ИН4С

ИН4С портал

Вукићевић: Казнама се не враћа повјерење у здравствени систем

1 min read
Да ли је неко одговарао што су и много година касније грађани 'успјешно' лијечени са лијеком истеклог рока?

Анка Вукићевић

Повјерење у црногорски здравствени систем, када је у питању вакцинација дјеце изгубљено је 2009-те током „пандемије“ вируса Х1Н1, нагласила је посланица ДЕМОС-а Анка Вукићевић.

„Рјешење проблема није у казненим одредбама које су предвиђене Предлогом закона о заштити становништва од заразних болести, напоменула је Вукићевић и истакла:

„Када је Свјетска здравствена организација, прије осам година, у договору са фармацеутским кућама снизила критеријуме за проглашење пандемије и изазвала планетарни страх, Влада Црне Горе је информацију узела здраво за готово и без икаквих додатних провјера купила 136.000 вакцина, антивирусни лијек и заштитна средства у вриједности од милион и триста хиљада евра. Од 136.000 вакцина искориштено је 5124. Купљен је и антивирусни лијек Тамифлу истеклог рока трајања.

Неколико мјесеци касније из Комитета за здравство Савјета Европе саопштено да се о дејству купљених вакцина ништа не зна јер нијесу ни тестиране.

Да ли је неко од надлежних одговарао због стављања у промет непровјерених вакцина и лијека истеклог рока?

Да ли је неко одговарао што су и много година касније грађани ‘успјешно’ лијечени са лијеком истеклог рока?

Да ли је неко сносио одговорност због просипања новца црногорских грађана?

Зашто Црна Гора није имала неког као што је била пољска министарка здравља Ева Копач која је одбила да узме вакцине које нијесу довољно провјерене и за чије нежељене ефекте фармацеутске куће нијесу биле спремне преузети одговорност?“

Предвиђене казне иду у пролог тези да здравство губи своју хуману црту и постаје бизнис категорија

Она наводи да умјесто да неко од надлежних пред црногорском јавношћу призна грешку и крене у кампању стицања повјерења грађана кроз разговор организујући трибине, телевизијске емисије на које ће позвати реномиране стручњаке из ове области проблем повећања процента невакцинисаних рјешаваће кажњавањем.

„Казна за родитеље, старатеље, усвојитеље који нијесу омогућили вакцинацију дјетету предшколског и школског узраста, против одређених заразних болести креће се у износу од 100 до 2.000 евра.

И опет све преко леђа црногорских грађана. Предвиђене новчане казне иду у прилог тези да и здравство губи своју хуману црту и постаје бизнис категорија,“ напоменула је Вукићевић и истакла:

„Опет ће из страха од казне, без ‘сувишних’ питања, своју дјецу вакцинисати они чији је стандард испод границе сиромаштва, они који својој дјеци захваљујући Влади Црне Горе у 21. вијеку не могу обезбиједити најбољи лијек против свих инфекција а то су хигијена и здрава исхрана.

Министарство здравља мора радити на континуираној едукацији и здравствених радника и грађана.

У окружењу је велики број стручњака са вишедеценијским искуством у овој области који промовишу тврдње да се састав вакцина мора контролисати, да је сваки пацијент прича за себе и да се не могу третирати исто. То је један од начина да ризици буду сведени на минимум, а родитељи вакцинацију свог дјетета не доживљавају као приношење жртве очувању здравља укупне популације.

И како рече бивши министар здравља док су га вакцинисали непровјереном вакцином усред непостојеће пандемије ‘живот тече’. ДА, али како коме.“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Вукићевић: Казнама се не враћа повјерење у здравствени систем

  1. То се зове – еугеника! У овом свету изокренутих вредности, лек је отров, доктор ти ради о глави, а држава ради на смањивању свог становништва! И онда су у чуду што народ пружа отпор!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy