ИН4С

ИН4С портал

Забрањени пипегал, палин и пипем: Штете мишићима, костима и нервима

1 min read
Агенција за љекове и медицинска средства "Calims" у Црној Гори, донијела је одлуку да се из промета повуче више антибиотика пипегал, палин и пипем од 200 милиграма, због ризика од озбиљних нежељених дејстава која захватају мишићно-коштани и нервни систем
Zabranjeni ljekovi

Илустрација

Агенција за љекове и медицинска средства „Calims“ у Црној Гори, донијела је одлуку да се из промета повуче више антибиотика пипегал, палин и пипем од 200 милиграма, због ризика од озбиљних нежељених дејстава која захватају мишићно-коштани и нервни систем.

У Calims-у су истакли да је Европска комисија у марту формално завршила двогодишњу научну процјену безбједности хинолонских и флуорохинолонских антибиотика. Ова одлука је правно обавезујућа за све државе чланице Европске уније.

“Иако Црна Гора није чланица, Calims приликом предлагања мјера које ће се спровести, у интересу јавног здравља, узима у обзир најновије, на научним доказима засноване препоруке надлежних ауторитета за љекове у земљама Европске уније, у првом реду Европске агенције за љекове и њеног Комитета за безбједност”, објављено је на сајту Calims-а.

Из Агенције поручују да грађани Црне Горе не треба да буду забринути јер до сада није пријављен ниједан случај сумње на озбиљна нежељена дејства на мишићно-коштаном и нервном систему након примјене ових љекова.

“Укидање дозвола за љекове који садрже пипемидну киселину и њихово повлачење из промета у Црној Гори неће утицати на даље лијечење пацијената са уринамим инфекцијама, јер су доступни други антибиотици. За све информације у вези са даљим лијечењем, пацијенти треба да се обрате свом љекару”, тврде у Calims-у.

Подсјећају да су се ови љекови издавали искључиво на љекарски рецепт и додају да се у Црној Гори од представника флуорохинолонских антибиотика налазе љекови који садрже ципрофлоксацин, левофлоксацин и моксифлоксацин.

“Позивамо здравствене раднике да пријаве сваку сумњу на нежељена дејства након примјене флуорохинолонских антибиотика, посебно упаљене и озлијеђене тетиве, бола у мишићима и мишићне слабости, бола у костима и отока, као и осјећаја игли и трнаца, умора, депресије, конфузије, суицидалних мисли”, поручили су из Calims-а.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Забрањени пипегал, палин и пипем: Штете мишићима, костима и нервима

  1. Svi lijekovi Koji SE proizvode na zapadu su Bioloski otrovi.Sve komponente su NEORGANSKE,sto znaci da se NE usvajaju covjekovim organizmom.
    O vakcinama da ne pricam, prosto uzas!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net