ИН4С

ИН4С портал

Закон о тероризму тужилаштву даје већа овлашћења

Квалификација картела као терористичких организација могла би омогућити употребу оштријих мјера попут специјалних истражних техника, замрзавања имовине, међународне политичке сарадње и строжих казни, сматрају аналитичари.

Иницијативу предсједника Скупштине Андрије Мандића о усвајању посебног Закона о борби против тероризма, адвокат Веселин Радуловић сматра беспотребном. Каже да имамо довољно правних механизама, али да нам недостају функционалне институције и политичка воља. Стручњак за безбједност Иван Пекић, пак, оцјењује да би Закон могао пружити додатне алате у борби против нарко картела, али да би требало водити рачуна о његовом ефикасном спровођењу.

Да би проглашавање наркокартела терористичким организацијама створило нова правна оружја и оснажило капацитете државних органа у борби против тероризма, то је став предсједника Скупштине Андрије Мандића. У образложењу, Мандић поред осталог наводи да би то створило оснажило капацитете.

„Овај закон би створио нова правна оружја и оснажио капацитете државних органа у борби против тероризма те омогућио спровођење важних јавних политика и елиминисао опструкције у извршавању наших обавеза из поглавља 23 и 24 у преговорима са ЕУ“, истакао је Мандић.

Да тренутно имамо довољно правних механизама и добар правни оквир за борбу против тероризма и организованог криминала, те да нам нови закон није потребан, сматра адвокат Веселин Радуловић.

Појашњава и да су правна теорија и пракса одавно разграничиле и утврдиле јасну разлику између организованог криминала и тероризма.

„Правни оквир у Црној Гори те двије врсте тешког криминалитета, једног и другог, довољно третиран да би се могло дјеловати на то што ми у Црној Гори тренутно и већ дуже време немамо, јесу функционалне институције, јесте довољно воље за борбу против и тероризма и организованог криминала“, казао је Радуловић.

Стога Радуловић иницијативу предсједника Скупштине доживљава као политичку промоцију.

„То је вероватно покушај стицања неких политичких поена и једна, рекао бих, више политиканска прича. Покушај представљања јавности да код политичара постоји воља да се дјелује и на те најтеже облике криминала, а у пракси сведочићемо нечем сасвим супротном“, истакао је он.

Да би пак закон о борби против тероризма могао донети одређене правне и оперативне предности, мишљења је предсједник интернационалне полицијске организације Иван Пекић.

Иван ПекићИван Пекић (Фото: РТЦГ)
„Овакав закон би могао пружити додатне алате у борби против наркокартела, али би, по мени, морао бити пажљиво дефинисан како би се избјегле правне и политичке компликације. Кључна питања су како би се закон примјењивао у пракси, и да ли би донио реалне користи у односу на постојеће механизме борбе против организованог криминала и терористичких организација“, каже Пекић.

Пекић указује и на конкретне потенцијалне користи које бисмо могли имати доношењем Закона о борби против тероризма.

„Квалификација картела као терористичких организација могла би омогућити употребу оштријих мјера попут специјалних истражних техника, замрзавања имовине, међународне политичке сарадње и строжих казни“, истакао је он.

Пекић додаје и да би полиција, тужилаштво и обавештајне службе доношењем закона могле добити већа овлашћења, укључујући праћење финансијских токова новца, односно лакше хапшење чланова наркокартела.

РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy