За тужитељку „није било од утицаја“ је ли Беливук знао за укидање забране уласка
1 min read
Фото: Портал 24седам
Специјално државно тужилаштво раније није посебно интересовало јесу ли оптужени београдски криминалци Вељко Беливук и Марко Миљковић знали да ли им је укинута забрана уласка у Црну Гору, јер сматрајући да то није од утицаја тако нешто нијесу ни провјеравали.
Ранији став Специјалног државног тужилаштва (СДТ) може се видјети у извјештају са контролног саслушања на Одбору за политички систем правосуђе и управу парламента о укидању забране уласка Беливуку и Миљковићу.
Због тешких оптужби Беливук и Миљковић су тренутно у затвору у Србији, а у Црној Гори су због оптужби да су им, између осталог, омогућили да мимо закона уђу на црногорску територију ухапшени бивши функционер полиције Зоран Лазовић, као и његов син Петар. У оквиру тог предмета ухапшен је и бивши главни специјални тужилац Миливоје Катнић.

Беливук и Миљковић су илегално улазили крајем 2020. године и почетком 2021. године, а тиме се СДТ бавило и раније, конкретно, тужитељка Сања Јовићевић.
Како је Јовићевић видјела све ове догађаје, може да се види управо у извјештају са контролног саслушања на Одбору за политички систем правосуђе и управу парламента о укидању забране уласка Беливуку и Миљковићу. То контролно саслушање иницирао је тадашњи предсједник одбора Момо Копривица, сада потпредсједник Владе, пише Портал РТЦГ.
Он је тада питао тужитељку Јовићевић да ли је, у кривично правном смислу и са аспекта сагледавања ланца одговорности, релевантна чињеница на који начин су Вељко Беливук и Марко Миљковић знали да им је укинута забрана уласка у Црну Гору.
Специјална тужитељка Сања Јовићевић је, по скупштинском извјештају, кратко навела да не може давати закључке и претпоставке и да, по њеној оцјени, то није било од утицаја.
„Што се тиче доласка ових лица у Црну Гору навела је да су се упутили на званични гранични прелаз и дошли преко аеродрома Београд те да, у том контексту, нема сазнања да ли су знали или нису знали да им је укинута забрана уласка у Цну Гору. Тим поводом, поновила је да је приликом доношења одлуке у овом предмелу цијенила субјективан однос пријављених лица према извршеном кривичном дјелу. Узимајући у обзир да је кривичном пријавом било представљено да је овим лицима требала да буде остварена корист у виду омогућавања да уђу у Црну Гору, а имајући у виду да је одлуком утврдила да не постоји основана сумња да су та лица извршила кривична дјела за која су пријављена, није даље утврђивала нити је било од утицаја то да ли су они претходно били обавијештени или не о укидању забране уласка“, пише у извјештају.

Коментаришући ово, Копривица је тада рекао да онај ко обавијести некога да је скинута забрана уласка и да може доћи у Црну Гору вјероватно доприноси његовом доласку и прави криминалну активност.
„Самим тим, не може повјеровати да поменута лица нијесу била обавијештена о томе, што говори о одговорности полицијских функционера као и Зорана Лазовића, који касније даје налоге, док са њим повезана лица врше притиске на државно Тужилаштво“, цитиран је Копривица у извјештају.
Тај извјештај садржи и податак да се по евиденцијама МУП-а Црне Горе Беливук и Миљковић нијесу жалили на одлуку о забрани уласка у Црну Гору.
Црногорско тужилаштво вјерује да су Беливук и Миљковић водили београдски огранак „кавачког клана“ чији је вођа био Радоје Звицер, док су, према тужилачким списима, из црногорског тужилаштва и полиције Катнић и Зоран Лазовић били у спрези са овом криминалном групом.
Катнић и Лазовић су ухапшени 14. априла.
Специјално државно тужилаштво терети Лазовића да је формирао криминалну структуту, чији су чланови осим Катнића и специјални тужилац Саша Чађеновић и син Лазовића, агент Агенције за националну безбједност (АНБ) Петар Лазовић. Млађи Лазовић је у притвору од јула 2022. године.
До тих хапшења је дошло на основу сарадње тужилаштва са Еурополом, агенцијом Европске уније за сарадњу органа за спровођење закона.

Скидање забране уласка Беливуку и Миљковићу важан је дио случаја против Катнића и Лазовића.
О њиховом боравку у Црној Гори, у августу 2021. године, говорио је тада главни специјални тужилац Црне Горе Миливоје Катнић.
„Они су ушли редовно авионом у Црну Гору. Менаџмент полиције је одлучио да им се скине забрана уласка на молбу колега из Србије који су тражили да их пратимо, саслушамо и прикупимо податке за криминалистичку истрагу. О свему смо обавијестили Министарство унутрашњих послова Србије“, рекао је Катнића, а подсјећа РСЕ.
Он је тада навео да се против њих двојице у Црној Гори води истрага и због двоструког убиства из октобра 2020. године, када су у близини Даниловграда ликвидирани Дамир Хоџић и Адис Спахић.
Лазовић је у то вријеме био шеф Сектора за борбу организованог криминала при Управи полиције са које је смијењен мјесец касније, у марту 2021. године. Катнић је разријешен почетком 2022. године.
По списма тужилаштва, Лазовић се терети да је у вријеме док је био шеф Сектора за борбу против организованог криминала формирао криминалну организацију, чији је припадник постао Миливоје Катнић. У центру криминалних веза, за које се сумњиче, јесте заштита припадника кавачког криминалног клана, па и двојице београдских сарадника те групе, Вељка Беливука и Марка Миљковића.
Беливук је у Србији раније оптужен да је вођа организоване криминалне групе. Њему и Миљковићу се суди за низ тешких кривичних дјела, међу којима су убиства, отмица и силовање, трговина дрогом и оружјем. Нека од тих убистава извршена су на монструозан начин, тврде истражитељи.
Беливук и Миљковић су, заједно са више од 15 чланова криминалне групе, ухапшени у великој полицијској акцији 4. фебруара 2021. године у Београду.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ало!Хоће ли која правоснажна пресуда?Докле циркус са хапшењем па пуштањем као златне рибице. Боље их немојте хапсити него овако да замајавате наивни народ.