Вуковар: Шта траже противници ћирилице
1 min readПротивници ћирилице у Вуковару захтевају да се тај град прогласи местом посебног пијетета и да се уведе мораторијум на ћириличне табле.
Они траже да се у Сабору отвори расправа о правима мањина и да се граница за увођење права на језик и писмо повећа са садашњих 30 одсто на 50 процената припадника мањина у односу на укупни број становника у неком месту.
Функционер и посланик најутицајније опозиционе Хрватске демократске заједнице (ХДЗ) Владимир Шекс подржао је, у данашњој јавној расправи, захтеве противника ћирилице.
Шекс је рекао да је то учинио у име 52 заступника Хрватског сабора из ХДЗ-а, Хрватског демократског савеза Славоније и Барање (ХДССБ), Хрватске странке права др Анте Старчевић, Хрватске сељачке странке (ХСС) и Хрватске грађанске странке.
„То значи да се ћириличне плоче нису смеле постављати у Вуковару јер је велики део хрватских бранитеља, грађана Вуковара и јавности био против тога“, рекао је Шекс, пренела је агенција Хина.
Он сматра да је постављање ћириличних табли у Вуковару „под окриљем ноћи значило препад на суживот и толеранцију“.
„То је луди, глупи, погрешни и неразумни потез владе Зорана Милановића“, рекао је Шекс, који тврди да попис становништва у Вуковару није спроведен на законит начин, односно да Срба има мање од једне трећине укупног становништва.
„Зато тражимо да се стави мораторијум на примјену закона и на постављање незаконито стављених ћириличних плоча у Вуковару. Тражимо и да се измени члана 12 Уставног закона о правима националних мањина, јер према њему националне мањине имају право на службену и јавну употребу језика и писма уколико их има једна трећина. Ми тражимо да се тај праг повећа на 50 одсто припадника националних мањина, као што је то било до 2000. године“, рекао је Шекс.
Изасланик хрватског председника Винко Ковачић рекао је да председник Иво Јосиповић поздравља отварање дијалога о том питању и да се нада да ће у дијалогу доћи до напретка, јер Вуковар то заслужује.
Представник противника ћирилице у Вуковару окупљених око штаба за његову одбрану Томислав Јосић је рекао да „хрватски бранитељи“ покушавају да на демократски начин реше то питање, али да са друге стране нема за то слуха.
Нови састанак „хрватских бранитеља“ са представницима владе о ћириличним натписима у Вуковару заказан је за понедељак, 28. октобра. Судећи по најавама медија, том састанку неће присуствовати премијер Милановић ни председник Јосиповић због, као се наводи, раније преузетих обавеза, али ће послати своје изасланике.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nije pomenuo ni skidanje tabli u Vukovaru sa ćiriličnim natpisom, nije pomenuo pola miliona prognanih Srba iz ove evropske države. Josipović jeste pomenuo odlazak 40 tisuća Hrvata iz Srbije. Tomislav Nikolić se smejao kao lud. Bio je unizan, kao kuca kad podvije rep. Ova ljudska ništarija ne ume čak ni da se smeje, deluje sablasno, kao hijena.
Srbija je, po nalogu Aleksandra Vučića, odobrila da hrvatske fabrike truju naše građane duvanom, odustajući od dosadašnje carinske stope, tako da će državni budžet ostati olakšan za 300 miliona evra! Uz mogućnost da se unište i domaće fabrike duvana, a da američki Filip Moris pokupi mašine iz Niša i Vranja, i proizvodnju preseli u Rumuniju!
Ali, bivši ratnohuškači Nikolić i Vučić su sada podvili rep, želeći da se, poput kučića, dodvore susedima.
U Hrvatskoj je u ovoj godini, odlukom tamošnjeg ministarstva kulture, spaljeno 2,8 miliona knjiga iz tamošnjih biblioteka, koje su štampane na ćirilici. Masovno slanje knjiga na lomaču ne pamti se još od kada je to učinio Hitler. Srpski predsednik je na ovaj varvarski čin ćutao kao zaliven! Da je to učinjeno u Srbiji, svet bi nas opisao kao varvare. Nikolić ovaj zločin nad srpskim duhom i kulturom nije ni pomenuo predsedniku Josipoviću, koga je ugostio prošle nedelje.