ИН4С

ИН4С портал

За седам дана УП процесуирала више лица због штете буџету Црне Горе од преко 33 милиона евра

Фото: УП

У недјељи од 7. до 14. априла 2025. године Управа полиције је спровела низ активности и остварила значајне резултате у циљу сузбијања кривичних дјела и прекршаја, и очувања граничне безбједности на територији цијеле државе, саопштено је из УП.

– Предузете су превентивне и репресивне активности према члановима организованих криминалних група и оперативно интересантним лицима, а процесуирано је више лица због кривичних дјела из области кријумчарења и стварања криминалне организације који се сумњиче за наношење штете од преко 33 милиона еура државном буџету – саопштили су из полиције.

Наводе да су службеници полиције у овом периоду поднијели 76 кривичних пријава, на основу којих су процесуирана 84 физичка и два правна лица, због сумње да су починили 92 кривичних дјела. У односу на структуру кривичних дјела, у области општег криминала регистровано је 61 кривично дјело, у области дрога четири, док је у области економског криминала регистровано 27 кривичних дјела.

– Поднијето је седам кривичних и 11 прекршајних пријава против два члана организованих криминалних група и 16 оперативно – интересантних и са њима повезаних лица од стране регионалних центара безбједности Центар, Југ, Сјевер и Запад – казали су из УП.

Истичу да су Вишем државном тужилаштву поднијете четири кривичне пријаве против четири лица због извршених кривичних дјела у вези са опојним дрогама.

– Поднијето је и 15 прекршајних пријава против 15 лица, због почињених прекршаја из Закона о спречавању злоупотребе опојних дрога – наподи се у седмичном извјештају.

У извјештајном периоду је, како наводе, заплијењено око 35 кг марихуане и преко 33 грама кокаина.

Специјалном државном тужилаштву је поднијета једна кривична пријава против шест лица за која се сумња да су у периоду од краја 2019. године до краја фебруара 2021.године, дјеловали у оквиру криминалне организације ради вршења кривичних дјела кријумчарења марихуане из Албаније преко територије Црне Горе ка земљама у региону и даље ка земљама ЕУ.

– У циљу одржавања стабилног безбједносног амбијента предузете су проактивне мјере и радње у односу на чланове организованих криминалних група и оперативно интересантна и са њима повезана лица, као и активности са фокусом на проналазак оружја у илегалном посједу грађана, на основу којих је извршено укупно 24 претреса од чега пет код оперативно интересантних лица, на 24 локације широм Црне Горе, којом приликом је пронађено 22 комада оружја и 2.610 комада муниције – наводи се у извјештају.

Поднијете су 22 кривичне пријаве против 25 физичких и два правна лица за 25 почињених кривичних дјела из области економског криминала којима је причињена је материјална штета у укупном износу од 425.851 евра.

Када је у питању један од националних приоритета – еколошки криминал, у скопу ових активности поднијето је девет кривичних пријава, против девет лица због извршених девет кривичних дјела у области нелегалне градње и бесправне сјече шума а причињена је материјална штета на рачун буџета Црне Горе у износу од 72.000 евра.

– Кроз обавјештајни пројекат „ЕВАЗИЈА“ поднијета је једна кривична пријава против једног физичког и правног лица за два кривична дјела утаја пореза и доприноса у продуженом трајању, чиме је причињена материјална штета на рачун буџета Црне Горе у износу од 311.165 евра – казали су из полиције.

Службеници Специјалног полицијског одјељења поднијели су кривичну пријаву против пет лица за која се сумња да су од децембра 2019. до марта 2021. године, у Црној Гори, дјеловали у оквиру криминалне организације, те су у циљу реализације криминалног плана, набављали робу чији је промет ограничен – цигарете различитих марки, које су у Црну Гору ушле преко царинске линије уз избјегавање мјера царинског надзора, и транспортовали и дистрибуирали цигарете на територији Главног града и Рожаја, као и ка земљама региона, ради даље продаје.

– Лишена су слободе четири лица, док се једно лице налази у Управи за извршење кривичних санкција због извршења других кривичних дјела. Укупна материјална штета настала извршењем ових кривичних дјела по буџет Црне Горе износи око 32.927.488,00 евра.

Регистровано је и процесуирано 17 кривичних дјела насиље у породици или породичној заједници а поднијето је 17 кривичних пријава на штету 18 лица. Поднијето је шест захтјева за покретање прекршајног поступка сходно Закону о заштити од насиља у породици због почињених прекршаја на штету шест лица.

Поднијете су двије кривичне пријаве против два малољетна лица због кривичних дјела: лака тјелесна повреда и угрожавање сигурности као и три прекршајне пријаве против три малољетна лица због прекршаја из Закона о Јавном реду и миру и Закона о спречавању злоупотребе опојних дрога.

По иностраним међународним потјерницама у Црној Гори су лоцирана и лишена слободе два лица – један држављанин Албаније и један држављанин Турске, док је по међународној потјерници Црне Горе у Италији лишено слободе једно лице – албански држављанин.

Када су у питању националне и локалне потјернице, лишено је слободе седам лица, док су пронађена два лица која су се водила као нестала.

Полицијски службеници су обезбјеђивали 16 јавних окупљања, међу којим и високоризична.

Када је у питању безбједност друмског саобраћаја на црногорским путевима евидентиране су 92 саобраћајне незгоде, у којима није било смртно страдалих лица, седам лица је задобило тешке тјелесне повреде, док је 25 учесника у саобраћају задобило лаке тјелесне повреде. У истом периоду припадници саобраћајне полиције су поднијели 406 прекршајних пријава, издали су 3590 прекршајних налога и лишили слободе 164 лица због прекршаја из области саобраћаја.

На граничним прелазима у Црној Гори контролисано је 358.104 лица, од тога 187.819 на улазу и 170.285 на излазу из Црне Горе. У оквиру наведеног контролисано је 104.617 моторних возила, 95 пловила, 493 ваздухоплова и 47 возова.

Службеници Сектора граничне полиције поднијели су једну прекршајну пријаву и издали 136 прекршајних налога сходно Закону о странцима. Донијето је једно рјешење о протјеривању и једно о принудном удаљењу, 29 рјешења о отказу боравка до 90 дана. Гранична полиција је иницирала 106 престанака привремених боравака, донијето је 21 рјешење о добровољном повратку, а 46 лица је изразило намјеру за међународну заштиту.

Осим тога, самостално и са службеницима инспекцијских органа, гранична полиција је реализовала 11 акција „Странац“ – наводи се у седмичном извјештају Управе полиције.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy