ИН4С

ИН4С портал

Забрана увоза српских производа на Космету на снази два месеца, највећу штету трпе потрошачи

Мера забране увоза на Косово српских производа на снази је тачно два месеца и нема назнака када би могла да буде повучена упркос томе што су на то позивали и Европска унија, САД и привредна удружења.
Одлуку о забрани уласка камиона са српским регистарским ознакама косовска влада проследила је царини 14. јуна, истог дана када је српска полиција ухапсила тројицу косовских полицајаца на територији централне Србије. Убрзо је одлука модификована, па је дозвољен улазак камиона са српским таблицама, али не и проток српске робе.

У међувремену, 26. јуна, косовски полицајци су, пошто им је Суд у Краљеву потврдио оптужницу, пуштени из притвора у Србији и истог дана су се вратили на Косово.

Портпарол Владе Косова Перпарим Криезиу изјавио је прошле недеље да не треба журити са укидањем мера за увоз робе из Србије.

„Досадашње мере су биле мере безбедности, након отмице тројице косовских полицајца са територије наше земље, на граници са Србијом. Безбедносне институције су процениле да је потребно повец́ање контроле и будности на прелазима са Србијом. Анализа безбедносне ситуације је у току. Констатовано је да постоји побољшање ситуације и желимо да се све што пре врати у ‘нормалу’. Оптимисти смо да ц́е побољшане ситуација омогуц́ити уклањање мера, али не треба журити“, рекао је Криезиу.

Према оцени економских стручњака са Косова ова ситуација највише погађа потрошаче, а Бојан Станић из Сектора за стратешке анализе Привредне коморе Србије изјавио је јуче да се штета због блокаде увоза робе из Србије на Косово увећава наводећи да је сада, када је реч о нереализованим пошиљкама, скоро 50 милиона евра.

Као последица овакве политике Владе у Приштини, залихе лекова у КБЦ Косовска Митровица су при крају, на шта су указивали челници ове установе, називајући ситуацију алармантном, док Срби, како са севера, тако и са југа Косова, указују да је роба која је у понуди као замена за српске производе скупља, пише Косово онлајн.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net