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *