За сарадњу Србије и Русије око осиромашеног уранијума и мирног коришћења атомске енергије
1 min readДругог дана међународне конференције “Мирни и немирни атом”, која је у Руском дому у Београду одржана 30-31. јануара, пажња је фокусирана на „мирни атом“ и употребу нуклеарне енергије у области медицине и других мирнодопских области живота. Донета је Резолуција у којој се понавља апел с првог дана сесије – да починилац злочина, НАТО, треба да буде изведен пред лице правде, и да плати одштету за агресију почињену 1999.
Александар Кудимов, председник Међународне уније правника отворио је данашњу сесију и прочитао поздравно писмо председника Комитета за међународну сарадњу Савета федерације Русије Григорија Карасина. У писму је речено да је садашње време „време турбулентног развоја савременог света, у коме колективни Запад прети нуклеарном катастрофом. Ми треба да размотримо утицај агресивних земаља на политику.“ Наш задатак је, дакле, политички, указао је Кудимов.
Он је даље говорио о Росатому, и то као о „покретачкој снази Русије и света“, коју Запад покушава да обузда санкцијама.
– Росатом се бави не само нуклеарном енергијом, већ и медицином, борбом против онколошких болести итд, па ипак хоће да му уведу санкције. А погледајте: обогаћени уранијум се и данас увози из Русије на Запад, по логици: њој санкције, а нама – уранијум. Ни једна америчка компанија не производи обогаћени уранијум, па се мора куповати – из Русије, рекао је Кудимов.
Андреј Снегов из Центра правне помоћи „Удружење руских сународника“ казао је да иако се разматра увођење санкција против Росатома – „у то не верујемо“!
– Јер, у Русији, и то само у Русији се прерађује отпад електрана! Чули смо да је Француска са Србијом направила одређени договор, али Француска не складишти отпад! А, ако се не складишти у Русији, онда ће се закопати овде, а то су нова жаришта радиоактивног загађивања. Неко размишља да неће сметати да се дода још неколико тона радиоактивног загађења, пошто у Србији већ има загађених места. Задатак ове конференције је да покажемо да атомска енергетика није само питање да зарадимо новац, већ не смемо да решавајући један проблем, доведемо до већег проблема који ће задесити нове генерације, ако се уопште буду могле родити после толиког зрачења. Треба нам на крају конференције закључак у коме упозоравамо да се не смеју стварати нуклеарна жаришта ни у једној земљи – казао је Снегов.
Он је подсетио на катастрофалне последице Чернобиља те оценио да „данас, они који врше терористичке акте нису свесни колику катастрофу изазивају гађањем нуклеарних централа.“
– Основни задатак наше конференције је позив међународном друштву и организацијама као УН да се забрани атомски тероризам, употреба прљаве бомбе и претња њима у тачкама конфликта. Прљаве бомбе такође загађују територију и нарушавају здравље људи. Мора се и то наћи у нашој резолуцији. Ту можемо рећи и да политизација у свету не сме да утиче на здравље људи јер ће доћи до погибије човечанства. Кад стручњаци кажу да оружје са уранијумом штети, а политичари кажу да не, стичемо утисак да су експерти будале… А од научника зависи будућност целе планете, и они су ту увек, а не као политичари који су на власти један мандат, а после кажу да су можда, ето, погрешили у својој политици. Политичар изађе и покаже „хемијско оружје“, а после се испостави да то у његовим рукама није било оружје, али је у међувремену једна цела држава нестала. На само неколико секунди смо од Армагедона, а те секунде брзо прођу. Морамо ако треба бити и агресивни у одбрани – закључио је Снегов.
Видео линком се обратио – на тему развоја атомске енергије у свету – Пантелис Економу из Грчке, стручњак за нуклеарну економију Универзитета у Бечу, који је објаснио шта заправо значи да смо на неколико секунди од катастрофе:
– После бомбардовања Јапана направљен је „часовник последњег времена“ са циљем да се предвиди нека будућа нуклеарна катастрофа, нуклеарни рат или погрешна употреба биолошког оружја и сличних средстава. Часовник процењује политичка дешавања. 1947. је постављен на 7 минута до поноћи, до Армагедона. 1984. у врхунцу Хладног рата, часовник се приближио још више поноћи, 1991. по престанку хладног рата је померен на 17 минута до поноћи, а 2012. се приближава поноћи, у складу са геополитичким развојем и стигао је до 5 минута до поноћи. Тако да је 2022. на 100 секунди од поноћи, а данас 90 секунди до поноћи. Догађаји у Украјини, Блиском Истоку, конфликт САД и Кине – сви ти сукоби укључују земље које имају нуклеарне могућности за рат. Споразуми о разоружању, који су на снази су донети на нивоу УН, а нису их склопиле државе нуклеарне силе међу собом, па и нису у обавези да поштују споразуме. Само је на снази споразум о неширењу нуклеарног наоружања, који су потписали САД, Кина, РФ, Француска и Енглеска али се ништа није предузело. И сад смо на 89 секунди до поноћи. Бајден је, имајмо у виду, потписао одлуку да се нуклеарни удар може користити и превентивно, а не као одговор – рекао је Економу и закључио да је једини спас за човечанство тај да се између лидера постигне уговор о уништењу тог наоружања.
Даље је, о достигнућима Росатома говорила др Марина Галогажа:
– Росатом је имерија од 450 предузећа и 400 000 запослених – величина Новог Сада, која пројектује, гради и одржава нуклеарне централе у десет земаља укључујући Турску, Кину и обучава стручњаке који ће после радити на електранама. Мали нуклеарни реактори (до 300 мегавата) су звезде у текућој ренесанси нуклеарне енергије. Чули смо да има 70 фирми у свету које праве пројекте, и Бил Гејтс и у Француској кажу да их имају, али су сви они у фази осмишљавања, само Росатом има оперативне пројекте! 2019. је потписан споразум влада Србије и РФ у области јадерне науке и иновације (Поповић и Мишустин) у пуном спектру мирног атома – од нуклеарне медицине, која је сада најразвијенија у свету, до образовања стручњака који би даље развијали српску енергетику. Наше најбоље решење је да се вратимо том споразуму – да стварно одлучимо у којој ћемо Србији живети. Србија има три рудника уранијума која може вратити у експлоатацију, а не да чекамо неког инвеститора за три посто. Хоћемо ли бити економска колонија или срце Балкана? – упитала је Гологажа.
Др Мирослав Паровић, дипломирани инжењер електротехнике, говорио је о геополитичким изазовима укључивања атомске енергије у енергетски микс Републике Србије и сагласио се са потребом повратка на споразум са Русијом.
Др Славица Аранђеловић је одговарала на питање да ли је само нуклеарна енергија изазов за медицину савременог доба и указала је да постоји 4 милиона опасних супстанци у савременом свету, али и начина да се главни загађивачи победе.
– Високофреквентни таласи могу да изазову обољења свих главних система у нашем телу, указала је Аранђеловић и подсетила да светска истраживања показују да је депресија обољење које ће ускоро бити – најдоминантније!
Председник српско-руског покрета Слободан Димитријевић, машински инжењер, истакао је на почетку значај српско-руског братства и указао да нам је „забрањено да се присећамо минулих дешавања“.
– Имамо безброј радова али нам нису омогућили тужбу против НАТО и стотине милијарди за штету, обогаљен животни простор. Опстанак српског народа је везан за повезивање са Русима, а не ови уговори који су потписани са Американцима о којима смо слушали. Наша будућност нису њихове технологије и коришћење наших ресурса, него је то БРИКС. БРИКС је наша будућност. Ако се одговорно приступи нуклеарној енергији, предупреде се лоше ситуације правилним вођењем државе, имаћемо бољу перспективу и мање неизвесну него што је она данас – закључио је Димитријевић указујући да ће закључци конференције бити на добробит наша два народа.
Академик Јожеф Долник из Словачке, представник Провредне коморе Русије и ЗНД, члан Извршног одбора Међународног покрета русофила такође је указао да нико није кажњен за трагедију српског народа.
– Треба да видимо шта даље да радимо и какве кораке да предузмемо – жалба, тужба и остало да би били кажњени они који су до овога довели, указао је Долник.
Физичар Јагош Раичевић говорио је о Закону о енергетици РС против нуклеарне безбедности. Истакао је да смо у обавези да „почистимо све црне тачке“ и да их не смемо оставити будућим генерацијама.
Говорила је и проф. др Светлана Жунић из Центра за нуклеарну медицину Клиничког центра Србије, а на тему: биомониторинг ефекта унутрашњих извора јонизујућег зрачења.
– У тимочком крају пик хипертироидног стања долази од контаминације осиромашеног уранијума после бомбардовања залива, треба покренути сарадњу са Русијом и Белорусијом да би се вршио скрининг и превенција малигних обољења, апеловала је Жунић.
На крају конференције је учесницима подељен текст завршног документа:
Резолуција конференције „Мирни и немирни атом“
Употреба осиромашеног уранијума на територији савремене Србије, Црне Горе, Републике Српске (БиХ), која је имала последице за друге земаље региона (Северна Македонија, Албанија) не сме остати тема која се само повремено покреће на научним конференцијама. Ово питање мора бити стално присутно у јавности, јер је од изузетне важности.
Бројни међународни и домаћи научни радови и извештаји потврђују да је муниција са осиромашеним уранијумом коришћена током бомбардовања Срба у савременој Србији и Црној Гори 1999. године, као и у Републици Српској 1995. године. Прецизно су утврђене локације на којима је осиромашени уранијум употребљен.
Учесници међународне конференције у Руском дому сагласни су да се питање злоупотребе осиромашеног уранијума у Србији, Црној Гори и Републици Српској мора покренути пред надлежним државним институцијама Србије. Конкретно, предложено је да ово питање буде уврштено у дневни ред Владе Републике Србије како би се формирале истражне комисије и обезбедила институционална подршка њиховом раду.
Задатак истражне комисије био би заједнички рад стручних и релевантних институција из Србије и Русије ради утврђивања последица осиромашеног уранијума по здравље становништва.
До данас је у Италији донето више од 400 судских пресуда у корист италијанских војника који су оболели и преминули од рака након боравка у мисијама на Косову и Метохији (од 1999. године) и у Републици Српској (од 1995. године). Постоје поуздане методе судско-медицинског вештачења засноване на нанотехнологијама, које омогућавају утврђивање узрочно-последичне везе између изложености осиромашеном уранијуму и болести. У том смислу, неопходно је прикупити податке о броју оболелих и припремити судске тужбе ради накнаде штете за оболеле од канцера као последице изложености осиромашеном уранијуму.
Осиромашени уранијум није само проблем Србије и Балканског региона, већ и глобални изазов. Његово штетно дејство траје наредних 4,5 милијарди година, што га чини злочином против човечности.
Учесници конференције такође су изразили подршку актуелизацији Споразума између влада Руске Федерације и Републике Србије од 19. октобра 2019. године о сарадњи у области мирне нуклеарне енергије. У савременом геополитичком контексту, питања мирне употребе атомске енергије добијају посебан значај.
Мирни атом представља основу одрживог развоја, глобалне енергетске безбедности, као и напретка у медицини и другим друштвено значајним технологијама. Учесници конференције потврдили су важност одговорног приступа примени нуклеарних технологија у корист целокупног човечанства.
Сходно томе, конференција „Мирни и немирни атом“, у име свих учесника, припремиће и упутити званично писмо Уједињеним нацијама и њеним специјализованим агенцијама, у којем ће бити представљени докази о штетности и последицама употребе осиромашеног уранијума, као и позив на јачање сарадње у области развоја мирног атома.
Извор: СРБРАТСТВО
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: