ИН4С

ИН4С портал

Забрињавајући ниво политичке корупције на локалном нивоу

1 min read

Политичка корупција добила је забрињавајуће размјере на локалном нивоу, оцијениле је извршна директорка Центра за грађанско образовање Далиборка Уљаревић.

Daliborka-Uljarevic
„Најгоре и најопасније што политичка корупција зауставља борбу против корупције коју у друштву и држави започињу они који су свјесни њених разарајућих посљедица“, казала је она у дискусији о утицају политичке корупције на процес доношења одлука на локалном нивоу.

Уљаревић је подсјетила на „случај Херцег Нови“, гдје постоје основане индиције да се ради о политичкој корупцији и промјени изборне воље грађана.

Тужилаштво има још једну шансу да покуша да се ухвати у коштац да овим питањем. До сада је пропуштено доста шанси – од Подгорице, преко Андријевице, Никшића, до афере Снимак, а такво непоступање надлежних државних органа, првенствено Врховног државног тужилаштва, било је изгледа охрабрење и Херцег Новом“, казала је она, истичући да не треба искључити и могућност да се опет у Подгорици деси неки сличан “трансфер” мандата.

„Зато разне афере које свој генерички израз имају у Снимку морају бити окончане, уколико је циљ да се успостави функционална демократија“, упозорила је она.

Предсједник Управног одбора Института алтернатива Стево Мук је оцијенио да политичка корупција није ограничена само на злоупотребе у вези са изборима гласањем за посланике и одборнике и других представника власти.

,,Због широких овлашћења најизложеније корупцији је мјесто градоначелника, односно предсједника општине, као и функције одговорних лица у јавним предузећима и установама, а нарочито општинским агенцијама за изградњу и развој”, сматра Мук, указујући на изостанак тужилачких истрага.

Мук је говорио и о утицају политичке корупције у области запошљавања, јавних набавки и јавно приватних партнерстава, а што се огледа у “вишку службеника у свим општинама као посљедице злоупотреба могућности безграничног и нерационалног запошљавања”.

Предсједник одборничког клуба Демократске партије социјалиста у Подгорици Момчило Вујошевић је представио законодавни и институционални оквир борбе против корупције на локалном нивоу, наводећи да је веома танка линија између нечега што се може карактерисати као политичка корупција и оно што појединци заступају као свој став.

Према важећем Закону о избору одборника и посланика, мандати припадају појединцима, а не партијама и то је, каже он, европски стандард и у складу са демократским нормама земаља западне демократије, преноси агенција Мина.

Сматрам да је право сваког појединца да одлуке доноси самостално и да се оне понекад могу разликовати од онога за шта се чврсто залажу партије које представљају“, рекао је он, закључујући да је „ за ефикаснију борбу против корупције потребан активан однос свих друштвених актера.

„Али не оних које преузимају надлежности институција блокадом система – затрпавањем беспотребним пријавама без опреза, јер ако се институције доживе уопштено онда борба против корупције постаје тешко остварљив циљ. Јачање и институционална независност државних органа ствараће услове за брже и боље рјешавање ових проблема“, казао је он.

Носилац листе Социјалистичке народне партије на изборима у Подгорици Алекса Бечић се осврнуо на случајеве политичке корупције којима се прекраја изборна воља грађана Подгорице и других градова и обесмишљава чин избора.

Он је подсјетио на, како је рекао, недомаћинског вођење Главног града, наводећи случај Царине, јавно-приватно партнерство у случају Базар, станове које је градоначелник Подгорице расподјелио “заслужним појединцима чија су имена и данас под велом тајне“.

„У овом случају нијесу заступани интереси града и грађана у доношењу одлука већ појединаца, структура и партија”, сматра он.

Одборник Демократског фронта у Подгорици Славиша Чуровић је као најбитнију препреку у изградњи демократије истакао куповину мандата, као незабиљежен феномен који је постао дио мрачне свакодневнице.

Он сматра да Црна Гора има добар законодавни оквир, али да проблем у друштву настане када треба ићи у примјене.

,,Нема промјене климе у једном друштву без промјене система чији крај може бити јако опасан и дуг”.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy