Вучић: Србија једина земља у овом делу Европе која није увела санкције Русији
1 min readПредседник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да је Србија успела да одоли притисцима и да није увела санције Русији и подсетио да Русија и Србија имају коректан однос и сигурно обезбеђивање гасног тржишта.
Одговарајући на питање да ли су притисци на Србију јачи по питању увођења санкција Русији, он је рекао да је то ствар „снаге нечије кичме и леђа“, јер постоје поједини који би се уплашили и позива нижих службеника, а не притисака најмоћнијих људи из Европе и Сједињених Америчких Држава.
„Они мењају своју одлуку о томе да ли су за изборе или су против избора, када их позове трећи секретар неке амбасаде. А мене позову троје председника и премијера најмоћнијих држава Европе, па додајте и Американце уз њих. Па опет, кажем, не. Постоје ствари које нећемо и не можемо“, рекао је Вучић за „ТВ Хепи“.
Он је истакао да је Србија, у сваком случају, добро издржала све притиске.
„Прошло је већ, не заборавите, 20-21 месец да нисмо увели санкције. Хоћемо ли издржати или не? Ја се не заклињем, али моја залагања и моја реч да ћемо се залагати за нешто, да ћемо се борити за нешто, много значи“, рекао је Вучић одговарајући на питање притисака да уведе санкције Русији.
Он је прокоментарисао и економске односе између Србије и Русије и рекао да када немате директан однос са неком државом и када је она под санкцијама, не могу да се мере односи, као са тржиштем ЕУ.
Додао је и да Србија има коректну економску сарадњу са Руском федерацијом, као и добре односе и обезбеђено сигурно гасно тржиште.
„Никада проблем нисмо имали до ове бугарске одлуке о повећању таксе за 20 одсто, што значи у овом тренутку повећање за између 80 до 100 долара по 1.000 кубних метара гаса, али све се надам и верујем да са господином Николајем Денковим и са Руменом Радевим можемо те проблеме да решимо“, рекао је он.
Он је подсетио да постоје они који говоре да треба Србија да се понаша као Мађарска и истакао да је она увела санкције, а да Србија није.
„Ми смо једина земља у овом делу Европе која није ни једне санкције увела“, додао је Вучић.
Тема у Паризу била је и Србија, ситуација на КиМ
Вучић је изјавио да је вечерас у Паризу имао веома дуг и исцрпан разговор са белгијским премијером Александром де Кроом, као и да је једна од главних тема била Косово и Метохија.
Он је додао да су такви форуми веома важни да се разговара, али да ће Србија увек да брани своје интересе.
„Разговарали смо. Прво јутрос смо имали билатерални састанак, који је био веома дуг и исцрпан, са белгијским премијером Александром де Кроом. Они постају председавајућа чланица Европске уније од 1. јануара 2024. године. Они се припремају за тај период и разуме се да ће се бавити и Западним Балканом, регионом из којег ми долазимо, и заинтересовани су били за косовско-метохијску ситуацију, али и сви остали“, рекао је Вучић.
Међутим, како је истакао председник Србије, тема која и у Паризу доминира је Газа и израелско-палестински сукоб, а понегде неко спомене и Украјину.
„Видели смо да су готово сви говорили, као и гости који су долазили из Либана и свих других делова света, о страдању деце на том подручју и да је у фокусу био живот. Тако да смо ми, да ли је то добро или лоше, ипак негде мало скрајнути у овом тренутку“, додао је Вучић.
Улазак у ЕУ зависи од расположења у самој Унији
Он је рекао да је разговарао и о европским интеграцијама са белгијским премијером и да је то веома важно, али да то зависи од расположења у ЕУ.
„Хоћемо ли ми следеће године или оне тамо године постати чланица Европске уније? Нећемо. И то нема везе са нама, то нема везе ни са ким. То има везе са расположењем у ЕУ. Прва је Француска, која жели другачије да се поставе односи унутар саме Уније, да би размишљала о томе. Ја не мислим да је то за нас све посебно лоше. Мислим да је добро да разговарамо о стварању јединственог економског тржишта, да у томе учествујемо, да добијемо зелене такозване пропусне линије за наше камионе, да не морају да чекају на границама, тиме би значајно смањили своје трошкове“, напоменуо је Вучић.
Вучић је подсетио и да је недавна посета председнице Европске комисије (ЕК) Урсуле фон дер Лајен веома важна, јер План раста за Западни Балкан доноси шест милијарди евра, а да би више од две милијарде требало да припадне Србији.
„Дакле, видимо шта је то још што можемо добити, шта је то што још ми можемо да учинимо, наравно, желећи себе да мењамо у позитивном смеру, али увек чувајући наше националне интересе и чувајући и наше традиционалне пријатеље, не окрећући им леђа у првој секунди када нам није лако или када нам је тешко, а да опет државу Србију ниједног тренутка не угрозимо. Није нам лака позиција, али зато су ови разговори од изузетног значаја“, додао је председник Србије.
У извештају ЕК оцењено је да је Србија напредовала у одређеним областима, а председник је раније прокоментарисао да Србија иде ка европском путу, али да води рачуна о својим интересима и да има и препрека на том путу и да се оне односе пре свега на КиМ и однос према Русији.
„Две су кључне ствари, једна је Косово и Метохија. Ми смо једини који имамо то посебно поглавље 35. А друга ствар је усклађивање са спољном политиком Европске уније, односно увођење санкција Руској Федерацији. Ја то никада нисам крио. Чак кад су они фини, видели сте да је Урсула Фон дер Лајен била заиста љубазна и пристојна у Београду и није хтела ни да каже – увести санкције Руској Федерацији, него је то онако дипломатски рекла – однос, што ваљда значи изједначавање у спољној политици. Да преведем ја то наравно, да сам сам рекао и то пред њом – то је увођење санкција Руској Федерацији и они ће на томе разумљиво наставити да инсистирају“, рекао је председник Србије.
Он је истакао да је Србија за сада успела да чува своју политику и да буде самостална и независна држава.
„Јер ја себи неретко поставим једно питање. Ако ми морамо у свему да будемо исти као сви, а шта ће нам онда уопште држава, шта ће нам влада? О чему ми да доносимо одлуку? О чему грађани Србије да доносе одлуку“, додао је Вучић.
Отопљавање односа САД и Кине било би добро за свет
Говорећи о односима између САД и Кине, оценио је да је „велика ствар“, што ће се председници ове две државе Џозеф Бајден и Си Ђинпинг састати 15. новембра.
Вучић је додао да се нада добрим резултатима тог састанка, а можда и отопљавању односа, јер би то била одлична вест за цео свет.
Он је истакао да је јасно да ће ове силе наставити ривалство и да ће окупљати земље под своје сфере утицаја и да ће гледати да имају доминацију.
„Сви знају да предстоји велико ривалство Америке и Кине. Велика је ствар 15. новембра што се састају Бајден и Си. Цео свет ће да гледа тај сусрет у Сан Франциску у Калифорнији. То су две убедљиво најмоћније земље, а сви остали, ма колико снажни били, мали су и нису упоредиви са ове две велике силе“, напоменуо је председник Србије, преноси РТ Балкан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Drzave u svetu veoma cene to sto Srbija odoleva pritiscima i ne uvodi sankcije Rusiji!!!
Ima ovde odgovora na više tema, ali draga mi je ona da Srbija nije uvela sankcije Rusiji, pošto Srbija nije ta koja hoće bilo kome da nanosi zlo i uvodi sankcije.
Srbija ostaje soledna u svojim stavovima i to mi se jako dopada,nema sankcija Rusiji,nema peiznanja lahne drzave Kosovo i tacka.
Srbija je jedina država u EU koja nije podanička!