ИН4С

ИН4С портал

Вујовић: Албански пјевач није имао одобрење Министарства; Народни музеј: Извињавамо се због узнемирености

1 min read

Албански пјевач Давид Дрешај снимио је спот на Ловћену код маузолеја Петра II Петровића Његоша, а овим је изазвао низ негативних коментара на друштвеним мрежама. Тамара Вујовић, министарка културе и медија, истиче да није имао законом прописана одобрења, у првом реду одобрење Министарства културе и медија, чиме је прекршио одредбе Закона о кинематографији.

 

Спот под називом “Je t’ aime”објављен је на YоуТубе прије пар дана, а пјевач игра испред маузолеја са неколико плесачица.

“Инострани продицент који је снимио спот под називом “Је т’ аиме” албански пјевач Давид Дрешај на Ловћену код Маузолеја Петра II Петровића Његоша није имао законом прописана одобрења, у првом реду одобрење Министарства културе и медија, чиме је прекршио одредбе Закона о кинематографији”, истакла је Вујовић.

Како је нагласила, сходно члану 21 и 22 Закона о кинематографији инострани продуцент је био у обавези да поднесе захтјев за снимање кинематографског дјела на територији Црне Горе, којим је прописано да инострани продуцент може да снима кинематографско дјело самостално или у сарадњи са домаћим или иностраним копродуцентом уз претходно прибављено одобрење које издаје Министарство културе и медија.

“Захтјев би према цитираном закону требао да садржи: предмет, назив иностраног продуцента, назив кинематографског дјела, податке о ауторској екипи, локације и вријеме снимања, као и податаке о ангажовању домаћег или стручног кадра и опреме”, навела је Вујовић.

Приликом доношења одлуке, како је истакла, Министарство културе и медија узима у обзир сценарио или означене дјелове текста према којима би се снимало у Црној Гори, које је продуцент уз захтјев дужан да достави.

“Носиоци ових активности су према члану 58 Закона о заштити културних добара били у обавези и да се обрате Управи за заштиту културних добара уколико се културно добро или његов препознатљив дио користи за рекламу, као елемент фирме за израду сувенира, филмског или фотографског материјала или у друге комерцијалне сврхе на начин који не угрозава његов интегрирет. Напомињемо да такође нисмо у сазнању да је продуцент по овом основу контактирао Управу и добио позитивно мишљење”, истиче Вујовић.

Позива све држаоце културних добара да са посебном пажњом, анализирајући квалитет и контекст, доносе одлуке о уступању и коришћењу наших културних добара.

“Дакле, понављамо једина институција која може издати претходно наведену дозволу је Министарсттво културе и медија, а не било која друга институција.Уколико је било која установа културе или било која друга институција преузела законом прописане надлежности министарства, за тако нешто ће сносити одговорност”, закључује Вујовић.

Народни музеј Црне Горе саопштио је да се тој установи сваке године обрати велики број продукцијских кућа, медија и инфлуенсера захтјевима за снимање кадрова у циљу промоције културног насљеђа.

“Како се углавном ради о промотивним и документарним филмовима или видео клиповима, који се снимају у циљу презентације културе и умјетности, Народни музеј истим даје сагласности за снимање, уз претходни захтјев у којем се прецизно наводи шта се жели снимити”, објашњавају.

Народном музеју Црне Горе недавно се мејлом обратила продукцијска кућа “Марс студио“ захтјевом за дозволу за снимање “видео клипа умјетника Давида Дрешаја на локацији Националног парка Ловћен“ и да ће њихов стручни тим на професионалан начин “дочарати љепоту ловћенског парка“.

“Како нигдје у захтјеву није назначено да се тражи снимање комерцијалног видео спота за пјесму, као ни да ће се снимање обавити исклучиво испред Маузолеја на Ловћену и да ће у истом учествовати плесачице, Народни музеј је дао сагласност за снимање, сматрајући, како је и наведено у захтјеву, да се ради о снимању пар кадрова, за потребе некомерцијалног видео клипа којим се желе представити природне љепоте планине Ловћен”, објашњава Народни маузолеј.

Како су истакли, будући да објекти Народног музеја имају статус културних добара, за сва могућа комерцијална снимања, сходно законској регулативи, неопходно је тражити дозволу од Управе за заштиту културних добара.

“Како у захтјеву, а ни у каснијој телефонској комуникацији представника Народног музеја и продукцијске куће нијесу саопштене кључне чињенице за снимање спота, сматрамо да је овим наша установа доведена у заблуду. Сматрамо да је на крајње непримјерен начин представљен Његошев маузолеј на Ловћену, а Народни музеј Црне Горе ће размотрити даље кораке у вези са пооштравањем процедура и других поступања по овом питању. Преузимајући одговорност, овим путем се извињавамо јавности због могуће узнемирености”, поручује Народни маузеј.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Вујовић: Албански пјевач није имао одобрење Министарства; Народни музеј: Извињавамо се због узнемирености

  1. Najbolje pitanje je postavila novinarka Vijesti Šaranoviću, iako ne trpim ni Vijesti ni njihov narativ, da li je tačno da su pripadnici Kaluđerovićeve grupe nekažnjeno maltretirali policajca na Lovćenu na koje je taj pigmej zamucao. Eto gospodo ko smo mi i na što se svela Crna Gora.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *