ИН4С

ИН4С портал

За Гогићеву плату нема надлежних

1 min read

Судија тражио да се изабере предсједник у складу са законом: Гогић (Фото: Саво Прелевић)

Административни одбор Скупштине неће се изјаснити на захтјев Уставног суда да ли у случају бившег предсједника и судије тог суда Милорада Гогића важи рјешење о заради које је то скупштинско тијело донијело 2017. године.

Одлучујући по посљедњем захтјеву УС, упућеном у вези (не)имања права на зараду Гогића, с обзиром да му Скупштина још није констатовала престанак мандата, посланици АО су једногласно одлучили да Уставном суду одговоре да рјешење Административног одбора из 12. јула 2017, којим је била утврђена зарада Гогића као судије УС, није било у правном промету јер га нису примјењивали ни УС, ни Министарство финансија.

– Потребно је да још једном укажемо да Административни одбор доноси адекватно рјешење на име судија УС након констатовања престанка мандата од стране Скупштине или обавјештења УС да је судија изабран за предсједника УС. У конкретном случају, није испуњен ниједан од неопходних услова. УС није обавијестио одбор о избору Милорада Гогића за предсједника УС, па одбор није имао основ за доношење рјешења о престанку права на зараду утврђеног рјешењем од 12. јула 2017. Доношењем рјешења о заради Милорада Гогића као предсједника суда 15. јануара 2024, рјешење одбора из 2017. није примјењивао ни УС, ни МФ, па исто фактички није било у правном промету – казала је на јучерашњој сједници предсједница Администативног одбора Јелена Недовић (ПЕС).

Наводи да ће одбор ургирати да парламент што прије констатује престанак мандата Гогићу, али је додала да је то само декларативног карактера.

Гогић је с функције предсједника и судије УС отишао 27. маја, због стицања права на старосну пензију, али Скупштина скоро два мјесеца касније још није констатовала његов престанак мандата. УС је 5. јуна донио рјешење о престанку права на зараду Гогића као предсједника УС, с обзиром да је на његово мјесто изабрана Снежана Арменко. Гогић у међувремену захтијева исплату зараде, а у изјави за „Дан“ недавно је најавио тужбу против одговорних у УС јер тврди да је ускраћен за зараду.

Недовић је напоменула да Скупштина није констатовала престанак мандата Гогићу, те да „сада имамо ситуацију да он није ни предсједник УС, ни судија, а стекао је услов за старосну пензију“.

– Сад је УС у проблему да ли да му даје зараду, на коју, по мом суду, нема право, а с друге стране имамо то да њему треба да се констатује престанак мандата што нисмо још урадили – навела је она.

Да нема право на зараду сматра и њен партијски колега Василије Чарапић (ПЕС), који је казао да Гогић нема право на плату ако не обавља тај посао.

– Сматрам да му треба дати све што је заслужио за вријеме мандата, али његовим истеком сматрам да нема никаква права по том основу – оцијенио је он.

Административни одбор јуче је, на захтјев разријешеног министра туризма Владимира Мартиновића, одобрио да у наредних годину дана накнаду по престанку функције, почевши од 24. јула.

Одбор је јуче донио рјешења о праву на зараду за новоименоване потпредсједнике и министре у Владе. Донијето је рјешење да за 23 бивша посланика, осам савјетника, предсједнице и потпредсједнице претходног сазива Скупштине, право на накнаду по престанку функције престаје 27. јула. Одбор се сагласио да се за бившег посланика Мевлудина Нухоџића донесе рјешење о накнади закључно са 29. августом ове године.

Одбор је именовао Јанка Милатовића за савјетника предсједника Скупштине Андрије Мандића. Констатовано је да Административном одбору није достављен ниједан предлог кандидата Црногорске академије наука и умјетности (ЦАНУ) за члана Савјета РТЦГ.

Без појединачнних рјешења о зарадама чланова бившег Савјета АСК

Администативни одбор је, на захтјев Специјалног државног тужилаштва (СДТ) од 5. јула, да им за потребе истраге у предмету против директорице Агенције за спречавање корупције (АСК) Јелене Перовић и њене помоћнице Нине Паовић, доставе податке да ли је одбор за чланове Савјета АСК који су изабрани 31. јула 2019. доносио појединачна рјешења о њиховим статусним питањима, односно накнади за чланство. СДТ је тражио и податке да ли се Савјет АСК обраћао са захтјевом за утврђивање њихових накнада. Одбор их је информисао да нису доносили појединачне акте о накнадама чланова Савјета који су ту функцију обављали од јула 2019. до јула 2023.

Одбор је одложио изјашњавање по препоруци Државне ревизорске институције (ДРИ) за доношење рјешења о заради за предсједника и чланове Савјета Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност (ЕКИП). На сједници одбора је констатовано да је Савјет ЕКИП-а одлучио да им је коефицијент 22,20, што је на нивоу коефицијената сложености посла за судије Врховног суда и Уставног суда, главног преговарача, посланика, државног тужиоца, ГСТ, члана сената ДРИ, Заштитника људских права. Недовић је предложила да испоштују препоруку ДРИ.

Посланик Богдан Божовић (СНП) казао је да Административни одбор не одређује висину зараде за остала регулаторна тијела, па не зна зашто би то радили у овом случају.

Дејан Ђуровић (Нова) оцијенио је да би било боље расправљати о в.д. стању и зарадама у ДРИ, наводећи да досад ДРИ није давала никакве препоруке, те да је пракса промијењена након промјене Савјета ЕКИП-а. Посланик Демократа Душко Стијеповић оцијенио је да одбор не мора да поступи по препоруци ДРИ и предложио одлагање изјашњавања. С тим се сагласио и Чарапић, који је предложио да на основу тог појединачног примјера утврде како је ово питање регулисано на нивоу цијелог система.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “За Гогићеву плату нема надлежних

  1. I kako taj sada da odlucuje. Ovo je uzas. Kao i za Savjet DRI. Tamo su dvojica stekla uslov za penziju. Ima ih 50 i kusur a nemaju petlju da stisnu 41 glas samo da konstatuju prestanak funkcije shodno Zakonu o PIO. RASULO

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *