ИН4С

ИН4С портал

Вуковић: Нисте саме; Заједнички против насиља над женама

1 min read

Фото: Фејсбук

Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, Скупштина општине Никшић организовала је панел-дискусију „Нисте саме“, са намјером да обједини што више друштвено-политичких чинилаца у циљу превенције и борбе против насиља.

Уводна ријеч припала је Немањи Вуковићу, предсједнику Скупштине општине Никшић.

„Поштовани предсједниче Општине Никшић, уважене колегинице и колеге, драги пријатељи,

Прије свега, желим да вас све поздравим, и захвалим на учешћу и присуству панел-дискусији “Нисте саме” — поводом Међународног дана борбе против насиља над женама. Велико хвала нашим пријатељима и сарадницима – дискутантима на издвојеном времену, као и знању и искуствима која ће подијелити са нама.

Посебно бих се и заиста – од свег срца, захвалио храброј Ђулији Булајић, чије ће свједочење послужити свима нама као опомена, али и као нови повод да се ујединимо, и заједнички покушамо пронаћи адекватан одговор на насиље.

Познато вам је да су 1999. године Уједињене нације резолуцијом 54/134 службено потврдиле 25. новембар као Међународни дан борбе против насиља над женама. На нама је да урадимо све да тај датум не буде само “мртво слово” на папиру, повод за једнодневне едукативне радионице, округле столове, испразне осврте уз пар куртоазних ријечи… све без неког конкретног резултата. Љепши пол на свим меридијанима, па и у Црној Гори и Никшићу, свакодневно бива изложен насиљу. Стога и наша борба мора бити одлучна, упорна и, што је најважније – свакодневна!

И ову прилику искористићу да истакнем истинску спремност локалних власти да се укључе у проналажење најбољих модела борбе и подршке жртвама насиља. Насиље над женама је, прије свега, кршење елементарних људских права, а са тим се сигурно нећемо помирити. Такође, то је огроман проблем са дубоким социјалним, здравственим и економским посљедицама како за појединца, тако и за породицу и друштво у цјелини. Последице насиља су далекосежне и одражавају се на укупно здравље жена, у свим фазама њиховог живота. А, обавеза свих нас је да јавно заговарамо политику сузбијања насиља и дискриминације и да промовишемо толеранцију, као једно од камена-темељаца сваког друштва које јесте, или бар жели да постане грађанско…

Насиље у породици, а нарочито насиље прама женама прилично је стигматизована тема о којој се недовољно често говори, и која се веома ријетко пријављује. Подаци ОЕБС-а о насиљу над женама у Црној Гори показују да скоро свака пета жена, односно, да је 19% њих искусило насиље након своје 15. године. Три од десет жена (или 31%) је изјавило да су доживјеле неки облик физичког насиља од стране одрасле особе прије своје 15. године. Посебно забрињава чињеница да чак једна трећина испитаних грађана и грађанки сматра да жене и дјевојке дају лажне тврдње о психичком насиљу само да би скренуле пажњу на себе, што донекле и објашњава тврдњу – да се о насиљу ријетко говори и да се ријетко пријављује.

И ових пар података довољни су да укажу на неопходност систематског рада на превенцији насиља, при чему сви друштвени сегменти морају да се укључе, у складу са властитим ингеренцијама и могућностима. Стога, нека данашња панел дискусија буде важан корак у том смјеру и допринос будућој, заједничкој борби.

Хвала на пажњи.“, поручио је Вуковић.

У дискусији су учествовали Ђулија Дабовић, жртва насиља, Наташа Међедовић, извршна координаторка СОС телефона Никшић, Ксенија Миловић, замјеница предсједнице Савјета за равноправност полова, Драгољуб Пековић, начелник Центра безбједности Никшић и Дејан Ивановић, секретар Секретаријата за културу, спорт, младе и социјално старање, наводи се у саопштењу.

Фото: Фејсбук

Панелисти су сагласни у оцјенама да институције, у многим аспектима, морају унаприједити механизме дјеловања и помоћи жртвама насиља, те да правни оквир треба ажурирати и адекватно имплементирати, како би насилници били адекватно кажњени.

Учешће у дискусији узео је и предсједник Општине Марко Ковачевић који је, уз Толстојев цитат – “Све срећне породице личе једна на другу, а свака несрећна несрећна је на свој начин.”, истакао да се често не схвата разлика између жртвовања за породицу и преузимања улоге жртве. Такође, Ковачевић је апострофирао да ће Општина увијек бити ту да помогне жртвама насиља и допринесе чувању достојанства жена, закључили су у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *