ИН4С

ИН4С портал

За повреду интелектуалне својине одговараће се и кривично

1 min read

фото: Борис Пејовић

Неовлашћена објава, снимање и дистрибуција ауторског дјела, интерпретације, фонограма, видеограма, емисије или базе података, може бити кривично дјело и запријећено је казном затвора. То се наводи у Нацрту закона о измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе, који је Влади доставило Министарство правде.

Нацрт је објављен на сајту извршне власти.

Образлажући ове реформе, Порталу РТЦГ је у Влади саопштено да је њихово доношење неопходно у циљу затварања Преговарачког поглавља 7 – Право интелектуалне својине, у преговорима са ЕУ.

„Потреба доношења Нацрта закона о измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе, заснована је на више разлога. Измјене и допуне Кривичног законика произилазе из препорука садржаних у извјештају „ТАИЕX Пеер Ревиеw“ мисије за процјену завршног мјерила број четири за Поглавље 7: Право интелектуалне својине. Наиме, у поменутом извјештају се наводи да закон треба измијенити на начин који јасно разликује елементе кривичног дјела од елемената прекршаја, тако што ће се као кривична дјела инкриминисати само тежи случајеви повреда права интелектуалне својине, то јест, случајеви када је по носиоца права настала знатна штета, односно када је учинилац извршењем кривичног дјела стекао знатну незакониту добит“, образложено је.

Како се наводи, ко неовлашћено објави, сними, умножи или на други начин јавно саопшти или учини доступним, у цјелини или дјелимично, ауторско дјело, интерпретацију, фонограм, видеограм, емисију или базу података, казниће се затвором до три године. То се прописује чланом који се односи на „неовлашћено искоришћавање ауторског дјела или предмета сродног права“.

„Казном из става 1 овог члана казниће се и ко стави у промет или, у намјери стављања у промет, држи неовлашћено умножене или неовлашћено стављене у промет примјерке ауторског дјела, интерпретације, фонограма, видеограма, емисије или базе података. Ако је дјело учињено у намјери прибављања имовинске користи за себе или другог, учинилац ће се казнити затвором од три мјесеца до пет година“, наводи се у нацрту измјена Кривичног законика.

Како се даље наводи, ако је стечена имовинска корист у износу преко тридесет хиљада еура, учинилац ће се казнити затвором од једне до осам година.

„Предмети извршења кривичног дјела и предмети који су били употријебљени или намијењени за извршење кривичног дјела одузеће се, а предмети извршења кривичног дјела ће се уништити“, наводи се у Нацрту закона.

Предложена је, између осталог, и измјена члана 236 – неовлашћено уклањање или мијењање електронске информације о ауторском и сродним правима.

„Ко неовлашћено уклони или измијени електронску информацију о ауторском и сродном праву или стави у промет, увезе, емитује или на други начин јавно саопшти или учини доступним ауторско дјело или предмет сродноправне заштите са којег је електронска информација о правима неовлашћено уклоњена или измијењена, казниће се новчаном казном или затвором до три године. Предмети извршења кривичног дјела и предмети који су били употријебљени или намијењени за извршење кривичног дјела одузеће се, а предмети извршења кривичног дјела ће се уништити“, наводи се као образложење.

Измјене закона односе и на чланове 237 и 238, то јест неовлашћено коришћење туђег патента односно неовлашћено коришћење туђег дизајна. За злоупотребу и једног и другог члана предвиђена је казна затвора и новчана казна.

Осврћући се на потребе за доношење Нацрта закона о измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе, из Министарства правде наводе и да се мора избјећи двоструко кажњавање.

Наиме, у поменутом Нацрту се наводи да се ефективна заштита права интелектуалне својине може обезбиједити само прописивањем и дефинисањем јасне разлике између прекршаја и кривичних дјела, како би се избјегло двоструко кажњавање, а што би, кажу, било у супротности са европским стандардима.

Предлажу и да се овај закон донесе по хитном поступку, указујући на то да је његово доношење неопходно у циљу затварања Преговарачког поглавља 7 које се односи на Право интелектуалне својине.

„Овим законом се не дира у основни концепт Кривичног законика Црне Горе, који је већ усклађен са релевантним међународним документима“, наводи се у образложењу.

За спровођење овог закона није потребно обезбиједити додатна средства из буџета државе, додаје се.

 

Извор: РТЦГ/РТНК

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *