ИН4С

ИН4С портал

За Генци Ниманбегуа има, за Србе нема путоказа

1 min read

Илустрација ИН4С

Чак и постојећи дискриминаторски црногорски устав афирмативан је у смислу употребе матерњег или матерњих језика, укључујући и саобраћајну сигнализацију, у оним општинама гдје мањинско становништво живи или у значајном броју или чини већину

Чини се да путоказа има за све осим за Србе.

А случај је такав, како је извијестило више медија, да је у мјесту Мурино у општини Плав, (био) постављен саобраћајни знак који показује смјер ка граду Пећ који се налази у Србији.

Да због овога алармира јавност јавио се предсједник општине Улцињ и лидер Нове Демократске Снаге Форца, Генци Ниманбегу, који је у „отвореном писму“ предсједнику Владе Црне Горе, Милојку Спајићу, тражио да саобраћајни знак, како је написао, „буде коригован“.

Тако Ниманбегу саопштава да је дошло до „искривљавања чињеница јер град Пећ није означен као град Републике Косово, већ као град Србије.“

Уз ријечи осуде на рачун Министарства саобраћаја Црне Горе, Ниманбегу додаје и да „у Црној Гори још увијек постоје умови којима смета, који се не могу помирити или који настоје да измијене међународно признате чињенице.“

Он у писму позива премијера „да предузме хитне мјере како би се саобраћајни знак кориговао и поставио у складу са постојећим чињеницама.“

„Такође, позивамо да се предузму мјере како се овакви случајеви не би понављали координисањем послова унутар Владе како би сва министарства и јавне службе дјеловале јединствено. Осуда и позивање на дисциплинску одговорност је најмање што се у оваквим случајевима очекује од предсједника Владе Црне Горе“, закључује Ниманбегу.

Недуго након појављивања Ниманбегуовог писма, члан Албанске алтернативе, Едон Балидемај, написао је на Фејсбуку како је саобраћајни знак у Мурину уклоњен.

Испунити минимум предизборних обећања: Поставити саобраћајне табле на српском језику и ћириличном писму

Како ствари стоје, табла је уклоњена, а било би сасвим природно, у овом случају и фактографски тачно, да једна таква двојезична табла, и не само једна, и не само на једном мјесту, стоји у Мурину, мјесту гдје апсолутну већину становника чине Срби.

Није добро, из српског угла је и понижавајуће, а како се добро види на приложеним фотографијама, да остатак саобраћајних информативних табли у Мурину буде искључиво на црногорском језику и латиничном писму.

И постојећи дискриминаторски црногорски устав афирмативан је у смислу употребе матерњег језика, укључујући и саобраћајну сигнализацију, у оним општинама гдје мањинско становништво живи или у значајном броју или чини већину.

Испада, тумачећи апартхејд-устав Црне Горе, да Албанци од мање могу да направе апсолутно све, а Срби од нечега апсолутно ништа.

По последњем попису из 2023. године Срба у Плаву има преко 17%, што је број који овој етничкој заједници даје за право да користе све оно што је уставом и законима прописано. Ово поготово важи за градић Мурино као дио плавске општине гдје апсолутну већину становника чине Срби.

Постављање саобраћајних табли на српском језику и ћириличном писму обавезујући је минимум очувања вишенационалног карактера било које општине у Црној Гори гдје Срби живе или у значајном броју или су већина.

Охрабрујемо Министарство саобраћаја Црне Горе да коначно отпочне са реализацијом минимума предизборних обећања и крене у постављање двојезичне сигнализације, почев од аутопута на којем је та иницијатива већ једном саботирана, па до сваког пута и улице у срединама гдје Срби живе или у значајном броју или као већина.

И на крају, зна добро Генци Ниманбегу да су град Пећ и Метохија дио Србије, да их као дио Србије признаје више од половине држава свијета. Да су насилно привремено одвојени од матице, да то није прву пут и да је тако било и до 1912. када је Пећ и Метохију од Турске ослобађала и црногорска војска.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “За Генци Ниманбегуа има, за Србе нема путоказа

  1. Genci nema drugog posla u Ulcinju nego se bavi saobraćajnim znakovima u Murinu i zavadjanjem i nacionalističkim trovanjem naroda. Ovoga su birali za grdonacelnika Ulcinja gdje je višenacionalna sredina. Ne kaže da Kosovo nije priznato kao država u UN niti će ikada biti pored svih zločina.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy