ИН4С

ИН4С портал

Заједничком сарадњом до пуноправног чланства Црне Горе у Парламентарној скупштини Франкофоније

Међународна организација Франкофоније је већ издвојила значајна средства за спровођење активности у дијелу језичких и стручних обука за црногорске државне службенике на француском језику, кроз организацију курсева, испита из познавања француског језика као и тематских семинара.

Детаљ са састанка

У оквиру званичне посјете делагације Парламентарне скупштине Франкофоније Црној Гори, данас је у Вили Горица уприличен састанак између секретарке Министарства просвјете, науке, културе и спорта Јоване Остојић и представника делегације коју чине: Жак Крабал, генерални секретар Парламентарне скупштине, савјетник у овој асоцијацији, Филип Корард, сенатор и посланик из белгијске франкофоне регије Валонија и Кристијан Тимоније, амбасадор Француске у Црној Гори.

На самом почетку састанка, Секретарка је у име Министарства пожељела добродошлицу и поздравила представнике делагације, подсјетивши их на недавно одржан састанак амбасадора Француске са министарком проф. др Весном Братић, на којем су мотивисање ученика и студената за изучавање француског језика и интензивнија промоција француске културе истакнути као кључни заједнички циљеви у сарадњи. Овом приликом, изражена је обострана жеља и интерес за покретањем иницијативе отварања билингвалног црногорско – француског одјељења у некој од школа у Црној Гори.

Господин Крабал је истакао да је главни циљ посјете ове делегације пружање подршке Црној Гори за приступање чланству Парламентарној Скупштини Франкофоније, која данас окупља парламенте из 90 франкофоних земаља, а чије су темељне вриједности његовање културних различитости, мултијезичност, солидарност, мир, људска права, владавина права и одрживи развој. У складу са тим, секретарка Остојић је подсјетила да Црна Гора тренутно има статус члана посматрача, а неопходни кораци на путу ка пуноправном чланству у Парламентарној скупштини Франкофоније су популаризација француског језика и културе код ученика и достизање адекватног нивоа знања код наставника, што би се могло реализовати организовањем различитих видова боравка ученика у Француској, организовањем секција и радионица са циљем упознавања са француском културом и традицијом, опремањем кабинета за изучавање француског језика, омогућавањем разних видова усавршавања за наставнике. Међународна организација Франкофоније је у том смислу већ издвојила значајна средства за спровођење активности у дијелу језичких и стручних обука за црногорске државне службенике на француском језику, кроз организацију курсева, испита из познавања француског језика као и тематских семинара.

Учешће на овом састанку узео је и савјетник у овој асоцијацији, Фатмир Леци, који је детаљно изложио административни оквир, односно конституисање досијеа за приступ Парламентарној скупштини Франкофоније и изразио спремност за пружање подршке при самој фази израде досијеа за чланство, након чега би Црна Гора, већ од јула 2022. године могла постати чланица ове престижне организације.

„Црна Гора је и више него спремна да прође све процедуре потребне за приступање Парламентарној скупштини Франкофоније, јер на тај начин отвара врата свом европском путу”, закључила је Остојић.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Заједничком сарадњом до пуноправног чланства Црне Горе у Парламентарној скупштини Франкофоније

  1. Зар „Франкофонија“ није облик сарадње Француске с бившим колонијама и зависним земљама… А ђе смо ми ту? У коју категорију спадамо?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net