ИН4С

ИН4С портал

Закон као штит: Напад на наставнике да буде кривично дјело

1 min read

Просвјетна заједница Црне Горе поздравља иницијативу ресорног министарства које тражи да напад на просвјетне раднике да буде кривично дјело.

Влада је јуче усвојила Информацију о потреби сагледавања могућности увођења посебног кривичног дјела напада на лица која обављају дјелатност образовања и васпитања кроз измјене и допуне Кривичног законика Црне Горе.

У Информацији се Влада позива на истраживања која кажу да је сваки четврти запослени у просвјети доживио неку врсту насиља, било вербалног или физичког, а вјерују да си строжа регулатива утицала и на превенцију и одвраћање потенцијалних починилаца од напада.

У Просвјетној заједници Црне Горе за Портал РТЦГ кажу да, још од оснивања 2017. године, инсистирају да се законски регулише статус просвјетних радника као службених лица.

“Овим иницијативом МПНИ, а коју је, колико видим, прихватила Влада Црне Горе, та идеја има шансу да добије институционални оквир. Законска заштита просвјетних радника у њиховом радном окружењу био би коначни показатељ да је систем озбиљно схватио значај који образовне институције имају за једно друштво, али и препознао незадовољавајуће услове у којима се наш рад одвија”, каже члан УО Просвјетне заједнице, наставник у цетињској школи Петар Шпадијер.

Он истиче да је до сада је сигурност наставника било остављена унутрашњој организацији школе.

“Овај акт буди наду да ће се та обавеза законски регулисати”, закључује Шпадијер.

У информацији коју је Влада усвојила наводи се да образовање представља темељ сваког друштва и да је циљ да се у наредном периоду изгради модеран, ефикасан и инклузиван образовни систем.

„Имајући у виду да је према јавно доступним истраживањима сваки четврти запослени у просвјети доживио неку врсту насиља, било вербалног или физичког, мишљења смо да је неопходно радити на оснаживању њиховог положаја у друштву, између осталог и кроз пружање кривично правне заштите у току обављања образовно-васпитног рада односно у вези са пословима које обављају просвјетни радници“, наводи се у документу који је Влада усвојила.

За институционалну заштиту

Општим законом о образовању и васпитању прописано је да су образовање и васпитање дјелатности од јавног интереса док Кривични законик не препознаје обављање дјелатност образовања као посао од јавног значаја.

Чланом 142 став 3 тачка 32 Кривичног законика Црне Горе, прописано је да се послом од јавног значаја сматра обављање професије или дужности које је повезано са повећаним ризиком за безбједност лица које га обавља у области јавног информисања, здравствене заштите и правне помоћи пред судским и другим државним органима.

“Препознавање обављања образовно-васпитне дјелатности послом од јавног значаја, просвјетни радници би одређени вид кривично-правне заштите пронашли и у квалификованим облицима кривичних дјела; убиства из чл.144, тешка тјелесна повреда из чл.151, принуда из чл.165 и угрожавање сигурности из чл. 168 Кривичног законика Црне Горе”, наводи се владином документу.

Додатно, прописивањем кривичног дјела напада на лица која обављају образовно-васпитну дјелатност кроз измјене и допуне Кривичног законика Црне Горе, први пут би се остварила функција кривично-правне заштите и заштите јавног интереса у смислу гоњење и процесуирања починилаца ових кривичних дјела по службеној дужности.

“Тренутно, просвјетни радници у случају напада, било од стране ученика или родитеља, имају кривично-правну заштитукао и сви грађани, без посебних бенефита које би требали уживати с обзиром на значај и допринос који остварују за цјелокупно друштво”, наводи се у Информацији.

Како се наводи, препознавање радних активности просвјених радника као посао од јавног значаја, те увођење новог кривичног дјела напада на лица која обављају образовно-васпитну дјелатност у Кривични законик Црне Горе, којим би се инкриминисали напади на просвјетне раднике при обављању образовно-васпитног рада, остварила би се заштитна функција кривичног права.

“Она би се огледала прије свега кроз генералну превенцију, одвраћање потенцијалних починилаца од напада, али и прописивањем строжих кривичних санкција починиоцима које би одговарале проузрокованој друштвеној опасности”, наводи се у Информацији коју је Влада усвојила.

Нормативним регулисањем и увођењем тог кривичног дјела, Влада Црне Горе и Министарство просвјете науке и иновација ће како поручују из Владе, у коначном, указати да тежи испуњењу циља изванредно образовање за изванредну Црну Гору које мора почивати на стварању услова у којима би се носиоци ове друштвено важне дјелатности осјећали безбједно у вршењу повјерених им послова.

“Такође на овај начин се утиче на стварање амбијента у коме ће сваки појединац у образовно-васпитној дјелатности осјетити институционалну заштиту. Проактивним дјелованјем ће се уједно и просвјетни радници оснажити да кривична дјела којима се угрожава њихов интегритет редовно пријављују надлежним органима”, закључује се у Информацији коју је Влада усвојила.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *