Вујовић: Црна Гора и Грчка имају много тога да понуде једна другој
Важно је успоставити размјену искустава и знања између црногорских и грчких културних институција, како би се очувала и промовисала културна баштина и умјетност обје земље, а икона Филермосе као и потреба за њеним адекватним чувањем, може бити пројекат који ће допринијети јачању културне сарадње између двије земље.
То је закључено на састанку министарке културе и медија Тамара Вујовић са амбасадором Грчке у Црној Гори, Панајотисом Парцосом.
– Наше државе су кроз вјекове дијелиле културне везе, православље као религију већинског дијела становништва, простор Медитерана. Пријатељство нам је ојачано кроз бројне културне размјене, узајамно уважавање и подршку у тешким временима, истакла је Вујовић.
Амбасадор је упутио позив за учешће црногорских представника на Другој школи културне баштине – Заштита културне баштине од климатских промјена, која ће се одржати у Грчкој од 8. до 10. фебруара 2024.године.
– Учешће на овој радионици помогло би унапређењу знања и размјени искуства у области заштите културне баштине, а уједно и подстакло дијалог и разговор о конкретним корацима за јачање сарадње у овој области, навела је Вујовић.
Током овог сусрета, амбасадор је изразио интерес за покретање сарадње на заштити и очувању једне од највећих хришћанских реликвија – иконе Богородице Филермосе. Предлажио је да у овом смислу своју помоћ пруже врсни стручњаци са Родоса.
Предлажем то имајући у виду изузетно велики значај иконе Филермосе као и потребу за њеним адекватним чувањем. Један такав пројекат неспорно може допринијети јачању културне сарадње између двије земље, казао је амабсадор.
Министарка и Амбасадор су такође одржали конструктиван дијалог о значају православља и византијског насљеђа за обје земље. Изразили су заједничко поштовање и интерес за промоцију и очување овог богатог културног наследја.
Обоје су се сагласили да православље има дубоко укоријењено мјесто у идентитету и духовности Црне Горе и Грчке, те да је неопходно јачање сарадње у области православне умјетности и иконографије.
Такође су истакли важност размјене стручњака и умјетника како би се унаприједило разумијевање и валоризација византијског насљеђа.
Саговорници су се усагласили да ће наставити да раде на конкретним корацима за остварење договорених циљева.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Господо драга из Црне Горе научите мало боље повест.Грци нису никада били пријатељи ни Србима,ни Црногорцима.Издали су Краља Милана Обреновића у 19 веку и у такође у првом светском рату.Погрчили су око 800 000 Срба када су стекли независност од Турака почетком 19 века.У Грчкој такорећи не постоје мањине.Сарађују са Ватиканом већ 1000 година.Признали су аутокефалност украјинске цркве.Не палите се на то што су православне вере као и ми.И још од пре Немањића су били највећи непријатељи Срба.Од мене толико.