Забрињавајући подаци ОДТ-а у Подгорици: Половина пријава за злостављање завршила у „корпи“
1 min readНакон што је Тужилачки савјет крајем прошлог мјесеца затражио информацију о броју предмета и радњама предузетим у предметима формираним због полицијске тортуре, из подгоричког Основног државног тужилаштва за „Дан“ су саопштили да су у прошлој години и у првој половини ове године формирали укупно двадесет шест таквих предмета, од којих је скоро половина окончана одбацивањем кривичне пријаве.
Специјално државно тужилаштво је током априла, маја, јуна и јула предмете ове врсте доставило на надлежност Вишем државном тужилаштву у Бијелом Пољу и Основном државном тужилаштву у Подгорици.
Из ОДТ-а су казали да је само у претходној години формирано тринаест оваквих предмета, од којих су три у поступку извиђаја, у пет је поднијет оптужни предлог, а исто толико предмета је окончано одбачајем.
– У 2023. години такође је формирано тринаест предмета, од којих је пет предмета у поступку извиђаја, у једном је поднијет оптужни предлог, док је седам предмета окончано одбачајем – саопштили су „Дану“ из ОДТ-а по захтјеву за слободан приступ информацијама.
Портал „Либертас“ објавио је у марту узнемирујуће фотографије из истраге о полицијској тортури коју су, наводно, вршили припадници Одсјека за посебну оперативну подршку Управе полиције. У тексту су наведена имена свих службеника тог одсјека. Поменути портал се позвао на налаз Еуропола и транскрипте разговора са скај апликације из децембра 2020. године, који указују на нечовјечно понашање према ухапшенима. Уколико се наводи о тортури испоставе као тачни и ако се покрене поступак, а преписка са скај апликација буде доказна грађа и полицајцима буду доказана кривична дјела мучења, многи судски поступци који су у току, као и пресуде, доживјеће ревизију.
Култура некажњивости полиције
Комитет Савјета Европе за превенцију тортуре и нечовјечног поступања (ЦПТ) позвао је у извјештају од 22. јуна црногорске власти да истраже случајеве полицијске бруталности и промијене садашњу културу некажњивости полиције.
У извјештају се позивају на бројне наводе о озбиљном физичком малтретирању притворених лица од стране полицијских службеника.
Оптужбе о спровођењу тортуре односе се на службенике Сектора за борбу против организованог криминала и корупције, специјалних јединица, криминалистичке полиције и инспектора из разних локалних полицијских станица.
Невладина организација Акција за људска права апеловала је на Комитет Савјета Европе за превенцију тортуре да настави са притиском на Црну Гору како би се сузбило злостављање као полицијски метод за изнуђивање исказа.
– Већина пријављених случајева мучења и малтретирања ухапшених догодила се током предистражне фазе кривичног поступка, очигледно у сврху извлачења информација или признања – наводи се, између осталог, у извјештају.
Влада Црне Горе одговорила је на 15 страна на негативне налазе Комитета.
У одговору наводе да су вођени истражни поступци за пријављене случајеве полицијске тортуре, да су у дијелу предмета полицијски службеници правоснажно осуђени, те да је значајан број службеника прошао обуку из области људских права.
– Међутим, свјесни смо чињенице да се изоловани случајеви и даље дешавају, али ћемо континуираном едукацијом и подизањем полицијске културе спријечити евентуалну тортуру – саопштили су из Владе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: