ИН4С

ИН4С портал

Занковић: Очистићемо из мора бруку и отпад Атлантског савеза

1 min read

ivan zankovic na pressu

У суботу 5.октобра Мировни покрет „Не у рат-Не у НАТО“ у сарадњи са групом еколошких невладиних организација организоваће у Бококоторском заливу акцију деконтаминације црногорског подморја. У вези са тим, Гојко Раичевић, предсједник Мировног покрета званично је данас затражио од министарке одбране Милице Пејановић-Ђуришић да Морнарица Црне Горе конкретно помогне реализацију ове активности.

gojko raicevic

Циљ ове грађанске акције, јесте уклањање нелегално депонованог чврстог отпада из мора, саопштио је Раичевић, прецизирајући да је помоћ потребна у виду два чамца – једрилице типа „елан 43Р“, који би на неколико сати били стављени на располагање организаторима акције, што би, како је казао, допринијело ефикаснијем чишћењу подморја.

Друштво за заштиту и унапређење простора и животне средине из Бара у исто вријеме је саопштило „да је више него неопходно ургентно очистити море од отпада којим је НВО Атлантски савез у недјељу у Бококоторском заливу угрозио  и контаминирао животну средину, бацајући 29 боца са порукама којима се афирмише намјера режима да по сваку цијену Црну Гору уведе у НАТО“. Ова НВО је саопштила да ће све своје капацитете ставити на располагање у суботњој акцији коју је иницирао Мировни покрет „Не у рат-Не у НАТО“.

-У боцама је послата невиђена брука коју ваља зауставити, како се не би ширила, а како нам је примарни циљ да заиста дамо конкретан допринос заштити и унапређењу животне средине, имамо обавезу да очистимо море од отпада којим су несавјесни активисти  Атлантског савеза угрозили не само животну средину, већ и безбједност купача, животе корисника мора, односно флору и фауну – рекао је предсједник барског друштва Иван Занковић. По његовим ријечима, управо је гест Атлантског савеза најилустративнија демонстрација „бриге о безбједности грађана“ о којој говоре промотери идеје о уласку Црне Горе у НАТО,  који је познат искључиво као агресорски и освајачки ратни савез . Јер, каже он, НАТО брине о безбједности својих држава чланица једнако као што су  „црногорски атлантисти“ показали како брину о животној средини и безбједности црногорских грађана и туриста.

  • На плажама Црногорског приморја је и даље присутан приличан број гостију и домаћих туриста, а ваља нам одмах почети припреме за наредну љетњу сезону, тако да ћемо помоћ за чишћење мора затражити и од државних органа, бокељских невладиних организација, али и од међународних субјеката, које ћемо уједно непосредно упознати са смишљеним угрожавањем мора и уопште животне средине од стране промотера идеје о уласку Црне Горе у злочиначки НАТО – нагласио је Занковић.

Минулог викенда млади Атлантског савеза бацили су у море боце са порукама које симболишу број чланица Алијансе, укључујући и Црну Гору, као прву наредну чланицу, поводом чега је та организација саопштила да оне носе поруке свијету о „сигурнијој будућности“

Осим Мировног покрета „Не у рат-Не у НАТО и Друштва на чијем је челу Иван Занковић, акцију Атлантског савеза осудио је и Еколошки покрет „Озон“ из Никшића.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “Занковић: Очистићемо из мора бруку и отпад Атлантског савеза

  1. Akcija je za svaku pohvalu.Posle sezone more samo sto ne izbacuje delove ustajale civilizacije,a i okolis je pun otpada.Pohvala Baru koji je uspesno cist,kao more.

  2. Поштовани!
    Молимо Вас да нам се јавите на нашу маил адресу [email protected].
    Сматрамо да је Ваш коментар веома занимљив и користан.
    Редакција портала ИН4С.

  3. Свака част на оваквој акцији. Хвала и Дубровнику на детаљним информацијама,зна се о овоме,али на жалост,владе држава ћуте.

  4. Na dnu Jadrana pedeset milja od istarske obale, pred obalom Pesara, leži smrtonosno skladište bombi iz Drugog svjetskog rata i vojne misije NATO-a u kojoj je 1999. godine bombardirana Srbija. Koncentracija arsena, fosfora, broma i drugih sastojaka bojnih otrova poput iperita, u tom je području zastrašujuća, no slična opasnost postoji duž cijeloga jadranskog podmorja. Od Trsta do Otrantskih vrata nalaze se ukupno 24 “posebne zone”, poznate, ali i tajne lokacije s tonama neeksplodiranih bombi, torpeda i raketa, kao i brodovima punim kemijskog i radioaktivnog otpada potopljenim tijekom NATO-ovih vježbi.

    Većina tih podataka označena je kao “vojna tajna”, a šokantno otkriće da NATO svoj vojni otpad izbacuje u Jadran, objavio je talijanski novinar Gianni Lannes. On tvrdi da vojni avioni NATO-a u naše more bacaju neiskorištene bombe i rakete pri povratku s vojnih misija, te da je Jadran groblje vojnog i kemijskog otpada.

    – Posebnih zona nema samo pet, koliko priznaju NATO i talijanske vlasti, postoje čak 24 odlagališta. No, ni ona nisu smještena isključivo u dubokim međunarodnim vodama, nego i uz obalu, u teritorijalnim vodama Italije i Hrvatske – ističe Lannes nakon mjeseci “češljanja” europskih vojnih arhiva.

    Zone mogućih ekoincidenata protežu se od sjevera do juga Jadrana, a pokazatelj kontaminacije je masovni pomor kornjača i dupina duž talijanske obale. Naime, znanstvenici Talijanske državne agencije ICRAM na tijelima uginulih životinja pronašli su specifične opekline i duboke rane, a Lannes kani objaviti i podatke o velikom broju urođenih malformacija i tumora kod novorođenčadi na poluotoku Gargano, preko puta Visa.

    Navodno je i blizu srednjodalmatinskih otoka došlo do teškog otrovanja ronilaca međunarodnih snaga, no incident je zataškan, a stradali su potiho poslani kućama. Ipak, ako se zna do koje dubine ronioci “idu”, kažu stručnjaci, lako je zaključiti koliko blizu obale može biti smješten izvor takve nesreće.

    – Zbog prirode oružanih sukoba na ovim prostorima, najčešće se radi o obalnim vodama u kojima se može naći raznih vrsta vojnog otpada kao što su protubrodske mine, granate, avionske bombe, torpeda. Većina potječe iz dva svjetska rata, nešto je ostalo nakon posljednjih ratnih sukoba, ali i vojnih vježbi i testiranja naoružanja – kaže Jasmina Obhođaš iz Instituta “Ruđer Bošković”.

    Prema izvješću IRB-a pod nazivom “Utvrđivanje onečišćenja morskoga dna istočne obale Jadrana i otoka minskim i ostalim eksplozivnim sredstvima”, u našemu moru postoji čak 26 takvih lokacija, većina na talijanskoj strani, na dubinama od 10 do 1200 metara. Osam ih je u sjevernom Jadranu, pet u srednjemu, te čak 13 u južnome.

  5. Море нам је катастрофа, у сваком смислу ријечи! Наталожило се свега исвачега!
    Браво Гпјкоооо!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *