Вучевић: Вјерујем да ће коалициони споразум бити испоштован и да ће представници коалиције ЗБЦГ ући и у Владу
1 min readСрбија се никоме неће правдати зато што воли своју браћу и сестре у Републици Српској и у Црној Гори, као што никада неће угрозити легитимна права ниједног од сусједних народа, истакао је у интервјуу Борби, Милош Вучевић, актуелни министар одбране у Влади Србије и предсједник Српске напредне странке.
Вучевић је положај српског народа у Црној Гори оцијенио далеко бољим него ли што је био прије 30. августа 2020. године, а потписивање Темељног уговора између државе Црне Горе и Српске православне цркве окарактерисао је као највећа побједу српског народа у Црној Гори деценијама уназад, истакавши да се радило о побједи над неправдом.
Лидер СНС-а је изразио вјеру да ће коалициони уговор бити поштован и да ће представници коалиције За будућност Црне Горе ући и у 44. Владу Црне Горе, а што би, по његовом мишљењу, додатно релаксирало ситуацију у Црној Гори.
Регионална економска иницијатива Отворени Балкан и даље посједује велики и неискоришћени потенцијал, тврди Вучевић и додаје да је Србија пружила руку Подгорици и Сарајеву, од којих зависи ширење тог пројекта.
Вучевић је након убједљиве побједе коалиције коју је на парламентарним изборима 17. децембра предводила СНС, саопштио да ће Влада Србије бити формирана у законском року и да партија на чијем је челу пружа руку сарадње свим државотворним опцијама. Он је напоменуо и да су преговори о детаљима сарадње са СНС-овим постизборним коалиционим партнерима у току и да теку добро.
Што се тиче ситуације у Београду, Вучевић је нагласио да је СНС спреман да разговара о принципима и приоритетима са покретом „Ми, глас народа“ који предводи доктор Бранимир Несторовић, уколико се они одлуче на постизборну коалицију са СНС-овом листом.
Листа коју је предводила СНС на изборима 17. децембра је остварила импресиван резултат, у чему је рецепт таквог успјеха? Како коментаришете протесте опозиције и тзв. студената након изборног пораза и покушаје насилног рушења уставноправног система Србије?
Наш резултат од 17. децембра говори да смо на добром путу. У срединама које је опозиција означила као своја упоришта побиједили смо убједљиво. У срединама које аналитичари оцјењују као наша упоришта, побиједили смо још убједљивије. Наша подршка данас је на нивоу из 2014. године, након 11 година на власти. То је незабиљежено у српској парламентарној историји. Наравно да сам задовољан и наравно да ћемо наставити да развијамо нашу страначку инфраструктуру и даље, јер увек може боље.
Грађани су нам дали мандат да Србију уведемо у нови инвестициони циклус, да наставимо даље са изградњом брзих саобраћајница и да супербрзим возом путујемо од Београда до Суботице, као што сада путујемо од Београда до Новог Сада. Земљу смо већ премрежили аутопутевима. Сада можете аутопутем са шест трака путовати од Суботице до Врања и од Шида до Ниша. А ми желимо да на аутопут изађу и Сомбор и Кикинда, да као што смо повезали Чачак и Београд, тако са Београдом повежемо и Ужице и Нови Пазар. Хоћемо да на аутопут изађе и Краљево, баш онако како је изашао и Крушевац. Желимо да повежемо Руму и Нови Сад, на исти начин на који смо повезали Руму са Шапцем. Баш тако, повезаћемо Шабац са Лозницом и даље са Републиком Српском. Путоваћемо аутопутем од Зрењанина до Новог Сада и до Београда. То је наша политика, то јесте наша стварност. Наставићемо и даље да се боримо против незапослености. Плате ће расти, ускоро ће просјечна плара у Србији бити виша од 1.000 евра и настављамо даље. Пензије ће пратити плате. Већ сада су никада веће у српској историји и наставићемо и даље у том смјеру. Србија се развија и напредује и Србија неће стати!
Што се протеста тиче, наивно би било вјеровати како су ово спонтани протести који немају никакве везе ни са једном страном службом. Насилничке демонстрације опозиције усмјерене су против државе, не против власти. Али, сви треба да знају – Србија може да издржи и много веће изазове! Ми знамо како треба чувати мир и стабилност, ми ћемо сачувати државу!
Када можемо очекивати формирање нове Владе Србије и са којим партијама СНС планира реализацију тог циља, те која ће бити три главна задатка будуће извршне власти?
Влада ће бити формирана у законом прописаним роковима. СНС пружа руку сарадње свим државотворним опцијама и преговори о детаљима сарадње са нашим постизборним коалиционим партнерима су у току и теку добро. Циљ нам је да се окупимо око заједничких тежњи, које треба да обиљезе нови замах развоја Србије у 21. вијеку. Јасно нам је које снаге ће то опструисати насилним и недемократским методама, али није да нисмо на то већ навикли.
Нова Влада ће слиједити политику предсједника Вучића. Прије свега борићемо се да очувамо мир, нашу стабилност, право на независност и да водимо суверену политику као и до сада. Да доносимо одлуке искључиво у складу са српским националним интересима. Борићемо се за наше легитимне интересе на Косову и Метохији, као и за права Срба у региону, у складу са европским стандардима. Ми не задиремо ни у чија права, ми само не дозвољавамо да неко нарушава положај нашег народа, ма гдје он живио.
Наставићемо са политиком економског развоја. Без снажне економије, нема снажне државе. Стандард грађана се мора повећавати константно и ми ћемо наставити да пратимо трендове који су диктирани од стране нових технолошких и индустријских револуција.
Експо ће свакако бити један од приоритета. То ће бити велика прилика да развијемо не само Београд и Срем, него читаву Србију. Милијарде евра ће се слити у нашу земљу. Београд, Нови Сад, Ниш, већ данас нећете препознати ако нисте долазили у ове градове у последњих пет година. Али ми нећемо стати на томе, ми ћемо Србију мијењати и даље. Она ће бити још љепша и још богатија, на понос свим Србима, ма гдје они живјели.
Да ли очекујете формирање власти у Београду у наредних пар мјесеци или је реалности ближи сценарио нових избора на пролеће?
Ми смо спремни на оба сценарија. Ситуација у Београду након последњих избора је јасна. Већина зависи од доктора Несторовића и групације око њега. Уколико се они одлуче на постизборну коалицију са нама, ми смо ту да разговарамо о принципима и приоритетима. Уколико пак буду хтјели на ванредне изборе јер не желе у коалицију ни са ким, ми ни са тим немамо проблем. Идемо на нове изборе на којима ћемо побиједити још убједљивије.
Који изазови стоје пред Србијом 2024. године И да ли ће Београд остати доследан по питању непризнавања Косова и Метохије, чувања Републике Српске и неувођења санкција Русији?
Свакако да нам је највећи изазов безбједносна ситуација на Косову и Метохији. Курти по сваку цијену жели да изазове рат и то не само између Срба и Албанаца, већ и између Срба и НАТО савеза. Ми ћемо се и даље борити за легитимне, српске, државне интересе на територији наше јужне покрајине. Наравно да нећемо признати једнострано проглашену независност “Косова”, као што то нисмо учинили ни у претходних једанаест година, упркос бројним притисцима којима смо били изложени и којима ћемо бити изложени и даље. Наша борба није нимало лака, али је праведна.
Републику Српску волимо, као што и Срби из Републике Српске воле Србију и ту љубав нам нико не може забранити, иако то многи покушавају. Ми ћемо увијек, политичким средствима, бранити Дејтонским споразумом гарантована права Републици Српској и економски ћемо јој увијек помагати, јер је то наша дужност. Наравно да поштујемо интегритет Босне и Херцеговине и признајемо њене границе, али исто тако тражимо и да се не задире у права Републике Српске.
Наша политика спрам кризе на истоку Европе остаје иста. Нећемо уводити санкције Руској Федерацији, признајемо територијални интегритет Украјине и прижељкујемо што је могуће скорији мир.
Да ли исказ Едија Раме на конференцији за штампу поводом новогодишњих празника, да је погрешно схваћен да је Отворени Балкан испунио своју мисију и да је завршена ствар, оставља отворен простор за опстанак ове иницијативе и њено евентуално проширење?
Отворени Балкан је добар пројекат и сигурно је допринио бољем разумијевању у региону. Сигуран сам да овај пројекат и даље посједује велики, неискоришћени потенцијал и надам се да ће се макар дио визије коју је Отворени Балкан промовисао остварити у будућности. Нама је неопходно боље разумијевање у региону, више комуникације, сарадње, боља трговина, међусобне инвестиције. Управо такав заједнички рад ће отворити врата суживоту и сузити простор екстремистима попут Аљбина Куртија. Да ли ће се Отворени Балкан ширити, питање је за Подгорицу и Сарајево. Ми смо руку пружили.
Како гледате на то што је српски фактор у Црној Гори у минулој години остварио три велике побједе (Потписивање Темељног уговора, реализацију пописа становништва и избор Андрије Мандића за предсједника Скупштине) и који потези/одлуке у 2024. би додатно унаприједили положај Срба у Црној Гори?
Положај српског народа у Црној Гори је свакако далеко бољи него ли што је био прије 30. августа 2020. године. Наша света црква је заштићена и напокон је добила статус који јој припада. Ниво угрожености Српске православне цркве, њеног свештенства и монаштва, као и вјерујућег народа, али и имовине, био је на високом нивоу. Заједничким снагама смо препородили те изазове и можемо са правом рећи да је Темељни уговор највећа побједа српског народа у Црној Гори деценијама уназад. При том, није то била побједа ни над једном другом етничком или вјерском заједницом. То је била побједа над неправдом.
Попис становништва треба да буде статистичко питање, бирократског типа. У Црној Гори је оно исполитизовано до крајњих граница, без икакве потребе. Важно је пружити могућност грађанима да се изјасне у складу са сопственим убјеђењима и осјећањима. Ријеч је о демократском стандарду и драго ми је што се напокон у Црној Гори реализује потпуно слободно изјашњавање грађана, које ће прије свега црногорској јавности открити детаље о расположењу сопствених грађана.
Андрија Мандић лично, али и партија на чијем је челу, заслужили су ову врсту сатисфакције. Вјерујем да ће коалициони уговор бити поштован и да ће представници коалиције За будућност Црне Горе ући и у Владу. Такав развој догађаја би додатно релаксирао ситуацију унутар Црне Горе.
Колико су Срби прошле године били близу остваривања националног јединства у региону (које толико смета некима у региону) и да ли је тројство Милорада Додика, Андрије Мандића и Александра Вучића и слика од 17. децембра доказује да је циљ српског јединства достижан, упркос свим опструкцијама?
Срби имају право на међусобну сарадњу, ма гдје живјели и наравно да та сарадња може и треба да прерасте и у чврсто јединство од ког ће и српски народ али и регион имати само користи. То јединство није уперено ни против кога. Оно не угрожава ни суверенитет, ни границе, ниједне међународно признате државе. Наше јединство је усмјерено на економско снажење Срба, на очување наше вјере, културе и традиције, на међусобно испомагање и повезивање. Ми се никоме нећемо правдати зато што волимо нашу браћу и сестре у Републици Српској и у Црној Гори. Као што никада нећемо угрозити легитимна права ниједног од нама сусједних народа. Сигуран сам да свако ко је добронамјеран и ко жели, то може и да види.
Борба
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
I ja se nadam da će doći do toga, Srba ima mnogo u Crnoj Gori i bilo bi pošteno da i oni čine vladu.
Nema ništa od dogovora. Formiaće se nova skupštinska većina i nova Vlada. DF i Demokrata i snepovaca u njoj neće biti.
Koalicija za budućnost Crne Gore je zaslužila da ima svoje predstavnike u vladi Srbije. Mi cemo uvek biti jedno
Та коалиција мора бити саставни део Владе Црне Горе
Srbija zeli da ima dobre odnose sa Crnom Gorom i da srpska zajednica u toj zemlji uziva sva prava.
Nadamo se dobrom i kvalitetnom sastavu vlade,jer jedino sa takvom vladom asrbija ima dobru buducnost
I mi se nadamo ministre!
Srbija nikada jača i snažnija nije bila nego sada sa Predsednikom Vučićem i rukovodstvom Srbije.
Апсолутно сам сагласна са господином Милошем Вучевићем.
Братство између Србије и Црне Горе је нераскидиво. ЗБЦГ је најзаслужнији за пад ДПС-а и бесмислено је да њихових представника не буде у Влади Црне Горе.
Koalicija Za budućnost Crne Gore je zaslužila da ima svoje predstavnike u Vladi.