ИН4С

ИН4С портал

Вучинић: Минимална зарада да износи 50 одсто просјечне

Посланик Демократског фронта (ДФ), Јанко Вучинић, доставио је Скупштини Предлог закона о минималној заради, према којем би она требало да износи 50 одсто просјечне у држави.

vucinic

Вучинић је у образложењу предложеног закона навео да би минимална зарада у том случају сада на нивоу Црне Горе износила 240 еура нето или 340 еура бруто и да би се увећавала сваке године у складу са растом просјечне зараде и реалним растом бруто домаћег производа (БДП).

У наредним годинама процентуално учешће минималне у просјечној заради би се усклађивало за проценат који је једнак реалном расту БДП за претходну годину у складу са званичним саопштењем Монстата. Такав начин усклађивања минималне зараде примјењивао би се од 1. јуна сваке наредне године, при чему ће се просјечна зарада обрачунавати за период од цијеле године”, наводи се у образложењу.

Законом о минималној заради, како се додаје, осигурала би се одговарајућа заштита запослених, побољшао њихов социјални положај и омогућили равноправни услови пословања свих привредних субјеката.

Законом би се осигурао бољи систем контроле и санкционисања послодаваца у случају да они не исплаћују зараду, што би допринијело ефикаснијој примјени и поштовању закона”, додаје се у образложењу.

У Црној Гори је Законом о раду и Општим колективним уговором утврђена минимална зарада у износу од 30 одсто просјечне у држави.

То је износ који је више него недовољан за обезбијеђење најелементарних потреба за одржавање голе животне егзистенције. Према томе је неопходно овај износ повећати до границе којом би бар донекле омогућило подмирење најосновнијх животних потреба за храном и становањем”, навео је Вучинић.

Он сматра да би се са тим повећањем ублажила тешка социјална ситуација за оне запослене са најнижим примањима, који и поред зараде коју остварују за пуно радно вријеме, не могу обезбиједити себи најминималније услове за животну егзистенцију.

Са повећањем минималне зараде би се повећао приход у буџет на основу пореза као и приход у социјалне фондове”, рекао је Вучинић.

Према његовим ријечима, искуства из међународног окружења указују на неопходност и оправданост законске регулације института минималне зараде, прије свега у земљама чланицама Европске уније (ЕУ).

Готово у свим државама чланицама ЕУ утврђује се минимална зарада законом или колективним уговорима”, закључио је Вучинић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy