Вуковић: Општина ће увијек подржати младе људе, како из области науке, тако и из спорта, културе и осталих дјелатности
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2023/02/vukovic.jpg)
Немања Вуковић, фото: РТНК
Предсједник Скупштине општине (СО) Никшић Немања Вуковић присуствовао је синоћ у “Технополису” презентацији прве андроид мобилне апликације о змијама у Црној Гори и на Балкану, под називом “Змије Црне Горе”.
Презентацију је организовало Еколошко удружење младих „Зелени Центар“(ЕУМ) уз подршку Туристичке организације Никшић, а апликацију је израдио пројектни тим којег чине млади истраживачи, програмери и дизајнери: Вернес Загора, Александар Симовић, Милош Џикнић, Марко Бановић и Тихомир Радоњић.
Вуковић је истакао задовољство што има прилику да подржи младе научнике, истраживаче, програмере и дизајнере који су креирали андроид мобилну апликацију и истакао увјерење да ће иста користити свим грађанима а поготово младима који ће бити будући истраживачи и професори.
„Ми смо ту да увијек испратимо и подржимо све наше суграђане, нарочито младе људе, како из области науке, тако и спорта, културе и осталих дјелатности. Желим вам успјех у даљем истраживању и раду апликације, као и наставку презентовања биодиверзитетских вриједности како Црне Горе, тако и наше Општине, коју краси велика биолошка разноликост херпетолошког аспекта, коју је потребно сви заједно да чувамо и заштитимо”, рекао је Вуковић.
Извршни директор ЕУМ-а Милош Џикнић истакао је могућност бесплатног преузимања апликације преко Гоогле Плаy продавнице. Како је рекао, поред доприноса у брендирању биодиверзитета Црне Горе, главни циљ мобилне андроид апликације је промоција науке у друштву, да на савремен, широко приступачан, иновативан и лако разумљив начин упозна ширу јавност са укупно 15 врста змија које живе на територији Црне Горе од којих су само три врсте отровнице (поскок, шарка и шарган), а дванаест врста су неотровнице.
„Такође, апликација нуди основне податке и одлике за распознавање ових врста, као и разликовање отровница од неотровница, те информације о превентивном понашању, првој помоћи, као и о важности и улози змија у ланцу исхране, медицини, фармацији, екосистему и за заштиту херпетолошког диверзитета у Црној Гори“, реако је Џикнић.
Марко Бановић, стручни савјетник и графички дизајнер на изради апликације појаснио је да она функционише по принципу дигиталног едукативног приручника, и да је прва направљена апликација за мобилне телефоне овог типа на простору Балкана, уз веома прегледан интерфејс омогућава олакшано коришћење како за младе тако и за старије грађане.
„Апликација је првенствено направљена за андроид мобилне телефоне, а у наредној фази планиран је и упдате за ИОС оперативни мобилни систем компаније Аппле“, рекао је Бановић.
Вернес Загора, херпетолог и аутор текста апликације казао је да је штампана публикација под називом “Змије Црне Горе”.
Тихомира Радоњић, дугогодишњи узгајивач и истраживач, уједно аутор фотографија и текста у одјељку о занимљивостима у апликацији “Змије Црне Горе” је приликом презентације апликација, свим присутнима, а поготово најмлађима омогућио да у склопу изложбеног тераријума уживо виде примјерак најотровније врсте змије у Црној Гори – поскока.
Александар Симовић, херпетолог и аутор аутентичних фотографија високе резолуције у апликацији рекао је да им је главни циљ био да приближе науку обичном становништву који нису научници, да схвате како правилно да се понашају када се у природи сусретну са змијама и како да их препознају.
„Израдом ове апликације практично смо омогућили свима како у Црној Гори тако и шире, да на брз, једноставан и модеран начин дођу до потребних информација, с обзиром да претежно сви данас посједују андроид мобилне телефоне и имају могућност инсталације ове апликације на својим уређајима, те ће редовним исчитавањем овог дигиталног приручника усавршити у препознавању свих врста које можемо пронаћи у Црној Гори“, казао је Симовић.
Апликацију “Змије Црне Горе” креирало је Еколошко удружење младих „Зелени центар“ у склопу пројекта „Приближимо херпетологију грађанима“, подржаног од стране Министарства просвјете, науке, културе и спорта.
Извор: РТНК
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)