Вукићевић: Три кинеске компаније у другом кругу за изградњу ауто-пута
1 min readУ други круг за изградњу дионице ауто-пута од Матешева до Андријевице квалификовале су се четири компаније, од чега три кинеске и једна турско-азербејџанска, саопштила је министарка саобраћаја Маја Вукићевић.
Она је открила да је једна од те три компаније ЦРБЦ, односно њена мајка фирма ЦЦЦЦ, која је градила приоритетну дионицу од Матешева до Смоковца.
– Тендер се спроводи по правилима Европске банке за обнову и развој (ЕБРД), која ће финансирати пројекат, а ко ће бити изабран зависи од тендерских услова. На тендер се пријавило осам компанија, од којих су четири прошле у други круг. Очекујем да почетком наредне године потпишемо уговор и да се почне са припремним радовима. Рок за изградњу друге дионице је пет година, односно 2030. година – изјавила је министарка саобраћаја у емисији „Епицентар“ на Градској телевизији.
Истакла је да је процентуално гледано могуће да право на градњу друге дионице ауто-пута добије нека од кинеских компанија, с обзиром на то да су у други круг прошле три од четири компаније из те државе. Друга дионица ће бити дугачка преко 20 километара, а према ранијим најавама из Владе, држава треба добије грант од ЕБРД-а од 40 одсто укупне вриједности дионице, односно између 200 и 240 милиона еура. Остатак новца ће бити обезбијеђен кредитом из ЕУ и буџета.
Вукићевић је потврдила да је планирани рок за изградњу ауто-пута до границе са Србијом 2030. година, али је напоменула да је са роковима проблематично то што се увијек могу појавити неки непредвиђени послови.
– Ми ћемо уговором обавезати извођача да заврши посао за пет година и они ће у том року бити обавезни да заврше другу дионицу – поручила је министарка.
Стање у жељезници јако лоше
Она је казала да је у стање у црногорској жељезници врло лоше јер је тај сегмент био занемарен и најавила да ће наредне године почети реконструкција пруге Бар-Голубовци.
– Имамо четири жељезничке фирме и све четири су у проблемима. То је важан пројекат због Луке Бар – истакла је Вукићевић.
Оцијенила је и да се држава недомаћински односила и у случају националне авио-компаније.
Министарка је рекла да је и политичка партија из које потиче критиковала градњу прве дионице ауто–пута, али само начин на који је тај пројекат реализован.
– Ми смо се противили начину на који је то рађено. Сјетимо се да смо имали „заборављену“ петљу од сто и кусур милиона. Тај пројекат је у том смислу пратило много контроверзи – навела је Вукићевић оцијенивши да све то треба испитати.
Коментаришући опаску да је „занимљиво да Европљани дају паре а Кинези граде ауто-пут у Црној Гори“, казала је да је „тендер отворен за све и да су сви заинтересовани могли да се пријаве“. Такође је навела и да су Кинези радили у земљама ЕУ, тако да то није ништа неуобичајено.
– Тај тендер је расписан и завршен прије мог доласка на чело ресора, али чак и да сам била ту, са позиције министра немам никаквог додира са тендером који расписује Монтепут по правилима ЕБРД-а. Могао је да се пријави свако, али зашто нису то је друго питање. Пријавила се једна фирма из Бангладеша која је елиминисана јер нису испуњавали услове – навела је Вукићевић.
Министарка је казала и да ће данас на Влади бити именована нова тендерска комисија за давање аеродрома под концесију, као и да актуелна Влада треба да донесе одлуку о концесији.
– Сагласна сам да Влада у овом мандату треба да донесе одлуку о концесији за аеродроме. Тендерски поступак траје пет година – казала је Вукићевић и истакла да се тендерски услови сигурно неће мијењати, иако би то неки од конзорцијума вољели.
– Не можемо мијењати тендерске услове због правног аспекта – поручила је министарка.
Према тендерским условима, држава треба да добије 100 милиона једнократне накнаде за давање концесије над аеродромима Подгорица и Тиват.
Она је одбацила могућност да Влада пристане на уговор о концесији за аеродроме који би предвиђао отпуштање вишка запослених, наводећи да на то не би пристала ни као министарка саобраћаја.
– Аеодроми биљеже позитивне пословне резултате и нема потребе да се улази у неки концесиони уговор који би запослене остављао без посла – прецизирала је Вукићевић.
Закључила је да треба бити врло опрезан јер се ради о државној имовини.
– Посебно јер нисмо имали позитивна искуства у претходном периоду, бројне приватизације које смо имали нису се показале оправданим – навела је Вукићевић, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Jos malo pa ce druga dionica po planu biti prebacena u 22 vijek posto se nikom ne zuri a autoplut komletiran u 24.