ИН4С

ИН4С портал

Захарова о провокацијама канадског премијера: Алудирају на државни удар у Кијеву

фото: Владимир Песня/Спутњик

Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова, коментаришући говор канадског премијера Џастина Трудоа на догађају поводом отварања нове фабрике гума, посаветоала га је да обрати пажњу на језичку ситуацију у својој земљи уместо да даје изјаве о Украјини.

Он је упитала зашто је то баш поручио на том месту и да ли је то можда алузија на државни удар који је био у Кијеву, као и на паљење гума на Мајдану?

„Прво, зашто су гуме у позадини? Да ли је ово алузија на државни удар у Кијеву и паљењу гума на Мајдану? А друго, каква је то борба Украјинаца за свој језик?! Трудоу, како и доликује либералном лидеру, говоре пишу други по ‘уџбенику’, са којим он није баш упознат“, написала је Захарова на Телеграму.

Фото: Принтскрин Газета.ру

Она је подсетила да је руски језик у Украјини забрањен, а да га искључују и из комуникације, пословних, образовних, културних и медијских процеса.

„Украјински језик, као и други језици народа Русије, ужива поштовање међу нама, а самим тим и на ослобођеним територијама. У Русији постоје медији на украјинском језику, који се иначе изучава и у школама и институтима, говори се код куће и на улици. Користе га сви они који то желе. После девет година на руском Криму, украјински ужива све привилегије језика једног од народа Русије, заједно са кримскотатарским и осталим“, додала је руска званичница.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy