ИН4С

ИН4С портал

„За црне дане“: За ове ствари би увек требало да имате уштеђевину, саветују финансијски стручњаци

1 min read

Getty © J Studios

Сви се ми надамо да ти „црни дани“ никада неће доћи, али би, уместо што се надамо, било боље да их, уколико дођу, дочекамо спремни. Колико-толико. У томе нам може помоћи уштеђевина, а који су износи у питању, појаснили су стручњаци.

Уштеђевина „за црне дане“ је нешто што би свака одрасла особа требало да има, јер у свету у каквом живимо, који је пун несигурности, није питање да ли ће та уштеђевина затребати, већ када. Звучи помало сурово, али тако је. Зато финансијски стручњаци саветују да у „штеку“ увек имате довољно новца да прегурате одређене животне ситуације.

Изненадна болест или медицинска интервенција

Чак и уколико имате здравствено осигурање, за лечење појединих болести биће вам неопходна додатна финансијска средства, било да је у питању куповина неког ретког лека или одлазак на хитну интервенцију, можда чак и у иностранству. Како се поред и овако незавидне ситуације у којој сте се нашли не бисте додатно секирали око тога да ли имате довољно новца за лекара, најбоље би било да увек са стране имате пар стотина хиљада динара који би могли (макар делимично) покрити овај непредвиђени трошак.

Неочекивани отказ од стране послодавца

Отказ уговора о раду од стране послодавца, нарочито уколико немате „план Б“ или уштеђевину, може донети много проблема – не само да немате стални приход, већ остајете и без здравственог остигурања. Зато би, за сваки случај, увек са стране требало да имате одређену своту новца која ће вам помоћи да преживите у прелазном периоду, док не нађете нови посао. Који је то износ зависи од начина живота који сте навикли да живите, али рачунајте да би новца требало да имате довољно за наредних 3 до 6 месеци.

Непредвиђени квар аутомобила

Власници аутомобила јако добро знају да понекад возило откаже послушност без обзира на сву бригу и редовно сервисирање. Како не бисте на дуже време остали без свог „љубимца“ и превозног средства, на рачуну би увек требало да имате најмање пар десетина хиљада динара – за поправку квачила, амортизера, нову гуму или хладњак. Додатно, требало би да са стране увек имате и 5 до 10 хиљада динара за трошкове шлеп-службе, ако се аутомобил поквари далеко од куће.

Квар кућних уређаја или хитна санација

Без кућних уређаја попут фрижидера, бојлера или веш машине се не може живети, а уколико вам се догоди да се они покваре, најчешће је једино решење куповина новог уређаја. Ово вас може коштати између 20 и 70 хиљада динара, за неки просечан уређај. Некада је могућа и санација, која ће сигурно коштати мање, али је питање колико је такво решење дугорочно. Додатно, неки „штек“ би требало да имате и за непредвиђен долазак водоинсталатера или електричара.

Смрт блиског члана породице

Губитак блиског члана породице је огроман емотивни шок, а нажалост, за велики део становништва и финансијски. Трошкови сахране често се мере у стотинама хиљада динара, што је по мишљењу многих огромна свота новца. Зато би, поред свих горе наведених трошкова, требало предвидети и овај (ма колико то бизарно звучало) и увек са стране имати макар и један део тог износа, пише портал Лајфхакер.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *