За пет година убијено 17 жена: Апел НВО – Фемицид што прије да буде кривично дјело
За Црну Гору ово је важан тренутак и прилика да покажемо да наше друштво не толерише насиље над женама и да смо спремни предузети одлучне кораке како бисмо заштитили животе и достојанство свих грађанки подједнако и осигурали безбједност жена и дјеце.
То је за Портал РТЦГ саопштила Неда Радовић из НВО Систем, а поводом измјена Кривичног законика, које су од петка на јавној расправи, а којим је предвиђено и увођење фемицида као посебног кривичног дјела.
“НВО Систем подржава и поздравља одлуку Владе Црне Горе да отвори јавну расправу о увођењу фемицида као засебног кривичног дјела у Кривични законик. Заустављање фемицида одговорност је свих нас”, поручује Радовић.
Сматра да је ово један од кључаних корака у борби против насиља над женама и озбиљном приступању санкционисања родно заснованих насиља.
“Ако узмемо у обзир да је само у Црној Гори у протеклих пет година убијено 17 жена, а свака трећа жена доживи неки облик насиља, подаци показују потребу да се што прије фемицид уврсти у засебно кривично дјело”, казао Радовић
Како истиче, тренутни правни оквир недовољан да пружи заштиту жртвама и јасно казни починиоце.
Фемицид као злочин који настоји из мржње према женама је, како каже Радовић, посљедњи чин континуираног насиља, прожетог дискриминацијом, родним неравноправностима, системском небригом као и укоријењеним стереотипима да је у Црној Гори и даље неједнаки јаз између мушкараца и жена.
Издвајање фемицида у засебну кривичну категорију омогућило би, како каже Радовић, препознавање фемицида као друштвеног проблема, а не само као индивидуалног злочина, или како је до сада тумачено као породичног насиља са смртним исходом.
“То би омогућило и озбиљније и строже казнене мјере које би послале јасну поруку да је насиље неприхватљиво. Увођење фемицида значило би и бољу превенцију и заштиту жена кроз адекватне законске мјере”, наводи Радовић.
Овај корак Владе Црне Горе, како поручује Радовић, представља дјелимичан одговор на године напора цивилног друштва, невладиних организација и појединаца који су, малтене свакодневно указивали на озбиљност проблема и тражили промјене.
“Протести који су иза нас, иницијативе и јавни апели и молбе одиграли су кључну улогу у подизању свијести јавности и доносилаца одлука о нужности препознавања фемицида у закону”, наводи Радовић.
Она поручује и да цивилни сектор од Владе очекује једногласно усвајање измјена Кривичног законика, као и брзу и ефикасну финализацију законских измјена.
“Очекујемо и конкретне мјере које ће обезбиједити правну, психолошку и социјалну подршку жртвама насиља. И озбиљније приступање праћења примјене закона како би се осигурала његова ефикасност и доследност”, закључила је Радовић за РТЦГ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: