Вучић и Лукашенко положили вијенце на споменике ослободиоцима
1 min readПолагањем вијенаца на Спомен-гробљу ослободилаца Београда и на Споменик црвеноармејцу, предсједник Србије Александар Вучић и предсједник Бјелорусије Александар Лукашенко, одали су у понедјељак поподне почаст страдалима у борби за ослобођење Београда у Другом свјетском рату.
Лукашенко је тиме започео дводневну званичну посјету Србији.
Двојицу предсједника на Гробљу ослободиоцима Београда 1944. дочекали су почасни батаљон Гарде и оркестар Војске Србије, као и градоначелник Београда Зоран Радојичић, а уз интонирање химни двије земље, Вучић и Лукашенко су најприје положили вијенце на Споменик ослободиоцима Београда 1944.
Вучић и Лукашенко су затим положили вијенце и на Споменик црвеноармејцу подигнутом у част совјетских војника палих за слободу Београда.
Лукашенко се уписао у књигу посјета почасних гостију.
Претходно је предсједника Бјелорусије, на београдском аеродрому „Никола Тесла“, дочекао предсједник Србије Александар Вучић.
,,Добродошао велики и искрени пријатељу Србије“, навео је предсједник Србије на свом званичном инстаграм профилу ,,buducnostsrbijeav“, уз фотографије дочека.
Предсједник Бјелорусије дочекан је традиционално уз погачу и со.
БОРБА ЗА ОСЛОБОЂЕЊЕ БЕОГРАДА
Гробље ослободилаца Београда, које се налази преко пута Новог гробља, посвећено је југословенским и совјетским борцима погинулим у борбама за ослобођење Београда октобра 1944. године.
У меморијалном комплексу, отвореном 20. октобра 1954. године, сахрањено је 1.395 бораца Народноослободилачке војске Југославије и партизанских одреда Југославије (НОВ и ПОЈ) и 818 бораца Црвене армије.
У борбама за ослобођење Београда, од 12. до 20. октобра 1944. године погинуло је 2.944 бораца НОВ-а и ПОЈ-а и 961 борца совјетске Црвене армије.
На Позоришном тргу (Тргу републике) 27. октобра сахрањена је већа група совјетских бораца, а до децембра 1944. године подигнуто је 18 великих и 84 мала споменика совјетским војницима.
Спомен-гробље изграђено је по идеји архитекте Бранка Бона, док је парк унутар комплекса пројектовао инжењер хортикултуре Александар Крстић.
Аутор улазне камене капије са рељефом је вајар Радета Станковић, док је скулптура „Црвеноармејац“, која се налази унутар спомен-гробља, дјело вајара Антуна Аугустинчића.
На Спомен-гробљу се сваког 20. октобра полажу вијенци поводом Дана ослобођења Београда у Другом свјетском рату, као и 9. маја поводом Дана побједе над фашизмом.
Гробље је обновљено 2009. године поводом 65. годишњице ослобођења Београда.
ЗНАЧАЈНА САРАДЊА ДВИЈЕ ЗЕМЉЕ
Привредна комора Србије у сарадњи са Бјелоруском трговинско-индустријском комором и Амбасадом Бјелорусије у Београду организоваће у уторак и пословни форум са циљем развоја привредне сарадње двије земље.
Србија је, према посљедњим доступним подацима, за девет мјесеци ове године у Бјелорусију извезла робе и услуга у вредности од 41,4 милиона долара што је повећање од 12,8 одсто у односу на исти период прошле године.
С друге стране, биљежи се пад увоза из Бјелорусије за скоро пет милиона долара, односно за 9,3 процента, показује статистика.
Спољнотрговинска размјена Србије и Бјелорусије 2018. године достигла је 143,2 милиона долара, а извоз је износио 51,7 милиона долара, што је 22,5 одсто више него 2017. године када је износио 42,2 милиона америчких долара.
Према вриједности извоза Бјелорусија је 34. партнер Србије, док је по вриједности увоза на 37. месту.
Извор: Новости
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: