ИН4С

ИН4С портал

Вучић на Њузмаксу: Председник Србије о царинама, економији, будућем сусрету са Трамповом администрацијом

1 min read

Фото: Принтскрин/Newsmax

Председник ће говорити о свим важним темама као и о свенародном скупу који од сутра почиње у Београду из три студија, из Њујорка, Сарајева и Београда.

Прво питање за председника је из студија из Њујорка. Водитељка Бјанка поставила је питање око царина Доналда Трампа.

– Желим да кажем да смо веома задовољни тиме што је дошло до ресета и паузе коју је саопштио Трамп. Имамо барем 90 дана, када смо чул ида је увео царине од 37 посто Сбрији, бил исмо мирни и спокојни и кренули смо у разговоре са нашим пријатељима из САД-а. Нисмо желели да уведемо против мере, желели см ода се то реши на пријатељски начин, то је велико олакшање за нас и цео свет, посебно у Европи и земље ЕУ. Дубоко смо захвални и надамо се да ћемо моћи о томе да разговарамо у наредна 3 месеца и да ћемо пронаћи најмањи заједнички садржалац и урадимо нешто у корист наших земаља и друге – рекао је Вучић.

– Јако је тешко драга Бјанка да разговарамо о резултатима, све се заснива на емоцијама и друштвеним мрежама. Још увек траје лов на вештице, као што је био случај са Трампом и неким лидерима широм света. Сам онеколико медија и људи води рачуна о резултатима које смо постигли. Имали смо јако искрен разговор са америчком администрацијом после Трампове победе на изборима. Надам се да ћемо ускоро моћи да упознамо његове најважније сараднике и да ћу бити у ситуацији да покренем питања у разговор уса Трампом.

Каже да је Србија остварила пуно у претходним годинама, у изградњи инфраструктуре, ауто-путева, железничке пруге.

– Нисмо још задовољни постигнутим, увек је лако да сами себе грдимо, али моћемо да се похвалимо резултатима. Данашња Србија може да се похвали највећим могуићим степеном зарада и на крају направили смо бројне научне технолошке паркове, имали смо влеики број туриста, због протетса у последње време ситуација је мало тежа, али пребродићемо то. Наш план је да будемо најбрже растуће економија у Европи, свеједно поред свих протеста, надамо се да ћемо бити у прве три економије у Европи – каже председник.

– Заборавио сам да поменем нешто око КУшнера. Отворили смо две линије Београд-Њујорк и Београд- Чикаго и надамо се пре окторбра да ћемо имати директну линију до Мајамија, био би то је дан велики успех за једну малу земљу као што је Србија. Када говорим о Кушнеру, више пута смо разговарали, морам да кажем нешто не знам да ли амерички грађани знају. Када је Трамп у совм првом мандату био, посетио сам Белу кућу и завршили смо разговор. Остао сам 2 сата са О Брајеном, Гренелом, Кушнером и двојицом људи. То је била некаква просторија, а ти људи су били спремни да слушају више од 2 сата некога из Србије. Људи су показали ту врсту поштовања. Тада сам рекао себи и људима, ови људи показују поштовање и желе да саслушају неког из мале земље и да нешто кажу о овом региону и никада то нећу заборавити. Задовољан сам што имам одобре људе у Трамповој админситрацију, надам се да ћу имати прилик уда се састанем са Волцом, Венсом, Маском – истиче Вучић.

Каже да је имао прилику да упозна Маска.

– Видео сам да доста тога зна о Србији. Радујем се што ћу их видети ускоро све на Флориди и наравно господина Трампа – рекао је Вучић.

Говорећи о санкцијама НИС-у каже да је песимиста.

– Рекао сам да нисам сигуран и не верујем у одлагање. То сам и прошли пут рекао, то и сада кажем, али надам се да је могуће. РАзговарам оса америчким ,руским пријатељима, до сада нисте осетили никакве последице, јер то је за нас најважније. Да људи то не осете, даи мамо пуно нафте, деривата, да не виде то у ценама. Верујем да ће сутра пасти цена нафте. КАда је трамп увео царине, тада је бил ојасно да ће доћи до трговинског рата и да ће пасти цене нафте. Данас је знатно скочила, говорим о брент нафти, али мањи је то проблем него да имамо хаос у другим сферама. Држаћемо се и борити за интересе грађане Србије – рекао је Вучић.

Каже да нећемо уводити реципрочне тарифе САД-у.

– Први дан када су уведене царине ступили смо у контакт са америчким званичницима. Тражили смо време, место за разговор. Замислите колико је то панике унело у Тајван, , Јапан, Кореју. Вечина се чипова прави на Тајвану. Ми смо контактирали све из региона, упутили нова писма, нове разговоре правили. Разговарао сам са двојицом америчким званичника приватно, преко приватних канала.

Каже да се нада да ће се састати са Трампом.

– Разговараћемо и извући ћемо најбоље за Србију. Он има своју политику, представља светску велесилу. Борићемо се. Очекујем велике резултате – каже Вучић.

Говорећи о ситуацији у БиХ, Вучић каже да је можда претерао оптужћујући меунардону заједницу.

– Мислим да су то благе ситнагме за оно што мислим и осећам. Волео би хда видим да има више простора за међусобно разумеавање. Ако питате некога у Сарајеву, рећи ће да им је прилика да се отарасе Додика и Републике Српске. Ако одете код Срба, чућете обрнуту причу, време је да напустимо БиХ и то тако иде. Када имате такве ставове, то иде у том смеру. И остали из света који су бомбардвоали Косово и отцепили. Направили су преседан, сада се Путин позива на косовски преседан. Када причате да су Руси отворили Пандорину кутију, није тачно,то је отоврено 99 године и 2008. Када сте је отоврили, тешк оје да је затворите. Ми срби се налазимо у обе кофе, у косовској и у причи око БиХ и Републике Српске. Не могу и нећу да прихватим причу да је Додик крив, јер то није истина – каже он.

Каже да се често странци хватају за дух, али он хоће да коментарише текст.

– Мир у БиХ је донео Дејтон, пустите да буде то. Енглези мисле све супротно о томе и мене брине та решеност и прилика да се отарасе Додика.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

41 thoughts on “Вучић на Њузмаксу: Председник Србије о царинама, економији, будућем сусрету са Трамповом администрацијом

  1. Браво за мирноћу и дипломатски приступ, баш као што се очекује од озбиљне државе.

    188
  2. Вучић је показао државничку зрелост и мудрост у приступу америчким царинама.

    163
  3. Канали спољнотрговинске размене са Америком настоје да се прошире и то је сјајан подухват са аспекта повећања спољнотрговинског биланса Србије.

    134
  4. Вучић се залаже за јачање спољнотрговинске размене са Америком као важним увозним партнером Србије.

    157
  5. Вучић није желео да губи време, већ је предузео све потребне мере како би колико толико спречио негативне последице санкција НИС-у.

    144
  6. Грађани Србије свих ових месеци нису осетили недостатак енергената упркос не тако сјајној ситуацији када се узму у обзир америчке санкције.

    137
  7. Вучић никада неће да даје лажну наду грађанима, али искрено верује да ће успети да реши питање америчких санкција НИС-у.

    163
  8. Вучић у великој мери уважава став америчког председника Трампа и нада се да ће ускоро моћи и лично да се сусретне са њим и поразговара о свим глобалним питањима.

    143

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy