За пет година Србија добија 1 000 км нових пруга: Београд – Будимпешта шинама за велике брзине до краја 2023. године
1 min readАутомобили напокон возе завршеним Коридором 10, а у наредених пет година и возови би требало да крену истом трасом – брзом пругом.
Тако ће у следећих пет година Србија, како се очекује, добити 1 000 километара нових или потпуно реконструисаних пруга. Дио од Новог Сада до Београда увелико се гради, у марту ће почети радови и ка Суботици, а када ће почети реконструкција шина за велике брзине знаће се када буде окончана израда студије, која се тренутно пише.
Мирољуб Јефтић, в. д. директора „Инфраструктуре железница Србије“, каже да ће сви остали пројекти на изградњи брзе пруге, сем деонице од Београда до Ниша, бити завршени до 2023. године. Тренутна вредност инвестиција у железницу у Србији је око пет милијарди евра, преносе Новости.
– У протеклих пет година на најзначајнијем Коридору 10 кроз Србију и на барској прузи модернизовано је 227 километара пруга – напомиње први човек „Инфраструктуре“. – У току су радови на модернизацији 134 километра пруге за велике брзине и на Коридору 10, а у припреми још 770 километара магистралних пруга.
Поређења ради, у периоду од 2008. до 2014. године модернизован је свега 31 километар пруга у Србији, а железнички саобраћај је био готово пред одумирањем. Захваљујући Министарству грађевинарства и Влади Србије свеобухватна модернизација железничке инфраструктуре ће у наредним годинама у потпуности променити целокупан железнички саобраћај у нашој земљи
Најзначајнији пројекат је изградња пруге за велике брзине до 200 километара на сат између Београда и Будимпеште, која се састоји из три деонице. На две су радови у току, а на трећој би требало да почну током следеће године. Прве две деонице требало би да буду завршене до краја 2021. године, за када је и најављено да ће се од престонице до Новог Сада стизати за 30 минута.
Иако је по пројекту предвиђено извођење радова у три фазе, од половине децембра радови се изводе паралелно на све три деонице од Београд Центра до Старе Пазове, што ће знатно убрзати динамику њиховог извођења – каже први човјек „Инфраструктуре“. – На овој прузи неће бити пружних прелаза. Биће уређене железничке станице Нови Београд, Батајница, Стара Пазова и Нова Пазова, а предвиђена је и изграђена нове станичне зграде Земун. Стајалиште Тошин бунар биће измештено на нову локацију, а изграђена два нова – Алтина и Камендин.
Радови на реконструкцији и модернизацији отворене пруге Стара Пазова – Нови Сад у дужини од 36,2 километра почели су у марту 2018. године. Вредност уговорених радова је 247,9 милиона долара, а рок за извођење је 48 месеци.
– Изграђено је око 30 километара пруге за велике брзине, од чега четири и по километра у станици Инђија и 25,5 и по километара на отвореној прузи – прича Јефтић. – На изградњи отворене пруге је изведено 43 одсто радова. Пруга ће бити електрифицирана и опремљена савременим сигнално-сигурносним и телекомуникационим уређајима, ЕТЦС нивоа 2, који ће први пут бити уграђени у овом делу Европе. Од укупно 52 објекта, најзначајнији и најзахтевнији је тунел и вијадукт Чортановци, који ће бити дугачак око три километра. Радове изводи руска компанија „РЖД интернешнел“, а обављено је око 76 одсто посла. Очекује се да десна тунелска цев буде пробијена до марта, а лева половином ове године. Вијадукт ће носити 59 стубова, од којих ће највиши бити 28 метара.
Наредних месеци би требало да почну и радови између Новог Сада и Суботице, у дужини од 108 киломатара, на трећој деоници кроз Србију, у оквиру међународног пројекта изградње пруге за велике брзине Београд – Будимпешта. Радови ће коштати 1,16 милијарди долара, а рок за извођење је 33 месеца од њиховог почетка. Извођач је кинески конзорцијумChina Railway International i China Communications Construction Company, а уговор о финансирању потписан је са кинеском Ексим банком
Пројектом је предвиђена реконструкција девет железничких станица – Нови Сад, Сајлово, Кисач, Степановићево, Змајево, Бачка Топола, Жедник, Наумовићево и Суботица, као и три нове станице са станичним капацитетима – Руменка, Врбас и Ловћенац. У Врбасу ће бити изграђен и вијадукт дужине 1,6 километара.
Планирано је да се радови изводе у условима тоталне обуставе железничког саобраћаја између Новог Сада и Суботице, док ће возови саобраћати алтернативним правцима Нови Сад – Богојево – Сомбор – Суботица и Нови Сад – Зрењанин – Сента – Суботица
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: