Захарова о Милошевићевој смрти у Хагу: Трибунал је газио темеље међународног права и принципе хуманизма!
Смрт бившег предсједника Југославије Слободана Милошевића у хашкој тамници резултат је грубог непоштовања Трибунала основних људских права. Памтимо имена десетина Срба, које је Хашки суд дискриминисао из разних разлога, а многи од њих су и умрли у хашком затвору, укључујући Милана Бабића и Здравка Толимира, изјавила је данас портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
„Уочи 25. годишњице почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, желим да подсјетим да се 11. марта ове године навршило 18 година од смрти предсједника Савезне Републике Југославије Слободана Милошевића у затворској ћелији Хашког трибунала. Непосредно прије смрти, он је од Трибунала затражио да га пусти у Москву на лечење“, подсјетила је Захарова на данашњем брифингу.
Како је истакла, Милошевића су одбили, а као разлог су навели да су руске власти наводно дале недовољне гаранције да ће се бивши предсједник вратити у хашку ћелију.
Према њеним ријечима, тужилаштво је такође тврдило да је Слободан Милошевић намјерно узимао љекове који су погоршавали његово стање.
„Међународни кривични суд за бившу Југославију постао је полазна тачка са које је започела деградација међународног кривичног правосуђа. Хаг је газио и гази, не само темеље међународног права, већ и саме принципе хуманизма“, указала је, преноси Борба.
Захарова је нагласила да је Русија у више наврата указивала на политизацију и пристрасност Међународног суда за бившу Југославију, који је давао једнострано антисрпско тумачење догађаја из југословенске кризе током разматрања предмета који су му предочени.
„Занимљиво је да је кроз историју Трибунала, на његовој клупи међу оптуженима, није увршћен ниједан званичник из Сједињених Држава и Западне Европе, који је смишљено учествовао у распарчавању Југославије, а потом и у уништавању државности Либије, Ирака и Сирије“, закључила је Захарова.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
https://www.state.gov/on-the-retirement-of-under-secretary-of-state-for-political-affairs-victoria-nuland/
О пензионисању подсекретара за политичка питања Викторије Нуланд
ИЗЈАВА ЗА ШТАМПУ
АНТОНИ Ј. БЛИНКЕН, ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР
Викторија Нуланд ми је дала до знања да намерава да се повуче у наредним недељама са места подсекретара за политичка питања – улога у којој је она персонификовала посвећеност председника Бајдена да врати дипломатију у центар наше спољне политике и ревитализује америчку глобалну политику. лидерство у кључном тренутку за нашу нацију и свет.
Торијин мандат обухвата три и по деценије изванредне јавне службе под шест председника и десет државних секретара. Почевши од свог првог посла као конзуларни службеник у Гуангџоу, Кина, Торија је имала већину послова у овом одељењу. Политички референт и економски референт. Портпарол и шеф кабинета. Заменик помоћника секретара и помоћник секретара. Специјални изасланик и амбасадор.
Ова искуства су наоружала Торију енциклопедијским знањем о широком спектру питања и региона и неупоредивом способношћу да користи комплетан алат америчке дипломатије за унапређење наших интереса и вредности.
Оно што Торију чини заиста изузетном је жестока страст коју уноси у борбу за оно у шта највише верује: слободу, демократију, људска права и трајни капацитет Америке да инспирише и промовише те вредности широм света. То су били принципи који су покретали Торију када смо се први пут срели пре више од 30 година. То су исти принципи које је унела у свој рад као подсекретарка и као вршилац дужности заменика државног секретара – улога коју је обављала без проблема током седам месеци.
Током протекле три године, Торија је водила ово одељење у свему, од решавања сложених криза у Сахелу, Хаитију и на Блиском истоку, до проширења и јачања америчких савеза и партнерстава широм Европе и Индо-Пацифика.
Али Торијино вођство у Украјини ће дипломате и студенти спољне политике проучавати годинама које долазе. Њени напори су били неопходни за супротстављање Путиновој инвазији Украјине у пуном обиму, формирање глобалне коалиције да осигура његов стратешки неуспех и помоћ Украјини да ради ка дану када ће моћи да стане чврсто на своје ноге – демократски, економски и војно.
Има толико чему да се диви о Торији осим њене дипломатске вештине. Она увек говори своје мишљење – у моју корист и у корист наше спољне политике. Она се увек залаже за америчке дипломате и улаже у њих – подучава их, подиже их и осигурава да они и њихове породице имају оно што заслужују и оно што наша мисија захтева. Она проналази светло у најмрачнијим тренуцима, насмеје те када ти је најпотребније и увек ти стоји на леђима.
Председник Бајден и ја смо затражили од нашег подсекретара за менаџмент Џона Баса да буде вршилац дужности подсекретара за политичка питања док се не потврди Торијина замена.
Тако смо захвални на Торијиној служби и на трајном трагу који је оставила овој институцији и свету.
Ето долази и време да се развије све што се дешавало пред и за време разбијања Југославије. Све у пепео.