ИН4С

ИН4С портал

Вук Славуљица, бивши пилот МА, школован на Оксфорду са преко 3.600 сати летења

Вук Славуљица, млади пилот је који своју професију изузетно поштује и своје звање оправдава беспрекорним знањем и постигнутим резултатима током школовања, у сада већ бившој компанији „Монтенегро ерлајнс“ имао је преко 3.600 сати летења. За пилота се школовао на престижној пилотској академији на Оксфорду, гдје је занат учио од најбољих војних РАФ пилота прича за портал Српске новине, о свом школовању и истуству. Славуљица се нада да ће нова компанија ТоМонтенегро препознати његове квалитете и наћи мјесто за његово пилотско умијеће.

Имате 29 година, били сте пилот “Монтенегро ерлајнс” компаније све до њеног затварања. Колико је изазовно и захтјевно одлучити се за каријеру пилота и како је текло ваше школовање?

Своју пилотску каријеру сам започео у “Монтенегро ерлајнс” почетком 2015. године и у компанији сам остао до сада. Позив пилота је изазован, уско специјализован и крајње одговоран. Након подгоричке имназије, коју сам завршио са Лучом, интензивно сам неколико мјесеци спремао пријемни испит за Оксфорд академију. Пошао сам за Енглеску, положио пријемне испите и добио своје мјесто на академији 2011. године.

Завршили сте једну од најпрестижнијих школа за пилоте у Лондону. Колико се школовање у тој школи разликује од односу на школовање у региону и да ли сматрате да сте у предности када у односу на колеге који нијесу ту школовани?

Ово је најпрестижнија академија на свијету и наравно да је диплома цијењена сходно томе. Учио сам од најбољих, бивших војних РАФ пилота, капетана инструктора „Бритиш Еирвејвса“, људи који су изнедрили пилоте британског војног и цивилног ваздухопловства. Много су строжији критеријуми у теоријској и практичној летачкој обуци, а поготово на испитним летовима. Пријемни је изузетно сложен, нема поправних испита. Самим тим што си добио шансу на Оксфорд академији, пилот има обавезу да је заврши у року. Неке дјелове обуке који се добијају тек касније у каријери, ми смо имали као студенти. Наша академија се разликује од осталих пилотских академија и школа и по томе што једина има обавезну обуку у акробатском летењу. Обуку врше бивши Топ Ган инструктори на посебном типу авиона. То може бити јако корисно у неким ванредним ситуацијама за цивилног пилота.

У неформалном разговору рекли сте ми да нијесте једини у породицу који је пилот? Да ли можете рећи ко Вам је у породици још у тој служби и колико је то утицало на Ваш одабир професије?

Мој отац је бивши пилот ратног ваздухопловства Југославије и инструктор летења на борбеним авионима, тако да сам растао у пилотској породици. То је имало пресудан утицај да стекнем љубав према тој професији. С обзиром да црногорско ваздухопловство не посједује борбене авионе, одлучио сам да постанем цивилни пилот.

Осим тога што сте успјешни пилот, Ви играте и тенис. Како налазите времена да ускладите све то?

Тенисом сам се бавио 15 година и играо за све селекције Црне Горе. Сада га играм рекреативно, а бавим се још неким спортовима. Спорт је мој начин живота, те већину слободог времена проводим тренирајући. Уосталом мој деда Војо је познати спортски радник те сматрам да сам спортски дух наслиједио од њега. Изузетно је битно да пилоти буду у доброј физичкој кондицији.

„То Монтенегро“ ће бити нова авио компанија у Црној Гори и како имамо податке из министарства чија је то надлежност, неки од запослених из  “Монтенегро ерлајнс” ће бити ангажовани. Какав је Ваш став по том питању и да ли ћете и сами бити ангажовани, с обзиром на све Ваше досадашње референце?

У мом досадашњем раду сам одговорно извршавао све летачке задатке, а неријетко и у веома сложеним условима. С обзиром на моје летачко искуство, преко 3.600 сати летења, као и чињеницу да сам био пред школовањем за капетана, не сумњам у прелазак у нову компанију.

Извор: Српске новине, Драгана Б. Мијушковић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *