World Radio blog: Отимање цркава у Црној Гори
1 min readПолитика, вјерска слобода – и тензија међу њима
World Radio blog пише о дешавањима у Црној Гори – о Црној Гори пишу као у малој држави у Источној Европи на чијој позорници владају тензија. „И кад кажемо мала, то заиста мислимо: Популација цијеле земље је мања од популације Луисвила, Кентаки.“ Наводе да се Црна Гора прије 14 година одвојила од сусједне Србије и да су три четвртине становништва припадници Српске православне цркве.
Црква је веома утицајна у држви и црногорска влада није срећна због тога. У децембру је усвојила Закон који ограничава вјерске слободе тј. дефинише како религијске групације могу односно не могу да дјелују, пишу.
Репортер World Radio-a, Ана Јохансон, извјештавала је о дешавањима у Црној Гори и том приликом разговарала са Владимиром Божовићем, Весном Братић, Константином Дојићем и Драганом Шивићем.
Како извјештава Јохансон, хиљаде људи се окупило прошлог четвртка у главном граду Црне Горе – Подгорици. Неки су носили свијеће, неки пјевали или се наглас молили. Они то чине сваког четвртка и недјеље у посљедњих шест недјеља.
Грађани протестују против Закона о слободи вјероисповијести.
„Према мом мишљењу, ово је брутална отимачина заодјенута у Закон који невино представљају актом о вјерским слободама„, казао је Владимир Божовић за World Radio.
Он је припадник Српске православне цркве, наводе, и протестује готово сваке недјеље.
„Искрено, не могу пронаћи рационалну основу која оправдава поступање црногорске владе која је усвојила такав дискриминаторски Закон„.
Закон штити вјерска опредјељења и забрањује дискриминацију по вјерској основи, али, пише Јохансон, садржи неколико контроверзних дјелова.
„Ако прочитате Закон, видјећете да је његова суштинска намјера да одузме имовину СПЦ без икаквог цивилизацијског суђења„, казао је Божовић.
Закон прописује да за све цркве у Црној Гори изграђене прије 1918. године мора бити доказано власништво а ако то није могуће, цркве прелазе у власништво државе.
„Говоримо о црквама из 12ог и 13ог вијека, зар не?„, казао је у разговору са Јохансоновом Константин Дојић, свештеник СПЦ.
У Црној Гори постоји око седам стотина црква а многе од њих су средњовјековни манастири, наводи.
Дојић је казао да је неразумно тражити власничке картоне старе стотинама година.
„Када крећете од претпоставке да је неко крив а не невин, онда се терет доказивања пребацује на оптуженог. Нешто је труло у држави Данској, зар не? То није начин доношења закона.“
Закон не таргетира отворено СПЦ, али стручњаци кажу да је то оно што се у пракси догађа.
Весна Братић живи у Подгорици и редовно учествује у литијама. Она каже да ово није закон о вјерским слободама него својеврсни политички маневар. Истиче и комплексну црногорску културу, пише у свом извјештају Јохансонова.
„У једној породици имате очеве и мајке које се изјашњавају као Срби док се њихова дјеца изјањшавају као Црногорци или обратно„, казала је Братићева.
Црногорска влада жели снажнији национални идентитет те оптужује Цркву за подривање националног идентитета и због његовања веза са Србијом.
Међутим, Братићева за World Radio, каже да се црногорској влади не допада утицај који Црква има јер људи вјерују СПЦ.
Драган Шљивић изучава демократију и религију Балкана. За World Radio blog, изразио је бригу да би овакав Закон могао наћи примјену и ван граница Црне Горе.
„Непосредна посљедица таквог Закона била би увођење овог принципа у скуп европских стандарда – што је још и горе.“
Каже да Европски правни систем често тражи преседан који су направиле друге земље.
„Тако би, на примјер, ако бисте жељели да поново уведете вјерско образовање и јавне школе, рекли – то имамо у Њемачкој и Аустрији. Ако то не бисте хтјели, рекли би – у, рецимо, Француској је направљен преседан, то се не оспорава. Тако да, дозвољавајући да се такав Закон донесе у Европи омогућили бисте да нека друга влада дође на исту идеју да конфискује црквену имовину у 21. вијеку.“
Он се, извјештава Јохансонова, нада да ће протести привући свјетску пажњу. На тај начин би се могао створити притисак на црногорску владу да преиспита закон.
У свом тексту наводи и Мила Ђукановић који „говори црногорски“.
Закључује текст ријечима Дојића који каже да ако држава заиста отпочне запљену црквене имовине, неће стићи далеко.
„Ако имате двеста хиљада људи на улицама у земљи у којој живи шест стотина хиљада грађана, исти ти људи ће ући у цркве и бранити их. Не постоји полиција довољно јака да избаци половину Црне Горе из цркава.“
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Нико пред Богом неће имати изговор да није знао јер сви знају и свима је јасно, ово је битка за опстанак православља у ЦГ и биће образац за друге православне народе. НЕ ДАМО СВЕТИЊЕ!
Mogu sve danas pobiju ali Manastir Moracki ne damo! Mogu da nam daju zlata, svile I kadife ali u drugu vjeru nećemo!
Дубину проблема не могу да разумију што није за чудити,јер се у тај проблем нијесу ни упустали.
Културу народа неијсу рзумјели јер је и не познају, али судове и законе морају да упореде што једино и чине,само ни до сада ни тај проблем нијесу разумјели,јер ако постоји закон на Заппаду он се и поштује,зашто су овдје увидјели да није уреду,затошто овакав закон не постоји нигдје,или постоји забрана о вјерским дјелатностима ка у Кореји или постоји цивилизовани закон,али овакав не постоји нигдје,проблем није ни то колико је што наш диктатор доноси законе са прописима ЕУ ,а неспровиди их а ЕУ комисари неће то да прихавте,или прихватају за новац ,што може бити,или не добијау новац али ћуте,што је најгора варијанта.
Од када је престао рат на просторима бивше нам заједничке државе у Њемачкој се појавио проблем са органима,прије тога није било,можемо сумњати или не, чудно јесте да се тај проблем увећава ,да ли су сви ови овамо то прећуткивали а узимали органе исто једнако као што прећуткују написане законе које Ђукновић не поштује,а они ћуте.
Полтика ЕУ је игноратна и увјек иста,срећа је та што је Енглесак изашла из ЕУ, зашто је то Енглесак урадила ? због свог федералног суверенитета који је изгубила новим неким Лисабоснким законом а не Уством ,па када једна Енглесак атомска сила није могал себе наћи као суверена држава није ми јасни како ће то да ураде Србија и Црна Гора,којим методама,забрном вјере и забраном медија гдје сви припдају или власти или их је та иставласт окуирала.
Очекивати да једна ЕУ нешто овдје уради је апсурд,прије ће бити да путем који је кренула Енглесак сјутра то ураде Италија Пољска и још неке земље Истока ,икао оне још виде неку економску корсит од те уније,које ће сваким даном бити мање,када ми дођемо на ред тада уопште неће бит.
Нарвно политка ЕУ нема алтернативу је политика некадашних комуниста,који у 90% случајева нијесу хтјели али и нијесу смјели да мисле само да сачувају неке позиције у ситему ,који је био ситем Државног капитализам , систем у којем и није било опзиције али су они то тако умислили као да има и говрили да има коо неки Социјалистички савез радноног народа Југославије ,па су они тако умислили да су јаке личности биле оне од мјесних заједница до кућних савјета и удружења Горана,све су то били изгвори и умишљена нека стања хипнозе система, и главног вође који се својим ауторитетом борио за себе и дио врехушке и тако опстајао у том историском времену.Данас ови мањи диктатори копуирају тог истог вођу али с мање успјеха, и увећавањем проблема у свим некадашњим републикам,то се најбоље види , најбољи свјежи примјер је када у Словенији мафијаш купује авио компанију Адрија,а Словенија је у ЕУ и говрило се како је успјшна у својој самосталности!
Европа има алтенрнативу сигурно,једнако као систем који егзистира ево од 45 до данас овдје, а ми га још нијесмо промијенили,ов је сада његов лињање и умирање,морамо му ударити коване чавле у сандук а покојнику глогов колац и са тиме једном завршити заувјек,тај посао нема алтренативу!
Milo Đukanović gura Crnu Goru u ZAGRLJAJ VATIKANU.Nedavna poseta premijera Crne Gore, Duška Markovića Vatikanu, najavila je dolazak pape Franje u Crnu Goru tokom 2020, a i Milo Đukanović se nekoliko puta susreo s papom.Predsednika Crne Gore Milo Đukanović je rekao, da model za prevazilaženje podela oko verskog pitanja vidi u formiranju Pravoslavne crkve Crne Gore, koja će otvoriti vrata za sve verujuće ljude pravoslavne veroispovjesti.Ni Turci nisu radili što ovi bezbožnici žele. Da otmu crkve i daju ih sektama.Ako se osamostali Crnogorska pravoslavna crkva i potom se “pounijati”, odnosno prikloni Vatikanu i prihvati papu kao vrhovni autoritet, šta će, Crnogorci hrišćani, ustvari biti: katolici ili pravoslavci? Najtačniji odgovor bi bio – ni jedno ni drugo, nego grkokatolici (unijati).Naime, grkokatolici zadržavaju „istočni obred“, stari kalendar, pravilo da se sveštenici žene i da mogu nositi bradu, ikonostase u crkvama. Spolja, dakle, izgledaju kao pravoslavci, ali unijati ipak nisu dio pravoslavnog korpusa, jer sa pravoslavnima nakon prilaska papi više nemaju ni kanonsko ni liturgijsko zajedništvo.Najviše grkokatolika ili unijata živi u Ukrajini.Tokom Drugog svetskog rata,u ustaškoj NDH, termin “srpska pravoslavna vera“ je bio zabranjen i zamenjen terminom “grko-istočna vera“…
Пријатељу, унијати или гркокатолици су католици.
Самом чињеницом да ступају у унију с римском црквом и прихватањем римског папе за главу цркве, они постају католици, без обзира на спољашњу манифестацију у обредима и обичајима.